Bohémští dandysté

Publikováno: 20.10.2017 13:10 | Michal Novák

Dandyism značí velmi dobře oděného muže, který neklade důraz pouze na zjev, ale na vystupování jako celek - od mluvy až po koníčky, a to vždy s nonšalancí. Styl dandyho je rozpoznatelný a charakteristický  barevností, která překračuje hranice.

BeWooden_Dandy_Style

Zdroj: BeWooden

Dandyism vznikl v Anglii v 19. století, kdy střední vrstvy začaly napodobovat styl a kultivované chování aristokracie. Začíná se klást důraz na perfektně padnoucí střih a materiál obleku. Naleštěné boty, vyžehlená košile, cylindr, květina v klopě, manžetové knoflíčky a kravata se staly známkou dandyho, neboli šviháka či světáka.

Novodobý dandy kombinuje vintage s konfekcí. Ne vždy je nezbytně nutná návštěva u krejčího, postačí, je-li oblek z kvalitního materiálu. Co vás odlišuje je barevná kombinace, vzory a  jedinečné doplňky. Pořízení vintage kousku může být v Evropě stejně finančně náročné jako pořízení saka na míru. Avšak to neplatí pro Afriku, kde je vintage mnohem dostupnější než nové oblečení.

dandy1

Zdroj: BeWooden

Kdokoli může být dandy, včetně žen, vzpomeňte na Marlene Dietrich. 

Dva dandy elegáni z Jižní Afriky Lourens Gebhardt (Loux the vintage guru) a Tony Maake (Tonys Houz) společně s jinými toto africké pojetí dandyismu proslavili po celém světě. Chtějí poukázat na význam elegantního zevnějšku a vystupování, které nezávisí na vašich materiálních statcích. Poukazují tak na kulturu a tradici svých dědů.

Lourens a Tony navrhli limitovanou edici motýlků vyrobených z tanzanijského dřeva, které nepřináší radost pouze nositelům, ale i dětem v Africe. Část výdělku bude věnována na vzdělávání. 

dandy2

Zdroj: BeWooden

Jak na dandy styl? Loux the Vintage Guru nám řekl “Nošení dobře padnoucího obleku (například od Atelier Torino), klobouk a boty z vyleštěné kůže jsou základem pro dandy”. Velmi důležité jsou však i doplňky - motýlci, manžetové knoflíčky a náramky.

dandy3

Zdroj: BeWooden

BeWooden_Loux_Mac_Legacy_bow_ties

Zdroj: BeWooden
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!