Bod varu: Jak bez úhony a s elegancí přežít saharské teploty

Publikováno: 03.08.2015 10:54 | Štěpán Molitor

Každý rok má pouze dvě fáze. Příliš zima. Příliš horko. No a momentálně jsme ve fázi číslo dva. Upřímně, s tropickými teplotami bojujeme všichni a všemi prostředky. Ledničku zaplavujeme nealkem (jo vlastně, alko je tam taky), na Google si toužebně prohlížíme obrázky Severního ledového oceánu, každých pět minut hypnotizujeme iWeather a vzýváme Boha Klimatizace. Občas to pomůže. Ale většinou ne. To ale neznamená, že musíme rezignovat na život a fungovat jen v žabkách a síťovaném tílku. Pojďme se podívat, jak bez úhony a s nedbalou elegancí přežít saharské teploty.

serlin_34000

Zdroj: Phil Poynter for Esquire US, 2014/Tumblr

Trička

Pamatujete na ten štos bílých bavlněných triček, co jste koupili loni ve výprodeji? Teď je ten čas je vytáhnout. Léto fandí tričkům. Ne, nemyslíme tu vytahanou hadru, co hodíme na sebe, když jdeme vynést koš. Ani strašidelně upnuté XS velikosti, které s oblibou nosí stokiloví kulturisté. Tričko musí sedět. To znamená ani přehnaně upnuté, ani příliš volné. Jak to poznat? Když máte ruku podél těla, rukáv je kolem bicepsu volný. Když sval zatnete, lem rukávu je kolem něj napjatý. Nenoste trička s velkými logy značek a šílenými potisky. Logo by mělo být velké maximálně tak, abyste ho byli schopní zakrýt dlaní. Lépe prstem. Léto fandí pastelovým barvám. Na těch stojanech vypadají tak skvěle… Ale pozor – pot je vůči barvám naprosto nemilosrdný a jestliže se chcete vyhnout mapám v podpaží (jakože chcete), noste jen čistě bílou, tmavě modrou nebo černou. Je to bolestné, ale vyhnete se nepříjemnostem. Protože ani sebelepší antiperspirant vás pocení nezbaví úplně. U polo triček nikdy nezvedejte límec. Nikdy. Pokud to uděláte, zjeví se za vámi duch Reného Lacoste s takovým tím řezákem na koberce a límec vám uřízne. Fakt.

249427-800w

Zdroj: Phil Poynter for Esquire US, 2014/Tumblr

Košile

Zavřete do šatníku ty z těžké oxfordské bavlny. A také všechny světle modré, světle šedé, růžové. Je to jako u triček – ve vysokých teplotách jsou barvy prostě nenositelné. Vsaďte na bílou nebo modrý proužek. Čím lehčí látka, tím lepší. Ohrňte rukávy – nebude vám takové horko a budete vypadat chic. Košile měňte často, čistá na večer vám dodá tolik potřebný pocit svěžesti.

Je to takový trik, který matadoři ovládají a okolí o něm nic neví. V módě je spousta věcí iluze. Třeba že košile se nosí na holé tělo. Většina lidí nosí pod košilí tričko nebo nátělník. Slouží jako izolační vrstva – v zimě hřeje a v létě saje pot. Věřte, takové tričko vás ochrání před spoustou nepříjemných situací. Zvolte velmi tenké, bílé, bavlněné. Tričko nesmí být pod košilí vidět, proto výstřih do V, když si odložíte kravatu a rozepnete knoflík.

Men’s-Fashion-Style-Spring-Summer-2014-Editorial-20-9

Zdroj: Phil Poynter for Esquire US, 2014/Tumblr

Kravata

Opravdu ji musíte mít? Letní měsíce jsou ze své podstaty uvolněné a benevolentní, klient vám jistě odpustí rozhalenku. Pokud ovšem kravatu mít opravdu musíte, odložte všechny vlněné, bavlněné a pletené a sáhněte po lehkém jemném hedvábí. Tady můžete kompenzovat to, že nemáte barevnou košili – léto je sezóna módní odvahy, experimentujte. Barvy, vzory, kombinace. A když jsem u těch experimentů, proč nevyměnit jednou kravatu za motýlka?

serlin_33998

Zdroj: Phil Poynter for Esquire US, 2014/Tumblr

Obleky

Jsme stoprocentně pro lehké lněné obleky v přírodní béžové. Len má ale takovou nepříjemnou vlastnost. Ano, mačká se. Hodně. To není na škodu, naopak, dodává vám to na ležérnosti. Pokud ale musíte z povahy vašeho byznysu vystupovat dokonale a konzervativně, zvolte oblek z lehké vlny. Šedá nebo modrá. Černou nechte doma. Nejen že přes den není do práce černý oblek vhodný, se v něm upečete. Také vynechte umělé materiály. Polyesterový oblek se totiž promění během dvou minut v luxusní osobní skleník. Pokud toužíte hrát si na okurku…

249425-800w

Zdroj: Phil Poynter for Esquire US, 2014/Tumblr

Šortky

Krátké kalhoty do města nepatří, radí Tom Ford. My nejsme tak přísní – šortky v létě jsou v pořádku. Zvolte přiléhavější střih, délku lehce nad kolena. Žádné taktické kapsy a žádná teplákovina. Buďte odvážní a k šortkám si večer vezměte blazer. Budete opět oblečení o řád výš.

Tílka

Tílka jsou kapitola sama pro sebe. Většina lidí je právem striktně odmítá. Pravdou je, že opravdu už hodně připomínají spodní prádlo a také pohled na muscleheads v tílkách dětské velikosti je odporný. Pokud na to máte postavu, tílko nosit můžete. Ale volnější, nic upnutého. K černým slim džínám a výrazným černým brogues naboso.

249423-800w

Zdroj: Phil Poynter for Esquire US, 2014/Tumblr

Ponožky

Další módní iluzí jsou boty naboso. V létě je to praktické a zároveň se jedná o žhavý trend. Šněrovací boty můžete naboso nosit také, k úzkým nohavicím kratšího střihu. Pozor ale, i do bot „naboso“ se ponožky nosí. Takové ty ultrakrátké, které nejsou vidět. Proč? Předejdete rozedraným patám a puchýřům. Otestováno v redakci za vás.

249429-800w

Zdroj: Phil Poynter for Esquire US, 2014/Tumblr

Boty

Co na nohy? Otázku letní obuvi jsme nedávno probrali v obsáhlém článku Nejlepší boty tohoto léta, z kterých se nebudete chtít vyzout. Léto je tady. Čas zábavy, neplánovaných rychlých party a líného popíjení prosecca na terase. Pojďme si to užít!  
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!