Britská piva, která stojí za ochutnání

Publikováno: 24.07.2015 17:10 | Jiří Hofbauer

České pivo nemá chybu a my sami na něj nedáme dopustit. Rozhodli jsme vám představit piva z tradičních pivovarů Velké Británie, které rozhodně stojí za ochutnání. Z pivní nabídky britského obchodu Marks & Spencer jsme vybrali 10 druhů, které budou chutnat skvěle v létě i na podzim.

U zrodu každého piva jsou 4 složky – voda, obilný slad, chmel a pivovarské kvasinky. Proces výroby piva je delikátní záležitost za přesně stanovených postupů a podmínek pro každý jednotlivý druh. Obecně výroba stojí na dvou krocích. Nejdříve měs sladu (naklíčená a usušená obilná zrna), vody a chmelu se zahřívá, aby se složité cukry rozštěpily na jednoduché. Poté směs se zkvasí za pomocí pivovarských kvasinek vybraným způsobem. Piva se podle způsobu kvašení rozdělují do dvou hlavních kategorií. Svrchně kvašená piva jsou Ale, Stout, Porter, Trappist a pšeničné pivo. Spodně kvašená piva se nazývají ležáky – anglicky Lager.

Cascade Ipa je jedno z nejznámějších piv Nottinghamshiru, s typickou čapkou Robina Hooda na obalu. Hodí se ke všem druhům masa, obzvlášť skvělé k rib-eye steakům z grilu. Toto světlé anglické pivo s plnou chutí se vyrábí ze sladu Maris Otter a chmelu Cascade.

beer_1

Zdroj: Marks & Spencer

Ginger Ale je zázvorové pivo z anglického hrabství Cheshire. Jedná se ounikátní spojení tmavého piva od Frederica Robinsona z Unicorn Brewery a tradičního zázvorového piva Fentimans.

beer_2

Zdroj: Marks & Spencer

British Clipper Ipa je pivo bohaté komplexní chuti se zemitými pikantními tóny. Ideální k pálivému indickému kari. Pivo se vaří z chmele British Fuggles a Goldings v pivovaru Meantime v londýnském Greenwichi.

beer_3

Zdroj: Marks & Spencer

London Porter reprezentuje sladká karamelová chuť následovaná kouřovou sladovostí. Ideální k masu, stejně jako sýrům a ústřicím. Toto pivo se vyrábí v Greenwichi za použití 7 různých sladů podle historického receptu z roku 1750. Vzniká tak pivní styl, který ztělesňuje Londýn.

beer_4

Zdroj: Marks & Spencer

Tmavé pivo Irish Stout s hořko-sladkou praženou chutí a intenzivním kávovým a čokoládovým zakončením. Pivo je vyrobené exkluzivně pro Marks & Spencer bratry O’Hara z Carlow Brewing Co. v irském hrabství Carlow.

beer_5

Zdroj: Marks & Spencer

Sussex Golden Ale má svěží citrusovaou chuť a tradiční chmelové zakončení. Světle zlatavé pivo z Essexu se vaří z anglického chmele Challenger pro hořkost a amerického Hora Hood chmele pro výraznou citrusovou chuť. Suché chmelení před plněním do lahví způsobuje výbuch chutí na patře a jemnou hořkost, která krásně přetrvává.

beer_6

Zdroj: Marks & Spencer

Ostrá osvěžující chuť je typická pro Mosaic Pale Ale, která exploduje na patře v kaleidoskopu z manga, borůvek, limetky, koření a bylinných chutí. Toto světlé ostré pivo ze Suffolku se vyrábí z chmelu Mosaic, inovativního druhu vytvořeného v roce 2012. Právě Mosaic stojí za ovocnými chutěmi tohoto piva.

beer_7

Zdroj: Marks & Spencer

Staffordshire Ipa je jemné plné pivo s poutavou chmelovou chutí a jadrnou chutí citrusů. Specifický obsah minerálů ve vodě z oblasti Burton-On- Trent vytahuje během procesu vaření piva chmelovou chuť. Díky tomuto přírodnímu konzervantu tak v minulosti vzniklo pivo ideální na dlouhou cestu do koloniální Indie.

beer_8

Zdroj: Marks & Spencer

Světlé zlatavé pivo Yorkshire Gold je plné chuti s citrusovými tóny a jasným, ostrým svěžím zakončením. Vaří se za použití sladového ječmene Maris Otter, anglického chmelu a čisté vody z Dales. Kvasí se v tradičních kádích z Yorkshire Square pro charakteristické suché a příjemně čisté zakončení. Město Masham v Severním Yorkshiru, kde se pivo vaří, bylo kdysi známé pro svůj ovčí trh – černá ovce dodnes zůstává znakem oblasti a je stále k vidění v místních kopcích.

beer_9

Zdroj: Marks & Spencer

Yorkshire Bitter je známo pro svou jemnou chuť s lehkým náznakem citrusů. Anglické pivo je z oblasti North Yorkshire Moors, kde „ilegální“ pivovarnictví sahá až do roku 1613. Místní ženy pomáhaly při výrobě tehdejších piv. Říká se, že „Ale wives“, tedy pivní ženy, byly proklety, pokud vyrobily špatnou várku. Naštěstí se to již neděje. Phil Lee vzkřísil pivovar Cropton v roce 1984, kdy byl znovu založen ve sklepeních New Inn.

beer_10

Zdroj: Marks & Spencer
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!