Česká móda se objeví na pařížském fashion weeku

Publikováno: 28.09.2015 11:27 | Jiří Hofbauer

Na nadcházejícím pařížském fashion weeku, který je nejen považován za nejprestižnější módní týden „velké čtyřky“, ale je také hlavním obchodním kanálem pro nákupčí módy a oděvní značky z celého světa, se v prvních dvou říjnových týdnech představí hned tři reprezentanti české módy. Jsou jimi návrhářky Petra Ptáčková a Martina Špetlová a značka Chatty autorského dua Radka Sirková – Anna Tušková.

1

Zdroj: MBPFW

Své kolekce na jaro/léto 2016 značka Chatty představila premiérově 5. září na Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku v Praze na Štvanici. Jejich kolekce vzbudila okamžitý zájem Becc Gray, majitelky PR a konzultační agentury Bloody Gray, která byla jedním z oficiálních mezinárodních hostů MBPFW. Bloody Gray značku Chatty bleskově zařadila do svého showroomu v rámci pařížského fashion weeku S/S16. Chatty se tak bude prezentovat po boku Martiny Špetlové, úspěšné české návrhářky působící v Londýně, která do portfolia Bloody Gray patří již několik let.

Mercedes-Benz Prague Fashion Week se rozhodl tuto významnou příležitost oslavit koktejlem pro módní odborníky, novináře a nákupčí. „Je to poprvé, co budeme jakožto organizátoři největšího českého módního eventu hostit koktejl na pařížské půdě, ale už teď jsme rozhodnuti, že z takové prezentace české módy odborníkům, kteří přijíždějí na pařížský týden módy, bychom rádi udělali tradici,“ říká Lukáš Loskot, ředitel MBPFW. První slavnostní koktejl proběhne v úterý 6. října v showroomu Bloody Gray.

Česká móda bude na pařížském fashion weeku v takovém rozsahu zastoupena vůbec poprvé. Pomoci domácím návrhářům prorazit na světový trh je vedle podpory lokální kreativity a vyhledávání talentů jedním ze strategických cílů Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku.

?Petra Ptáčková navštěvuje prestižní francouzskou školu Ecole de la Chambre Syndicale de la Couture Parisienne, kde se naučila pracovat s ručními „couture”technikami. Už během studií ale začala svou kouzelně výtvarnou estetikou, kterou nazývá „magický realismus”, dobývat svět. Naposledy se prezentovala v showroomech na pařížském fashion weeku, na festivalu módy Fashionclash Maastricht, na Mercedes-Benz Kiev Fashion Days FW15 nebo na Mercedes-Benz Fashion Week Amsterdam 2014. Na MBPFW 2014 oslovili Petru nákupčí z barcelonského butiku Doshaburi, kde nyní její kolekce prodávají. Petra není na pařížském fashion weeku nováčkem. Poprvé se zde za pomoci týmu MBPFW objevila přesně před rokem a její kolekce se tedy bude v Paříži prezentovat již po třetí, tentokrát v rámci showroomu Plan 8 vedle takových značek, jako je například Bernhard Willhelm. Zástupci pařížské agentury si přijeli Petřinu novou kolekci prohlédnout do Prahy a do budoucna uvažují i o zařazení dalších českých značek, které je na MBPFW oslovily.

Petra Ptackova SS161

Zdroj: MBPFW

Petra Ptackova SS162

Zdroj: MBPFW

?Značku Chatty založily v roce 2005 Anna Tušková a Radka Sirková. Kolekce této tvůrčí dvojice se staly synonymem pro stylovou městskou módu. Současně se Chatty zapsaly do povědomí propracovanými zakázkovými džínami, ojedinělým konceptem, který nemá v Evropě obdoby. Za svou tvorbu získaly například v roce 2011 Cenu šéfredaktorů Designbloku, třikrát pak byly nominovány na cenu v rámci Czech Grand Design. V poslední době se duo zúčastnilo Mercedes-Benz Fashion Weeku v Berlíně, berlínského veletrhu Premium, veletrhu Modefabriek v Amsterdamu a fashion weeku ve Varšavě.

Chatty SS161

Zdroj: MBPFW

Chatty SS162

Zdroj: MBPFW

Martina Špetlová v Praze vystudovala chemii, v Londýně jednu z nejprestižnějších návrhářských škol na světě Central Saint Martins. Rok po jejím absolvování a zároveň prezentaci své závěrečné kolekce na London Fashion Weeku založila Martina Špetlová, jedna z nejúspěšnějších českých návrhářek, vlastní stejnojmennou značku. V současné době autorka žije i tvoří v Londýně, kde také vedle Milána nebo Hong Kongu seženete její modely. Zároveň však pravidelně dojíždí do Polska, kde učí návrhářství na katedře módy na Academy of Arts ve Varšavě. Od začátku roku 2015 najdete Martinu ve všech třech legendárních obchodech Dover Street Market v Londýně, Tokiu a New Yorku.

Martina Spetlova SS161

Zdroj: MBPFW

Martina Spetlova SS162

Zdroj: MBPFW
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!