Blogeřina těžká dřina: Sexy Mamas

Publikováno: 25.07.2015 11:24 | Jiří Hofbauer

Zatímco řada blogů upřednostňuje jen tu hezkou stránku života, existuje web, který zdůrazňuje častá "tabu" českých matek. Iva Vašková, Alice Vyhnalová a Lenka Kasíková jsou tři hrdé matky, které stojí za projektem s názvem Sexy Mamas. Nutno přiznat, že splňují obě slova v názvu.

blogerina_mamas

Zdroj: Sexy Mamas

Kdy a proč vznikla myšlenka na vlastní blog?

Nápad přišel na dámské jízdě bez dětí v listopadu 2012. Nad lahví vína tehdy vznikla na popud všem "maminovským" stránkám imaginární stránka SexyMamas - web, který neřeší plenky a příkrmy, ale život matek jako žen. Web, který naopak zdůrazňuje častá "tabu" českých matek - koníčky, zájmy, kulturu, kosmetiku, oblečení a aktivní život s dítětem. Teď už je asi takových webů a blogů víc, ale v té době nám tu něco takového chybělo.

O pár týdnů později jsme se s holkami sešly znova, tentokrát za střízliva, a začaly plánovat realizaci projektu. "SexyMamas" byl od začátku pracovní název, ale tak nějak jsme nepřišly na nic výstižnějšího.

Jak se stane, že člověk ze zájmu vybuduje úspěšný blog? Je na to nějaký recept?

Alice: Řekla bych, že píle, snaha a něco opravdu chtít posléze přináší úspěch. Také si myslím, že člověk musí mít trochu štěstí, ale tak je to ve všem. Já jsem ve znamení Lva a nerada věci vzdávám, dokud to nefunguje tak, jak já chci a když spadnu, oklepu se a dám do toho ještě větší úsilí… Prostě to MUSÍ fungovat.

Iva: Podle mě to člověka musí hlavně bavit, pro nás je to forma realizace a svým způsobem i odreagování. Nevím, jestli jsme úspěšný blog, ale lidé se tak k nám začínají chovat, čísla rostou. U nás je super to, že jsme tři, a tak snadněji zvládáme krize a různá inspirační temna a podobné záležitosti. Prostě vždy někdo funguje. Další věc je, že my tomu projektu fakt věříme, stojíme si za ním. Určitě třeba nepíšeme o věcech, které nás samotné nezajímají, jen kvůli profitu, což podle mě devastuje mnohé blogy...

Dá se blogováním uživit?

Iva: Dá. V Čechách je to ale díky malému trhu těžké a nebudeme předstírat, že je to náš případ. Jsou u nás ale blogy, které jsou schopné se slušně uživit svou činností. Nejde ale bohužel o tak exkluzivní částky jako v zahraničí. V České republice jsou blogy teprve nově a s ostychem a nedůvěrou přijímány jako média, press. Stále spíše jako alternativní forma propagace, mám pocit.

Alice: Já bych řekla, že v cizině ano, tam mají blogeři i své agenty, jak jsem se nedávno dozvěděla. U nás je to asi hodně o tom, jak si to nastavíte. Donedávna bych vám tvrdila, že to u nás možné není, teď ale začínám mít pocit, že je možné z blogování mít minimálně příjemný přivýdělek. Jen by to každá bloggerka měla dělat proto, že jí to baví a ne cíleně pro peníze. Pak když to jde, je to samozřejmě příjemné...

Lenka: Co se týče přímo finančního zisku, tak tam to nijak valné není. Ale zase na druhou stranu spoustu peněz ušetříme za věci, které dostáváme formou barteru – kosmetika, oblečení, věci pro děti... A také se dostaneme na akce, kam bychom se normálně nedostaly.

Je blogeřina dřina nebo je to jen obcházení akcí, focení selfies a točení vlogů?

Alice: Je to dřina. Kdybychom měly dělat jen selfies z akcí, tak je to pohoda, ale snažíme se každý týden plnit náš blog zajímavostmi, k tomu se snažíme ze zajímavých akcí vždy napsat článek a každá z nás má dvě děti, takže je to někdy opravdu náročné.

Iva: Samozřejmě je v tom zábava, ale také spousta práce a času, kterého jako dvojnásobné matky nemáme nazbyt. Často si říkáme, jestli nám to za to vůbec stojí. Lidé si možná myslí, že jenom obrážíme akce a večírky, ale tak to není. Neustále hledáme nová témata, děláme časově náročné rozhovory, upravujeme fotky, nestíháme vyřizovat záplavu mailů a různých nabídek. Snažíme se, aby se lidé nad naším webem bavili a zapomněli na každodenní povinnosti a stres, přestože je samozřejmě taky máme. Dřina asi není správné slovo, ale je v tom hodně práce a úsilí, často nedoceněného.

Je rozdíl mezi Vámi jako blogerkami a skutečnými osobami? Nebo to splývá a prolíná se?

Iva: Asi jen v tom, že ne vždy jsme upravené a usměvavé jako na blogu. Nesnažíme se hrát si na něco jiného, než jsme. Jen se snažíme na web nepouštět negativno. Myslím, že naopak ve skutečném životě jsme odvážnější než na blogu.

Lenka: Někdy se dost bavíme představou, že naši vzájemnou soukromou konverzaci umístíme na blog, protože by musela mít obrovský úspěch – nářky na rodičovství, na děti, na manžele... Ale to je součást života každého z nás, jen je potřeba těmto občas negativním momentům příliš nepropadat, a proto je na světlo příliš nepouštíme.

Jakými blogy se inspirujete?

Iva: Popravdě ani jedna z nás moc blogy nesleduje. Projedeme tak maximálně Instagram, na víc není čas. Tam sledujeme blogy zaměřené na módu (třeba Glamazon) nebo na zdravý životní styl a také profily zajímavých rodičů ať už celebrit nebo "normálních smrtelníků".

Proč si myslíte, že blogy mají takový úspěch?

Alice: Myslím si, že každý blog je unikát, v každém si něco najdete a proto mají úspěch. Je to takové nahlédnutí do soukromí, zjištění, že hodně lidí má věci stejně jako vy a vás to tak nějak uklidní, inspiruje. Co se týče fashion blogů, či těch kosmetických, přijde mi, že se tam tak nějak dozvíte víc pravdu než z reklam. Tedy chcete-li třeba vyzkoušet určitý produkt. Já sama takto vyhledávám různé recenze blogerů. Alespoň my samy to tak máme, že nepropagujeme nic co by nám osobně nevyhovovalo, tak třeba asi to je jeden z důvodů? Myslím si, že momentálně je blogování opravdu v kurzu, blogů je opravdu mnoho a já všem moc fandím.

Iva: Je to zdarma a lidé mají neustále potřebu se s někým ztotožňovat nebo sledovat, jak to mají jiní. Každý si může velmi snadno najít blog, který mu dá to, co hledá. Nemusí nikam chodit, za nic platit a na internetu je díky jisté anonymitě taky velká svoboda projevu. Možná je přeblogováno, ale lidi to baví, tak proč ne.  
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!