Černobylské deníky: východní Evropa vrací úder

Publikováno: 20.11.2012 20:35 | Dušan Horák ml.

Tento horor je evropská odpověď na brutální snímek Hory mají oči. Jenže, v tomto je daleko méně krve a více napětí.

2

Zdroj: allmoviephoto.com

Hlavní kostra příběhu není ničím novým – partička rozjívených studentů vyjede na tah napříč Evropou. Přes Berlín a Prahu se dostanou až někam za Dunaj, kde se jim naskytne možnost jet na zajímavou exkurzi do Černobylu. Přesněji do města Pripjať. Po příjezdu na místo, ale zjistí, že celý prostor je hlídán vojáky a ti dovnitř nikoho nepustí. Jejich průvodce jim navrhne ne zcela legální alternativu. Oklikou se dostávají do města kde se zastavil čas. Brzy poznají, že tady skutečně nemají co dělat. Volí spěšný ústup. Jenže auto nestartuje a venku se dělá zima. Jenže je tam toho mnohem víc...

7

Zdroj: allmoviephoto.com

Co se snímku musí nechat je bezvadná technickou povedenost. I když se samozřejmě nenatáčelo v okolí Černobylu tak je prostředí velmi věrné originálu. A hlavně režisér Bradley Parker má velké nadání pro budování napětí za pomoci skvělé kamery. Především kamera první půlky filmu budí dojem, že děj sledujete pohledem některé z postav. Zvlášť u hororu tohle nabudí správnou atmosféru víc než co jiného. Žádný herní styl „firt-look“ ale opravdu dobře zvolené snímaní postav. Tato preciznost kamery ve spojení strachu je perfektní. Režisér si hraje s vaší představivostí a daří se mu to téměř celý film. Slabší místa občas bojují s žánrovým kýčem ale není jich moc a snímku to nijak neublíží.

3

Zdroj: allmoviephoto.com

Černobylské deníky určitě patří mezi ty lepší horory. Herecké obsazení není moc známé, což je jen dobře. Výkony neznámých hereckých tváří ve filmech, zvlášť těch co si hrají na realitu, pak působí daleko věrohodněji. Herci ve svých rolích ale umírají poměrně rychle, takže se s nimi ani moc neztotožníte. Za zmínku stojí dvě jména – Devin Kelley a Olivia Dudley, krásné herečky do těchto hororů patří a tyhle dvě hezké ženy ostudu určitě neudělaly (ani po herecké stránce).

5

Zdroj: allmoviephoto.com

Ve snímku Hory mají oči, představitelé zmutovaných lidí šli vidět, takže po čase si divák na jejich „krásu“ zvykl. Jenže v Černobylských denících je moc neuvidíte. Takže vaše fantazie bude naplno pracovat. I když ve filmu nejsou typické „lekačky“ umí občas hodně překvapit a depresivní atmosféra je přítomna skoro pořád. A hlavně, jestli chcete tento horor opravdu prožít, doporučuje vysoké rozlišení snímku, dobré ozvučení a hlavně sledovat v noci. A účinek se dostaví. Já byl spokojený. Takže pokud se rádi bojíte, pustě si typický horor natočený netypickým stylem!
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!