Boty slavných Brouků - Chelsea boots

Publikováno: 08.12.2016 18:00 | Marek Michalec

Za svoji dlouhou existenci, neztratily Chelsea, nebo také česky perka, nic ze své krásy, ba naopak. 

Jednoduchý, elegantní design, který v sobě ale zároveň skrývá duši rock'n'rollu. Praktické díky celistvosti kůže a výškou ke kotníku. Faktory, které dávají důvod, proč nad nimi uvažovat v současných měsících, kdy už jsme tenisky definitivně uložili k zimnímu spánku, ale sněhem se brodit ještě nemusíme, což je v posledních letech dost časté... 

Patent na tuto původně vycházkovou obuv s typickou elastickou gumou na boku, je starý neuvěřitelných 165 let.Vystaven byl obuvníkovi královny Viktorie, J. Sparkes – Hallovi. Když v roce 1851 vyplňoval žádost o patent, nezapomněl dodat, že královna v jeho botech chodí každý den a tím tak podtrhuje hodnoty jeho vynálezu.

pinterest 2

Zdroj: Pinterest

Ovšem nebýt amerického vynálezce Charlese Goodyeara, který vynalezl a nechal si také patentovat vulkanizování gumy, Hallovy boty by se pravděpodobně tak oblíbenými nestaly. S podobnou technikou vylepšení výroby gumy přišel ve stejný rok také vynálezce Thomas Hancock, který dostal britský patent. Pokrok výroby gumy dopomohl botám k mnohem větší pružnosti a tím také praktičnosti, proto našly své uplatnění v jezdectví.

Přestože byly původně vyrobeny pro dámský šatník, nejvíce je proslavili muži ve dvacátém století.

Název Chelsea byl odvozen od stejnojmené čtvrti v Londýně, kde se začala tvořit komunita umělců, kteří tyto boty nosili především v okolí ulice Road King, která vede skrz Chelsea a Fulham.

Mezi těmi, kdo boty s oblibou nosili, byli i čtyři mladí umělci z Liverpoolu. Boty Chelsea se staly součástí image fenoménu Beatles. Beatles je nosili s vyšším podpatkem - tak získaly přizvisko Beatle Boots. S jejich slávou rostla také prodejnost těchto bot po celém světě, všichni toužili vypadat tak, jako jejich idolové. 

pinterest

Zdroj: Pinterest

Dalšími, kdo se o popularitu těch to bot zasloužil, byli například Bob Dylan, Rolling Stones nebo Jimi Hendrix. Dokonce i George Lucas pro ně našel využití ve svých Star Wars, schválně si zkuste vygooglit výraz „stormtrooper“.

Baťa, 2.199 CZK

Bata - 2 199

Zdroj: Archiv značky

Posledních pár let zažívají Chelsea velký comeback a můžete je nosit, aniž byste museli vypadat, se vší úctou, jako výstřední umělec. Pořídit se dnes dají snad ve všech cenových kategoriích, jen se obloukem vyhněte těm z umělých materiálů.

Gant, cena k doptání

Gant - cena k dopt

Zdroj: Archiv značky

Při výběru je důležité zvážit, k jakým příležitostem a outfitům je budete nosit. K oblekům a obecně formálnímu oblečení noste ty z leštěné kůže a trochu užší špičkou, mohou být i brogue. S výběrem k ležernímu vzhledu máte více volnosti, mohou být jak z broušené kůže tak leštěné, o to více pozornosti ale věnujte tvaru, měly by mít více zaoblenou a širší špičkou než ty formální. Pokud třeba chcete působit více punkovým dojmem, zkuste hrubší a masivnější podrážku. 

Zara, 2.299 CZK

zara 2 299

Zdroj: Archiv značky

Jedním pravidlem se ale řiďte vždy, noste je se slim nebo skinny kalhoty či džínami, které končí něco málo nad kotníkem nebo v jeho úrovni.

Hodnocení článku:Komentáře

Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Dnes je kolikátého? CO?! To ale musí znamenat, že tu zkoušku mám... za tři dny. Tři dny. Tři! Zdroj: Arnaldo Anaya-Lucca/Tumblr Přesně... Předchozí článek Vánoční novinky ve Starbucks Vánoční novinky ve Starbucks Vánoce se blíží a s nimi i novinky baristů ze Starbucks. Na co se můžeme těšit, kromě tradičních červených kelímků? Zdroj:... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!