Nádobí, které můžete sníst

Publikováno: 27.03.2012 14:21 | Petr Hájek
Příroda je velmi chytrá, pokud jde o oblast balení kazících se jídel, takže většinu ovoce a plodů obecně již zabalila do chutného a praktického balení (ne, teď opravdu nemyslíme kokosové ořechy...). Co když ji ale zkusíme napodobit?
2012-03-27-1

Bioinženýr David Edwards přišel se stejným nápadem a po delším přemýšlení i zkoumání vznikla věc, jakou vidíte na snímcích. Jde o nádobí, které se dá sníst!

Novinka byla pojmenována čertvíproč WikiCells a po technologické stránce jde o biologicky odbouratelné polymery a částečky jídla držené pohromadě elektrostatickými silami namísto něčeho tak nedobrého, jako je lepidlo. Membrána je standardně bez chuti a právě částečky jídla jí dávají nějakou příchuť.

Aby David svoji ideu prezentoval, zabalil džus do citrónově chutnajícího obalu, po rajčatech chutnající má polévku gazpacho a také po hroznech chutnající zase nádobu, jenž pojme víno. Dle pyšného autora mohou WikiCells obsahovat prakticky cokoliv - od tekutin, přes pěny a husté směsi, až po dokonale pevné látky. 
2012-03-27-1

WikiCells ale nemá v plánu uplatnit se pouze jako nějak chutnající obal, ale také jako obal tradiční a biologicky rozložitelný, tzn. takový, po němž nezůstanou rozvěšené po okolí místa jídla pytlíky. Tudíž ani v případě, že se neuchytí idea nějak chutnajícího obalu, tedy nepřijdou WikiCells zkrátka. 

Celá věc je nám nesmírně sympatická hned z několika důvodů a jedním z nich je i to, že odpadne tolik nenáviděná část s nádobím a jeho mytím, leštěním či utíráním. Vždyť koho by napadlo ještě nedávno, že jednou svůj talíř prostě spořádá i s jídlem jako zákusek a dezert v jedné osobě pospolu? Rovněž úsloví "Váš servis je k sežrání!" zde dostává zbrusu nový rozměr...Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!