Blogeřina těžká dřina

Publikováno: 17.07.2015 10:17 | Jiří Hofbauer, Štěpán Molitor

Blogeři. Fenomén dnešní doby. Někdo je označuje za podružný produkt módního průmyslu. Jiný jejich zápisky hltá, sleduje je na všech sociálních sítích a skutečně se s nimi ztotožňuje. Oproti médiím a jejich uštvaným redaktorům mají blogeři úžasnou možnost volby a jistou svobodu slova a stylu. Slovy klasika: „Nejsem nikde neorganizován a tak si můžu psát co chci a jak chci.“ Vážně, blogeři jsou vlastně svobodným hlasem nejen módního světa. Situace však dospěla tak daleko, že dnes se za blogera považuje každý, kdo má smartphone a účet na Instagramu. To co ale odlišuje skutečné blogery a pozéry fotící si boty a obědy je vášeň a nadšení pro věc.

Jedním z prvních, kdo měl v Česku blog o pánské módě, byl Jakub Lohniský. Nikdy ale nebyl bloger v tom skutečném slova smyslu, ale dal základy a podobu téhle blogové kultuře v České republice. Na Mužích v Česku začal psát otevřené názory a komentáře a přiměl spoustu mužů přemýšlet, vytvářet si názory a pracovat na sobě. Svým způsobem odstartoval revoluci v oblékaní mužů v Česku. Jakub Lohniský dával a dává nejen návod, ale řadě mužů dodal odvahu ptát se na věci, jako co je rámová bota, jak si vybrat padnoucí oblek a že košile má nějakou gramáž.

„Přiznám se, že jsem od Mužů v Česku nic nečekal. Napadlo mě to jednou ve dvě v noci, zaregistroval jsem si doménu a napsal první příspěvek,“ říká Jakub Lohniský. „Tehdy Le Premier ještě neexistoval, maximálně v hlavě, ale ani na papíře ne. Trefil jsem dobu, měl jsem i kus štěstí, že to zrovna v té době začalo lidi zajímat. Možná k tomu přispěl i můj lehce konfrontační styl psaní, který vyvolával komentáře a diskuse. Díky tomu se články virálně šířily. Dneska už to podle mě nejde zopakovat, lidé jsou podobnými blogy spíše přejedeni,“ uzavírá Jakub.

Jakub Lohniský (napravo) a pokračovatel slavné obuvnické rodiny Andrew Loake během otevření prvního kontinentálního obchodu Loake v Praze.

blogerina_jakub

Zdroj: Le Premier

Tuhle lehce mentorskou linku sleduje i blog Pavla Králíčka Pravý gentleman. Pavel obsah blogu staví na vlastních empirických zkušenostech a skutečné ryzosti, kterou někteří návštěvníci blogu zcela nejsou schopni vydýchat. On sám svůj blog pojal jako zdokumentování cesty k pravému gentlemanství.

„Do budoucna chci pomáhat a inspirovat stále větší skupinu mužů,“ odhaluje Pavel poněkud skromně svoje plány. „Online působím mnohem sebevědoměji a pro někoho možná i arogantně. Ale nedělám to cíleně, jen tak to moje psaní občas působí,“ přiznává mladý gentleman, který kromě blogu provozuje také eshop Gentleman Store a pořádá kurzy na Naučmese.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

DSC_0017-copy

Zdroj: Pravý Gentleman

Fotograf, kreativec, podnikatel, jedna z nejvýznamnějších postav české fashion scény a autor blogu We, Fashion. Robin Bery je člověk, který módou žije a svým stylem inspiruje nejen Čechy, ale i zahraničí. Bery je formální móda. Formální móda je Bery.

„Styl je něco, čemu se nedá jednoduše naučit nebo to okoukat a aplikovat, jako například aktualní trendy. Je na něm potřeba pracovat. Přemýšlet, jestli to co nosím se ke mně opravdu hodí a pak se v tom naučit cítit dobře. Chce to čas a trpělivost,“ vysvětluje Robin.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

blogerina_wefash

Zdroj: We Fashion

Za krále českých blogerů lze označit Vítězslava Ivičiče. Jeho online počin A Czech Fashionisto's Diary patří k legendám české blogové scény. Byl vůbec jeden z prvních, který se oblékal jinak, než na co byly české ulice, kterým vládly trička s límečkem a vyšisované džíny, zvyklé.

„Tehdy to byla doba, kdy jste u nás stěží sehnali propínací svetry, úzké kravaty, natož tak skinny jeans, které tehdy přišly do módy. Většina mých vrstevníků byli skejťáci nebo šampóni a já se chtěl oblékat jinak,“ vzpomíná Vítězslav. „Tak jsem začal psát, kde sehnat i jiné než tehdy mainstreamové věci a když jsem se přestěhoval do Prahy, založil jsem svůj blog jen o módě.“

Neotřelý smysl pro styl a svým způsobem odlišné názory, na které řada lidí nebyla připravena, mu vynesla silnou fanouškovskou základnu, ale současně se stal i trnem v oku mnoha haterů, kterým na něm vadilo každé slovo. „Ze začátku mě to trápilo – nečekal jsem to,“ přiznává Vítězslav. „Ale pak jsem zjistil, že někteří lidi chodí na blog jen hejtovat a nadávat mně.“

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

blogerina_fash

Zdroj: A Czech Fashionisto’s Diary

Jsou mladé, krásné, sestry a nejlepší kamarádky. A taky mají jeden z nejúspěšnějších blogů v České republice. Lucie a Nicole Ehrenbergerovy založily svůj první blog už před jedenácti lety. Prostě je nebavilo jen hrát na počítači hry, ale chtěly na něm skutečně něco vytvářet. V roce 2009 tak vznik A Cup of Style, blog o módě, jejich životě a názorech.

„Největší důvod, proč mají blogy takový úspěch je ten, že ho píší normální holky. Čtenář se s blogerkou může velmi dobře ztotožnit a jednoduše s ní navázat kontakt. Oproti magazínům je to mnohem rychlejší a důvěryhodnější médium,“ říká Nicole.

Lucie i Nicole s absolutní otevřeností informují svoje čtenáře o tom, kde jsou a co dělají. Videa na jejich YouTube jsou přímým odkazem toho, jaké skutečně jsou i v reálném životě.

„Díky blogu jsme trochu odvážnější, než bychom byly, kdybychom neblogovaly,“ dodává Lucie. „Možná bychom nosily každý den černé skinny a bílou košili, ale blog nás trochu nutí k tomu se rozvíjet, vymýšlet zajímavější kombinace a přinášet čtenářům několikrát týdně něco jiného, zajímavějšího.“

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

11053295_832373883476546_3505094986996556544_o

Zdroj: A Cup of Style

Za relativního nováčka na české blogové scéně platí On the Leaf. Michael Pezda založil svůj blog z čisté potřeby vypsat se ze svých myšlenek. On the Leaf byl a stále je hlavně o pocitech, úvahách a vnímání světa.

„Jsem pozorovací typ. Baví mě koukat po lidech, přemýšlet, proč se oblékli, jak se oblékli a kam mají asi namířeno. Což pak souvisí s tím, že uvažuju, jak by takový outfit sednul mě a z čeho bych ho poskládal já,“ zamýšlí se Michael. „Stejně tak ale chodím i s očima v oblacích a koukám po domech, terasách, balkónech..představuji si životy lidí, kteří v nich bydlí, představuji si život, který bych v nich vedl já.“

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

blogerina_onthe

Zdroj: On the Leaf

Podobně spontánně k založení blogu přistupoval i Patrik Igaz. Blog Made by Boy vznikl jako šance se vypsat a vyjádřit svůj názor. Teprve až později se začal více profiloval a zaměřovat na lifestyle a módu.

„Počas piatich rokov blogovania mi prišlo niekoľko e-mailov od ľudí, ktorí si zakladali svoje blogy a chceli vedieť „ako na to“. Čím majú začať, o čom a ako často majú písať... Myslím si, že jednotný návod na úspech nefunguje,“ říká Patrik. „Blogovanie je skvelé práve v tom, že dáva možnosť preukázania osobnosti a presadenia vlastných myšlienok. Písať pre akékoľvek iné médium môže byť skľučujúce, ale pri blogovaní je každý sám sebe pánom.“

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

blogerina_boy

Zdroj: Made by Boy

Často si říkáme, jestli nám to za to vůbec stojí. Lidé si možná myslí, že jenom obrážíme večírky, ale tak to není. Neustále hledáme nová témata, děláme časově náročné rozhovory, upravujeme fotky, nestíháme vyřizovat záplavu mailů a různých nabídek,“ říká Iva Vašková z webu Sexy Mamas.

Zatímco řada blogů upřednostňuje jen tu hezkou stránku života, existuje web, který zdůrazňuje častá "tabu" českých matek. Iva Vašková, Alice Vyhnalová a Lenka Kasíková jsou tři hrdé matky, které stojí za projektem s názvem Sexy Mamas. Nutno přiznat, že splňují obě slova v názvu.

Nápad přišel na dámské jízdě bez dětí v listopadu 2013. Nad lahví vína tehdy vznikl web, který neřeší plenky a příkrmy, ale život matek jako žen,“ vysvětluje Iva. „Web, který naopak zdůrazňuje častá "tabu" českých matek – koníčky, zájmy, kulturu, kosmetiku, oblečení a aktivní život s dítětem. Snažíme se, aby se lidé nad naším webem bavili a zapomněli na každodenní povinnosti a stres.“

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

blogerina_mamas

Zdroj: Sexy Mamas

„Kromě návštěv akcí a focení selfies jsou tady totiž základní každodenní aktivity jako psaní, focení, příprava grafiky, tvorba redakčního plánu, správa sociálních sítí a komunikace s partnery a klienty,“ připomíná,“ Aneta Kaderková, jedna třetina módního projektu Check Czech Fashion. „Občas je těžké vysvětlit rodině nebo přátelům, že máte čtvrt roku dopředu plný kalendář a volný víkend nejdříve na konci léta.“

Módní projekt Check Czech Fashion vznikl jako společná aktivita Anety Kaderkové a Mariety Kajabové během studia na vysoké škole. O rok později se k nim přidala Barbora Drašnarová. V průběhu let se blog dostal na úroveň lifestylového portálu a dnes patří k výrazným projektům české módní scény.

„Je pravda, že blogů a fashion portálů je tady velké množství a za pět let existence Check Czech Fashion jsme měli možnost pozorovat, jak jich nejen spousta vzniká, ale také zaniká,“ říká Barbora. „Rozhodně ale nepatříme mezi ty, kteří se třesou strachem a řeší, kdo jim přetáhne čtenáře. Když se objeví někdo, kdo bude generovat zajímavý a autentický obsah, má naši podporu,“ dodává Marieta.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

_MG_7576

Zdroj: Check Czech Fashion

Velice vytříbený styl zakládající se na černo-bílé kombinaci reprezentuje Oliwyi Soukupovou, podnikatelku a autorku blogu Everyday Runway, která pro svou dokonalou vizáží často působí nedostupně a odměřeně.

„Nenechte se zmást fotografiemi, na kterých se blogeři neusmívají. Naopak i úsměvy dokážou být mnohdy falešné,“ připomíná Oliwye. „Musím, ale přiznat, že slýchávám, že ve skutečnosti jsem mnohem přátelštější, než se na blogu může zdát.“

blogerina_every

Zdroj: Everyday-Runway.com

Čo ma práve baví, že je to niečo, čo je len moje a robím si to presne podľa a preto nemusím dodržovať žiadne etikety alebo pravidlá. Či s tým súhlasia čitatelia alebo ľudia, s ktorými spolupracujem je už na nich,“ říká Juraj Halás, autor blogu A Fake Artist. Nejde o klasický módní blog. Juraj do textů i fotografií promítá sám sebe, své pocity a názory a tak zde můžete čerpat víc, než jen estetické potěšení. Jeho blog vybočuje jakýmsi romantickým až poetickým vnímání reality. Více než na módu vsází na chlapskou uvolněnost a přirozenost, kterou podtrhuje mírnou dávkou extravagance.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

blogerina_fake

Zdroj: A Fake Artist

Sára Klugerová a Marek Černý. Jeden z nejvíce viditelných párů české módy od roku 2012 vede společný blog Czechstreetglamour. Najdete zde pánskou i dámskou módu, klasiku i žhavé trendy.

„Nejdůležitější je asi dělat ho tak, aby s ním byl jeho autor spokojený a neustále měl chuť investovat do něj svůj čas, nápady a věnoval se mu pro své potěšení. A úspěch? Ten se v takovém případě časem určitě dostaví,“ říká Marek.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

blogerina_czechstreet

Zdroj: Czechstreetglamour

Sandra Kisić. Notoricky známé jméno české blogové scény. Třiadvacetiletá studentka pražské VŠE šestý rok vede svůj blog Sandrakisic.com. Cestování, móda, jídlo, Sandra obsáhne všechno.

„Řekla bych, že důležité bude to zanícení se pro něco a vášeň. Můj blog byl nejdřív primárně o oblečení, pak se do toho začala přidávat kosmetika a dneska mě jednoznačně nejvíc baví cestování. Čtenáři poznají, pokud si člověk jen na něco hraje, proto mnohem vice ocení ty, co to mysli vážně.“

A Sandra rozhodně mezi ty, co to myslí vážně, patří. Na svůj blog se nebojí vyfotit bez make-upu a podělit se se čtenáři o preblémy s atopickou pletí.

blogerina_sandra

Zdroj: Sandra Kisic

„Tisíc lidí tisíc chutí. Každý si tak dokáže najít to své pravé ořechové. Tohle je jeden z důvodů úspěšnosti blogů. Co se týče přeblogování, záleží na úhlu pohledu. Vnímáme zde koncepty, které se opakují a pak takové, které tady v blogosféře chybí,“ říká Lukáš Konopka.

Michaela Svobodová a Lukáš Konopka na začátku tohoto roku založili Aj Laf Fešn – blog o pánské a dámské módě. Za krátkou dobu své existence si získal pozornost. Pánská oáza, dámský koutek, blog je inspirací pro všechny.

„Blog by neměl být pouze dřina, ale především záliba,“ dodává Michaela.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

blogerina_ajlaf

Zdroj: Aj Laf Fešn

Poznámka redakce: Pořadí jednotlivých blogů neurčuje jejich významnost.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!