Castello Banfi: Mladá pýcha toskánského vinařství

Publikováno: 02.05.2017 11:00 | Lenka Mařanová

Vinařství Castello Banfi založili teprve roku 1978 dva americko-italští bratří John a Harry Mariani. Jejich cílem bylo vyrábět excelentní víno, které propojí italské zvyklosti s novými technologiemi a výrobními postupy v produkci prémiových vín. „I přes svůj poměrně nízký věk se dnes Banfi řadí k výrazným a oceňovaným reprezentantům toskánské vinařské tradice. Jeho vína nabízejí přesně to, co byste čekali od krásného italského vína, avšak v kombinaci s inovativním přístupem, který jim dává další rozměr,“ vysvětluje Jakub Čebiš, head sommelier pražské restaurace Grand Cru, Lodecká 4. Banfi je zároveň prvním vinařstvím na světě, které získalo od ženevské Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO) ocenění za výjimečnou environmentální, etickou a společenskou odpovědnost. Výhradním distributorem produktů Castello Banfi je pro Českou republiku a Slovensko společnost Premier Wines & Spirits.

Banfi

Zdroj: Castello Banfi

hr_CB

Zdroj: Castello Banfi

V současnosti rodina Mariani spolupracuje s uznávaným italským enologem Ezio Rivellou. Vinice Castello Banfi se rozkládají od jižní části vinařského města Montalcino až k hranicím toskánské oblasti Val d’Orcia. „Castello Banfi momentálně operuje s více než sedmi tisíci akry pozemku. Kromě vinohradů na něm najdete i olivové háje, ovocné sady a lesíky. I to poukazuje na skutečnost, že vinařství funguje v souladu s toskánskou přírodou,“ dodává Jakub Čebiš. Samotné výrobny vína jsou designovány tak, aby zachovaly bohatou a komplexní chuť hroznů, a to především skrze inovativní a stále se vyvíjející technologie.

hr_-Brunello di Montalcino

Zdroj: Castello Banfi

hr_0C1C1641_ok

Zdroj: Castello Banfi

Za svou poměrně krátkou existenci získalo vinařství Castello Banfi řadu prestižních ocenění. Mimo jiné také cenu za vinařství roku 2004 (The Winery of the Year 2004), které udílí odborný časopis Wine Spectator. Mezi nejoblíbenější a nejoceňovanější produkty Castello Banfi patří především víno Brunello di Montalcino. „Jde o skutečně aristokratické víno, jež se vyrábí jen v nejlepších ročnících. Vyznačuje se rubínovou barvou a ovocnou harmonickou chutí. Historicky první ročník Brunello di Montalcino vyrobilo vinařství už v roce 1978,“ doplňuje Čebiš z restaurace na Lodecké 4, která spadá do skupiny gastro provozů Premier Group.

hr_Barricaiacentrale

Zdroj: Castello Banfi

hr_Vineyards1

Zdroj: Castello Banfi
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!