Červnové svatby: 7 tipů jak zvládnout velký den

Publikováno: 11.06.2015 09:31 | Jiří Hofbauer

Něco modrého, něco nového, něco starého, něco půjčeného... To platí pro nevěsty. Ale ne vždycky. Každá nevěsta chce svatbu podle svých snů. A to znamená i ženicha svých snů. Vy jste ženich. Jste jen ženich. A nevěsta je ta, která má vždycky pravdu.

Na svatbu by mělo být svým způsobem všechno nové. Ne proto, abyste udělali dojem na kreténa bratrance z druhého kolena, ale aby i vy sami jste si pro sebe tenhle den udělali výjimečný a slavnostní. Rozhodně si neberte košili, v které jste propotili mnoho porad. Nechte doma i svoje šťastné sako, ve kterém jste podepsali všechny velké smlouvy.

Všechno je to o nevěstě

Věřte, že na svatbě je nejdůležitější osobou nevěsta. Je to její den. A vy jako pravý muž byste jí ho měl dopřát se vší pompou. Abyste ladili s nevěstou, ale nepotřebujete mít celý oblek v bílé. Stačí, když obléknete košili ve stejném odstínu bílé, jako jsou šaty vaší nastávající.

Právě barva a styl šatů nevěsty rozhodne nejen o vašem oblečení ale určí i dress code pro hosty. Pokud nevěsta sní o bohaté sukni, vy budete volit mezi formálním, prudce elegantním oblekem, žaketem, black tie nebo white tie. Vzhledem k tomu, že obřad (ať už církevní nebo občanský) většiny svateb se koná kolem poledne budete se rozhodovat mezi žaketem a formálním oblekem.

th_6

Zdroj: Tommy Hilfiger

24 hodin svatby

Na svatby které jsou dopoledne je zvykem, aby ženich oblékl žaket, v řeči dress code morning suit. Tedy kabát na jeden knoflík zhruba ke kolenům, povětšinou šedé kalhoty s decentním proužkem, bílá košile doplněná vestou a kravatou.

svatby_2

Zdroj: Suitsupply

Samozřejmě pokud svatba není tak formální a honosná, pouvažujte o světle šedém obleku. Vůbec neuškodí, pokud přidáte vestu.

svatby_3

Zdroj: Suitsupply

Jakmile se den přehoupne do druhé poloviny vybírejte mezi formálními obleky. Ale ne černý. Temně modrý nebo temně šedý. Černou si nechte až na večer.

svatby_4

Zdroj: Suitsupply

Pokud zatoužíte po svatbě při západu slunce, pak obléknete klasický smoking tedy black tie.

svatby_1

Zdroj: Suitsupply

White tie se v Česku skoro nevyskytuje. Vlastně v Česku ani není oficiální akce, kam byste ve white tie mohli vyrazit. I na pověstný ples v Opeře vás pustí i v klasickém obleku a k prezidentovi stačí přeprat mikinu. Nicméně white tie se skládá z bílé košile, bílé vesty a bílého motýlka. V tomhle případě je zásadní frak a lakovky.

Pokud jste naturisti, tak s tím odpadá hodně problémů.

Rádi experimenty?

Temně modrý oblek, bude na svatbu vždy dobrou volnou. Pokud nejste vyloženě módní nadšenec nebo se o váš svatební den nestará odborný stylista nepouštějte se do experimentů s jasně bílými nebo pastelovými odstíny obleků.

Jedním z trendů letních svateb je tzv. seersucker, což je látka která se vyznačuje jemnými proužky, výjimečně drobnou kostkou. Nejčastěji v bílo-modré barevné kombinaci. Tím že se ve výrobním procesu střídá rozdílné napětí nití vzniká jakýsi plastický dojem, téměř krep. Taková saka jsou na hraně fashion. Na Pitti určitě. Na českou svatbu... Počítejte s tím, že vám maminka nevěsty, řekne něco jako: „Pojď Mirečku, já ti to vybledlý sako přežehlím.“ Stejně tak jsou tak tabu obleky z příliš lesklých látek, neonové barvy, nic co má flitry. Svatba je vážná věc.

svatby_5

Zdroj: Suitsupply

Doplňte doplňky

Jako ženich budete mít v klopě květinu odpovídající velkému pugétu, který ponese nevěsta. Příklad: pokud se vaše nastávající rozhodla pro rudé pivoně, budete mít v klopě obrovský rudý květ. Kapesníček by pak měl být v zásadě bílý. Motýlek/kravata by pak měla propojovat tyto dva barevné akcenty. Ženich s nevěstou by měli fungovat jako konzistentní dvojice.

svatby_mrporter

Zdroj: Mr Porter

Nic z umělotiny

Stejně jako nevěsta nechce umělohmotné kytky a dort z papundeklu, co vypadá jen jako milánský malinový, ani vy se nespokojte s oblek, který má materiálem blíž k polypropylchloridu než ke krejčovské látce. Polyester je nepohodlný, člověk se v něm necítí komfortně, potí se. Věřte, že se zapotíte. Svatba je taková malá zkouška. Navíc musíte odpovídat na záludné otázky (napovíme, ta odpověď je: ANO). Trochu se dojmeme a připustíme, že umělý materiál lehce dehonestuje institut manželství. Měly by být pravé nejen city, ale i vše kolem. Raději menší a poctivou svatbu pro pár nejbližších, než show pro davy.

fabric-section1

Zdroj: Mahiras

Pokud nemáte oblek na míru, protože nebyla ta správná příležitost nebo potřeba ho mít, tak věřte že svatba je dnem D. Oblek ušitý na míru perfektně sedne, protože si vyberete střih, látku a veškeré detaily obleku podle svého uvážení a vkusu a rozhodně bude ze 100% vlny, žádné zbytečné náhražky. Pěkný oblek na míru sežene už od 11 tisíc korun.

Pamatujte, že svatební oblek je relikvie, kterou budete ukazovat dětem. Do práce ho nenoste. Využijete ho na výročích a jiných svatbách

Svatba mého nejlepšího přítele

Pokud nejste ženich, ale budete se tísnit v davu dojatých svatebčanů, věřte že i tam budete pod drobnohledem. Řadu věcí napoví už pozvánka. Pokud dostanete pozvánku na svatbu s místem konání ve Viničním altánu následovanou přejezdem několika maybachy do Chateau Mcely nemůžete čekat, že sako z H&M a nejlepší džíny budou stačit.

gq_weddingstyle

Zdroj: Pinterest

Někdy se ale stane, že pozvánka ale o ničem nevypovídá. Štaflík a Špagentka se berou. Přijďte. Ostatně to si hlídejte i jako ženich. Host by měl vědět, pokud se jedná o tématickou svatbu. Uvažujte o tom, nakolik ženicha a nevěstu znáte. Bude to lněná svatba v havajských košilích a žabkách nebo nevěsta přijde v Rolls Royce z 30. let a ženich přiklusá jak kyrysar na lipicánovi? Podle zlatého písma a zmínky o RSVP (Repondes s'il vous plait – Prosíme, potvrďte svou účast) na pozvánce se dá hodně vytušit. Pokud se jedná o svatbu kámoše a ne nadřízeného z práce, tak se nebojte zeptat. Skutečně. V druhém případě vsaďte na dobře padnoucí oblek, bílou košili, bílý kapesníček, decentní kravatu.

Varianta neformální může znamenat cokoliv. Pokud je to hipsterská svatba, stačí brýlové obruby s čitými skly a plátěná taška. Jako přípitek místo šampaňského čekejte robustu se sojovým mlékem. Trochu záludný bude v tomto případě výběr darů. Pokud donesete dárek nebude vůbec jisté, zda se skutečně jedná o dárky nebo jen náhodné seskupení kuchyňských spotřebičů a obálek s penězi.

Nenechte se tlačit tam, kam nechcete

Věřte, že pokleknutím na koleno a větou „vezmeš si mě“ to nekončí. Naopak. Tím to všechno začíná. Svatba se najednou stane dalším projektem ve vašem životě. Během příprav poznáte spoustu lidí. Od organizátorky, přes floristu, cukráře, DJ, fotografa. A všichni vám budou tvrdit, že mají pravdu a nutně potřebuje třímetrovou labuť z ledu. Nakonec místo komorní svatby to bude živě přenášet Nova.

th_3

Zdroj: Tommy Hilfiger

Některé rady jsou ale užitečné. Nic proti Kabátům, ale Čert na koze jel na svatbu nepatří. Řekněte DJi co čekáte, v jakém duchu se svatba nese, klidně mu i předložte seznam vašich oblíbených písní. Nechce si poradit i od fotografa. Nedělejte jen pózované fotografie, ale nechte ho, ať svým způsobem dokumentuje průběh svatby. On ví na co se zaměřit. Současně se zkuste přemoct a překročit svůj stín. I když třeba nejste fanoušci obleků, obřadů a tradic, zkuste to na jeden den zvládnout.

Hodnocení článku:Komentáře

Vizionář Yves Saint Laurent Vizionář Yves Saint Laurent Nosil dioptrické brýle s tlustými obroučkami dlouho předtím, než se objevily v každém druhém řetězci. I přes nesnadné dětství... Předchozí článek Michal Jančařík hlásí jasno z Novoměstského festivalu filmových a televizních komedií Michal Jančařík hlásí jasno z Novoměstského festivalu filmových a televizních komedií Absolvent filozofické fakulty obor personální řízení, od roku 1999 na televizních obrazovkách. Začínal v pořadu Horoskopy na TV Prima,... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!