Blogeřina těžká dřina: A Czech Fashionisto's Diary

Publikováno: 27.07.2015 08:40 | Jiří Hofbauer

Za krále českých blogerů lze označit Vítězslava Ivičiče. Jeho online počin A Czech Fashionisto's Diary patří k legendám české blogové scény. Byl vůbec jeden z prvních, který se oblékal jinak, než na co byly české ulice, kterým vládly trička s límečkem a vyšisované džíny, zvyklé. Neotřelý smysl pro styl a svým způsobem odlišné názory, na které řada lidí nebyla připravena, mu vynesla silnou fanouškovskou základnu, ale současně se stal i trnem v oku mnoha haterů, kterým na něm vadilo každé slovo.

11055252_869095203128249_1437780749914317628_n

Zdroj: A Czech Fashionistos Diary

Kdy a proč vznikla myšlenka na vlastní blog?

Možná, už když jsem byl na střední. Střední školu jsem absolvoval v Rakousku, tak jsem psal o tom, jaké to je, chodit do školy v zahraničí a s čím se tam cizinec musí potýkat v každodenním životě. Postupně jsem však zjišťoval, že mě čím dál tím víc baví móda, a že bych o tom chtěl psát. Přeci jen, tehdy to byla doba, kdy jste u nás stěží sehnali propínací svetry, úzké kravaty, natož tak skinny jeans, které tehdy přišly do módy. Většina mých vrstevníku byli skejťáci nebo šampóni a já se chtěl oblékat jinak. Tak jsem začal psát, kde sehnat i jiné než tehdy mainstreamové věci (teď jsou jich plné řetězce) a když jsem se přestěhoval do Prahy, založil jsem svůj blog jen o módě.

Jak se stane, že člověk ze zájmu vybuduje úspěšný blog? Je na to nějaký recept?

Možná to mám lehčí v tom, že jsem kluk, takže nemám velkou konkurenci, a že opravdu něco píšu, a ne jen nahrávám fotky sebe sama v oblečení, které mně zrovna poslali z nějakého showroomu s komentářem „mám nové tričko od XY a je boží, jděte si je také koupit“. Píšu o tom, co mě baví a zajímá a o čem si myslím, že by to mohlo zajímat i ostatní. Tím nemyslím jen tipy na oblečení, ale třeba kde sehnat nadměrně velkou obuv, jak pečovat o mastnou pleť, který stylingový přípravek na vlasy je skvělý a který je lepší nekupovat, kam jít na dobré jídlo nebo cocktail, jakou láhev si koupit domů, jak si udělat chutnou snídani … A tak podobně. A lidem se to zřejmě líbí a mě to stále baví, tak pokračuji. Možná je potřeba mít svůj osobitý styl, psát o tom, co vás baví, a čekat, že to někoho zaujme.

blogerina_fash

Zdroj: A Czech Fashionistos Diary

Dá se blogováním uživit?

Myslím, že ano, pokud člověk chce, i když u nás to možná ještě nějakou dobu potrvá. Přesto znám spoustu bloggerek, které si díky blogování přijdou na poměrně vysoké částky. Já dělám blog proto, že mě to baví. Už nestuduji, pracuji, takže nemám potřebu ani čas na to, abych hledal sponzory PR článků nebo reklamy. Pravda, jako bloger dostávám různé kosmetické přípravky nebo tu a tam nějaké oblečení a další dárečky, ale nechci, aby se z mého blogu stala reklamní stránka různých značek. Samozřejmě tím, že o něčem píšu, tomu možná reklamu dělám, ale píšu o věcech, které se mně líbí, a které sám používám.

Je blogeřina dřina nebo je to jen obcházení akcí a focení selfies?

Jdu třeba na večeři do restaurace, která nedávno otevřela, nebo do které jsem chtěl už dávno zajít, a tak vezmu foťák a udělám o tom článek na blog. Někam jdu cíleně s tím, že o tom napíšu na blogu, některé příspěvky vznikají náhodou. Je příjemné být na nějakém večírku, řeknu si, že z toho udělám článek, pak na to nemám čas, pak se mně nechce a pak si říkám, že už jsem nezveřejnil nový příspvěvek… Takže něco mezi tím. Někdy píšu, někdy jen zveřejnuji selfíčka z toho, jak se válím u bazénu se sklenkou cocktailu.

11406826_878824052155364_4909379229504286213_n-1

Zdroj: A Czech Fashionistos Diary

Je rozdíl mezi Tebou jako blogerem a skutečnou osobou?

Je to jedna a tatáž osoba. I když blog může klamat. Na první pohled to může vypadat, že jen obrážím večírky, chodím do lepších restaurací nebo se nalévám dobrým vínem a cocktaily u bazénu. Ale jinak žiju naprosto běžným životem, ale dbám o sebe a snažím se vypadat dobře a upraveně. A na blogu píšu jen o některých věcech. Ale to asi jako všichni na sociálních sítích. Nikdo nezveřejňuje fotky sebe v práci, nebo jak jede upocený tramvají, jak seká trávník nebo jak se cpe v mekáči, zatímco na Facebooku má image vegana nebo raw food žrouta, který miluje cross fit, že? Na druhou stranu, já raději zveřejním fotku toho, jak se ve dvě ráno cpu v mekáči nebo jak ležím s kocovinou v posteli namísto fotky s hashtagem #iwokeuplikethis a #iamsofabulous, protože chci být skutečná osoba, kterou se může někdo inspirovat a ne jen nedosažitelný ideál zdánlivé dokonalosti. Na blogu se snažím propagovat to, aby si každý užíval dobrého jídla, pití, prostě života, a ne jen facebookoval o tom, jak ráno běhá po nábřeží nebo v Riegrových sadech a ostatní se cítili špatně. Vždyť jsou to nesmysly!

Jakými blogy se inspiruješ?

Sleduji Bryanboye a Pelaya Diaze z Kate loves me, ale spíše sleduji streetstylové fotky a lookbook.nu, i když většina lidí na fotkách jsou attention whores – tedy lidé, kteří se oblečou pokud možno co nejkřiklavěji, aby je někdo vyfotil. Spíše se inspiruji starými fotkami a filmy, mám rád módu dob minulých a těmi se inspiruji.

11215525_882948291742940_4406707199450864535_n

Zdroj: A Czech Fashionistos Diary

Jak vnímáš styl?

Styl vnímám jako způsob, jakým člověk sám sebe presentuje a jak působí navenek. Avšak styl je jedno z těch slov, třeba jako gentleman, které nenávidím, protože se jich chopila reklama a dnes je každý gentleman a všechno je stylové.

Jak snášíš nenávistné komentáře?

Ze začátku mě to trápilo – nečekal jsem to. Ale pak jsem zjistil, že někteří lidi chodí na blog jen hejtovat a nadávat mně. Takže už jsem se nad to povznesl a komentáře před zveřejněním schvaluji, aby nevyvolávaly další nenávistné komentáře. Něco jiného je konstruktivní kritika.

Proč si myslíš, že blogy mají takový úspěch?

Pánských blogů je málo, ale holek – blogerek je spousta a myslím, že mladé dívky jejich věku je berou jako inspiraci a vzor toho, jak by chtěly samy vypadat, zvláště pak, když žijí v malém městě nebo na venkově. Osobně si ale myslím, že dobré blogy si čtenáře vždycky najdou.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!