Jezte co nejvíce bobulovitých plodů

Publikováno: 02.05.2012 15:09 | Petr Hájek

Léto se nám blíží a s ním i záplava čerstvých bobulovitých plodů (a všemožných produktů z nich) všeho druhu. Jelikož jsou nesmírně zdravé, rozhodně se nemusíte cítit špatně, když si jich dopřejete nadprůměrný objem...

2012-05-02-1

Doktoři, výzkumníci a další lékařský personál zaměstnaný v Harvard's Brigham and Women's Hospital si u svých svěřenkyň všiml čehosi zajímavého. Jistého faktu, že když ženy jedly mnoho na flavonidy bohatých bobulovitých plodů, jako jahod a borůvek, přivodilo to i velmi starým obyvatelkám odložení prvních ztrát paměti o celých 2,5 roku.


Veducí studie Elizabeth Devore to okomentovala následujícími slovy: “Mezi ženami, jenž jedly denně aspoň 2 a více porce bobulovitých plodů, tedy hlavně jahod a borůvek, jsme zpozorovali slušný ústup problémů s pamětí. Podle všeho je tento efekt skutečně spojen s pouhou mírnou úpravou diety ve prospěch bobulovitých plodů.”


A rozhodně se nedá říci, že by se testů účastnil nějaký malý vzorek. Ve studii se postupně objevilo na 16 010 subjektů, kterým bylo více jak 70 let. Poté byly kontrolovány každé 2 roky až do smrti. I když není jisté, jaký je předchozí rekord a zda vůbec existuje, jde nyní určitě o jeden z největších testů v podobné věci provedených. 


Závěr je tedy z toho všeho velmi prostý a jednoznačný - pokud chcete mít kvalitní paměť, jezte co nejvíce bobulovitých plodů. Co je právě po ruce a peněženka či zahrada dovolí. Věc se přirozeně netýká pouze a výhradně starých žen, ale neuškodí také jako prevence v mladším věku. Zkrátka, namísto zákusku plného prázdných kalorií, si raději dejte jahody, maliny a ostružiny... 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!