Boty slavných Brouků - Chelsea boots

Publikováno: 08.12.2016 18:00 | Marek Michalec

Za svoji dlouhou existenci, neztratily Chelsea, nebo také česky perka, nic ze své krásy, ba naopak. 

Jednoduchý, elegantní design, který v sobě ale zároveň skrývá duši rock'n'rollu. Praktické díky celistvosti kůže a výškou ke kotníku. Faktory, které dávají důvod, proč nad nimi uvažovat v současných měsících, kdy už jsme tenisky definitivně uložili k zimnímu spánku, ale sněhem se brodit ještě nemusíme, což je v posledních letech dost časté... 

Patent na tuto původně vycházkovou obuv s typickou elastickou gumou na boku, je starý neuvěřitelných 165 let.Vystaven byl obuvníkovi královny Viktorie, J. Sparkes – Hallovi. Když v roce 1851 vyplňoval žádost o patent, nezapomněl dodat, že královna v jeho botech chodí každý den a tím tak podtrhuje hodnoty jeho vynálezu.

pinterest 2

Zdroj: Pinterest

Ovšem nebýt amerického vynálezce Charlese Goodyeara, který vynalezl a nechal si také patentovat vulkanizování gumy, Hallovy boty by se pravděpodobně tak oblíbenými nestaly. S podobnou technikou vylepšení výroby gumy přišel ve stejný rok také vynálezce Thomas Hancock, který dostal britský patent. Pokrok výroby gumy dopomohl botám k mnohem větší pružnosti a tím také praktičnosti, proto našly své uplatnění v jezdectví.

Přestože byly původně vyrobeny pro dámský šatník, nejvíce je proslavili muži ve dvacátém století.

Název Chelsea byl odvozen od stejnojmené čtvrti v Londýně, kde se začala tvořit komunita umělců, kteří tyto boty nosili především v okolí ulice Road King, která vede skrz Chelsea a Fulham.

Mezi těmi, kdo boty s oblibou nosili, byli i čtyři mladí umělci z Liverpoolu. Boty Chelsea se staly součástí image fenoménu Beatles. Beatles je nosili s vyšším podpatkem - tak získaly přizvisko Beatle Boots. S jejich slávou rostla také prodejnost těchto bot po celém světě, všichni toužili vypadat tak, jako jejich idolové. 

pinterest

Zdroj: Pinterest

Dalšími, kdo se o popularitu těch to bot zasloužil, byli například Bob Dylan, Rolling Stones nebo Jimi Hendrix. Dokonce i George Lucas pro ně našel využití ve svých Star Wars, schválně si zkuste vygooglit výraz „stormtrooper“.

Baťa, 2.199 CZK

Bata - 2 199

Zdroj: Archiv značky

Posledních pár let zažívají Chelsea velký comeback a můžete je nosit, aniž byste museli vypadat, se vší úctou, jako výstřední umělec. Pořídit se dnes dají snad ve všech cenových kategoriích, jen se obloukem vyhněte těm z umělých materiálů.

Gant, cena k doptání

Gant - cena k dopt

Zdroj: Archiv značky

Při výběru je důležité zvážit, k jakým příležitostem a outfitům je budete nosit. K oblekům a obecně formálnímu oblečení noste ty z leštěné kůže a trochu užší špičkou, mohou být i brogue. S výběrem k ležernímu vzhledu máte více volnosti, mohou být jak z broušené kůže tak leštěné, o to více pozornosti ale věnujte tvaru, měly by mít více zaoblenou a širší špičkou než ty formální. Pokud třeba chcete působit více punkovým dojmem, zkuste hrubší a masivnější podrážku. 

Zara, 2.299 CZK

zara 2 299

Zdroj: Archiv značky

Jedním pravidlem se ale řiďte vždy, noste je se slim nebo skinny kalhoty či džínami, které končí něco málo nad kotníkem nebo v jeho úrovni.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!