Jak vybrat boty, v kterých ustojíte led i sníh

Publikováno: 30.01.2013 10:33 | Jiří Hofbauer

Zatímco v létě vám na běhání stačí (pouze) tričko, kraťasy a dostatečně pružící tenisky, které chrání klouby a zároveň pomáhají v pohybu, zimní měsíce si žádají důkladnější vybavení. Pokud trénujete každý den je vhodné pořídit s vícero bot a střídat je. Za prvé proto abyste ulevili noze a také aby bota měla čas vyschnout.

Není nutné kupovat enormně drahé běžecké boty. Bota musí mít kvalitní podrážku – výrazný, členěný vzorek. Současně se i podrážka zimních bot od těch letních liší v tom, že podrážka jde mírně do šířky. Pokud vám při zkoušení boty budou klouzat i v prodejně vraťte ji do regálu. Stejně tak bota, která vám během roku klouzala na mokrém povrchu. V takových v zimě nevycházejte. To už není adrenalin jestli to ustojíte a radost z pohybu ale je hazard se zdravím. Navíc i proto, že letní podrážka v teplotách pod 0°C začne tvrdnout, nepruží, běh vám neulehčuje a ještě drtí vaše klouby. Pokud máte dobré celoroční (all seasons) možná na trati obstojíte i s nimi.

Důležité je kam chodíte běhat. Jestli to dřete lesem nebo preferujete jogging po udržované cestě. Jestli to chce spíše krosové boty, boty s membránou, nebo stačí jen kvalitní ponožky a návleky na boty. V enormních podmínkách kdy je -20°C a cesty jsou jak kluziště je na uvážení každého běžce zda vyběhnout za zdravím.

Pokud by vám dvě končetiny jako opěrné body byly málo, přidejte hole a zkuste nordic walking.

TIP REDAKCE: Nike Lunarfly+ 3 Trail GTX, od 2 090 CZK

1Salomon XR Crossmax, od 2 590 CZK

2Salomon Speedcross 3 CS, od 2 600 CZK

3Puma Complete Nightfox TR, od 1 500 CZK

4Nike Zoom Structure+ 16 Shield, od 2 700 CZK

5Asics Gel-Volt 33, od 3 300 CZK

6VivoBarefoot Neo Trail, od 2 700 CZK

7Adidas Supernova Riot 4, od 2 300 CZK

8Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!