Blogeřina těžká dřina: Check Czech Fashion

Publikováno: 01.08.2015 10:57 | Jiří Hofbauer

Módní projekt Check Czech Fashion vznikl jako společná aktivita Anety Kaderkové a Mariety Kajabové během studia na vysoké škole. O rok později se k nim přidala Barbora Drašnarová. V průběhu let se blog dostal na úroveň lifestylového portálu a dnes patří k výrazným projektům české módní scény.

_MG_7576

Zdroj: Check Czech Fashion

Kdy a proč vznikla myšlenka na vlastní blog?

Vznikla v roce 2010 na základě potřeby dvou celoživotních kamarádek (pozn. Anet a Mari) najít společnou aktivitu při studiu vysoké školy. O rok později se k Check Czech Fashion přidala Bárb. Projekt vznikl původně jako street style blog, ale v průběhu let se posunul spíš na úroveň lifestyle portálu. Tímto směrem bychom chtěli jít i nadále.

Jak se stane, že člověk ze zájmu vybuduje úspěšný blog? Je na to nějaký recept?

Práce, odvaha, optimismus, enthusiasmus, dobrý kolektiv, chuť se zdokonalovat, ochota přijmout kritiku a důležitá je i podpora blízkých.

Dá se blogováním uživit?

Ano. Je ale dobré mít vedle blogu stabilní příjem.

Je blogeřina dřina nebo je to jen obcházení akcí, focení selfies a točení vlogů?

Bylo by hloupé tvrdit, že je to těžká dřina. Náročné to je v tom smyslu, že kromě blogu musíte stíhat ještě práci a školu. Kromě návštěv akcí a focení selfies jsou tady totiž základní každodenní aktivity jako psaní, focení, příprava grafiky, tvorba redakčního plánu, správa sociálních sítí a komunikace s partnery a klienty. Ale ano, občas je těžké vysvětlit rodině nebo přátelům, že máte čtvrt roku dopředu plný kalendář a volný víkend nejdříve na konci léta.

Je rozdíl mezi Vámi jako blogerkami a skutečnými osobami?

Ve skutečnosti to maličko schizofrenní je, zvlášť když pracujete s kamarádkami. Jsme schopné se pohádat o pracovních záležitostech a o minutu později se smát historce z víkendu u prarodičů. Časem jsme pochopily, že je nutné tyto dvě sféry oddělovat. Konec konců, rozepře v Check Czech Fashion mají za cíl jediné - posunout se a být lepší. To, naštěstí, víme všechny.

Jakými blogy se inspirujete?

Je jich dost - a to jak v ČR, tak zahraničí. Pokud zůstaneme u kategorie fashion, baví nás holky z A Cup Of Style, Style Cookbook by Simone, Fashion Picanteria, nadhledem Czech Fashionisto's Diary, ale svým nekonečným optimismem nás inspirují i Bloges Robes. Ze zahraničních pak třeba Garance Doré nebo The Blonde Salad.

Jak vnímáte styl?

Styl je podle nás něco, co vyjadřuje osobnost člověka, zahrnuje v sobě nejen styl oblékání, ale i kulturu projevu, komunikace, styl chůze nebo třeba gestikulaci. Jak říká klasik YSL: " Móda je pomíjivá, ale styl je věčný."

Proč si myslíte, že blogy mají takový úspěch? Není už přeblogováno?

Dobrá otázka. Je pravda, že blogů a fashion portálů je tady velké množství a za pět let existence Check Czech Fashion jsme měli možnost pozorovat, jak jich nejen spousta vzniká, ale také zaniká. Rozhodně ale nepatříme mezi ty, kteří se třesou strachem a řeší, kdo jim přetáhne čtenáře. Formát blogu považujeme za aktuální médium s obrovským potenciálem a když se objeví někdo, kdo koncept uchopí správně, bude generovat zajímavý a autentický obsah, má naši podporu.

Napadá Vás, že ačkoliv se Check Czech Fashion daří, tak přijde moment, kdy se jedna z Vás bude chtít trhnout a půjde třeba psát do nějakého magazínu?

Moc dobře víme, že nic netrvá věčně a že tato varianta může teoreticky nastat. Na druhou stranu, každá z nás mimo Check Czech Fashion pracuje a studuje, takže možností odejít nebo začít se zcela jiným médiem bylo za těch pět let již několik. Projekt nás baví a dává nám smysl, to je základ. 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!