Čest kultu: BMW M3 „30 Years M3“

Publikováno: 31.05.2016 09:04 | Jiří Hofbauer

Když BMW M GmbH, tehdy ještě pod názvem BMW Motorsport GmbH, v roce 1986 předvedlo světu první generaci BMW M3, kompletně tím změnilo vnímání sportovních sedanů střední třídy. Žádný jiný výrobce nedokázal do té doby tak citlivě a komplexně zakomponovat technologie z motorsportu do velkosériového vozu, a tím ho proměnit v nekompromisní sportovní automobil, který si ale zachoval svoji každodenní civilizovanost. BMW M3 určilo měřítka, podle kterých byly a jsou posuzovány produkty ostatních výrobců.

P90219689-highRes

Zdroj: BMW Group Česká republika

P90219690-highRes

Zdroj: BMW Group Česká republika

BMW M svůj kultovní model postupně rozvíjelo v rámci pěti generací, aniž by mu v průběhu vývoje vzalo jeho jedinečný charakter. Na světě zřejmě neexistuje žádný další podobný automobil, který by v sobě dokázal tak elegantně zkombinovat závodní geny s neomezenou každodenní použitelností a přitom v lidech vyvolával tak silné emoce. BMW M si tento fakt uvědomuje, a aby důstojně připomnělo 30. výročí vzniku modelu M3, představí v létě exkluzivní edici BMW M3 „30 Years M3“, která vznikne v limitovaném počtu 500 kusů.

P90219693-highRes

Zdroj: BMW Group Česká republika

Nová výroční edice „30 Years M3“ je lakována výhradně exkluzivní metalickou barvou Macao Blue. Tím vzdává hold první generaci BMW M3, u které byla tato barva nabízena v rámci volitelné výbavy.

P90219695-highRes

Zdroj: BMW Group Česká republika

Edice „30 Years M3“ je vybavena paketem Competition, který je nyní k dispozici i pro sériové modely BMW M3. Zahrnuje upravený motor s výkonem zvýšeným o 14 kW/19 k na celkových 331 kW/450 k, posílaným k zadním kolům (BMW M3 „30 Years M3“: kombinovaná spotřeba paliva 8,8–8,3 l/100 km, kombinované emise CO2: 204–194 g/km). Součástí paketu Competition je i M adaptivní podvozek, který dále zlepšuje ochotu k zatáčení a přesnost ovládání. Mezi optimalizovanými prvky nechybějí nové pružiny, tlumiče a stabilizátory, upravené režimy COMFORT, SPORT a SPORT+ či odpovídajícím způsobem naladěný standardně dodávaný M aktivní diferenciál a stabilizační systém Dynamic Stability Control (DSC).

P90219696-highRes

Zdroj: BMW Group Česká republika

Paket Competition pro limitovanou edici obsahuje i kovaná 20palcová M kola z lehkých slitin se specifickým designem 666 M, odkazujícím na design použitý u první generace. Nyní ovšem s pneumatikami 265/30 R20 vpředu a 285/30 R20 vzadu.

P90219697-highRes

Zdroj: BMW Group Česká republika

Tyto funkční úpravy zajišťují citelné zlepšení dynamiky, které se projevilo i na hodnotách zrychlení. BMW M3 „30 Years M3“ s volitelně dodávanou 7stupňovou dvouspojkovou převodovkou M DCT zrychlí z 0 na 100 km/h za pouhé 4 s, což je o 0,1 s rychleji než v případě standardního modelu. Dokonce i se standardně dodávanou 6stupňovou manuální převodovkou zvládne stejný sprint o 0,1 sekundy rychleji než standardní verze.

P90219698-highRes

Zdroj: BMW Group Česká republika

Součástí paketu Competition jsou speciální prvky v podobě lesklých černých lišt Shadow Line kolem bočních oken, tmavě chromovaných koncovek M sportovního výfuku, jehož hutný zvuk výrazně přispívá k intenzivní radosti z jízdy. Výroční model lze rozeznat také podle jedinečných M ozdobných prvků za předními koly, v nichž je umístěno logo „30 Years M3“.

P90219701-highRes

Zdroj: BMW Group Česká republika

Interiér verze „30 let M3“ byl díky paketu Competition zdokonalen M skořepinovými sportovními sedadly, která nabízejí bezchybnou oporu těla při ostré jízdě, ale současně i vysokou míru pohodlí při cestování na dlouhé vzdálenosti. Atmosféru interiéru ještě dokreslují bezpečnostní pásy s vetkanou trikolórou BMW M.

Na předních prahových lištách je umístěno logo „30 Years M3“, které řidiči a spolujezdci připomíná unikátní historii modelu BMW M3. Jedinečnost výroční verze, která vznikne pouze v 500 exemplářích, dále podtrhuje nápis „30 Years M3 1/500“ na karbonové dekorační liště přístrojové desky. Logo „30 Years M3“ je vytlačené do předních hlavových opěrek.

Interiér BMW M3 „30 Years M3“ je čalouněn exkluzivní kůží Merino ve dvoubarevném provedení černá/modrá nebo na přání černá/Silverstone s odpovídajícím kontrastním prošíváním, které elegantně podtrhuje sportovní a výjimečný charakter výročního modelu.

V porovnání s běžným BMW M3 vybaveným paketem Competition je výroční verze o 10 000 eur dražší. Na trhu se objeví v létě 2016, tedy přesně 30 let poté, co byla podepsána první objednávka na BMW M3.  

Hodnocení článku:Komentáře

Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Dnes je kolikátého? CO?! To ale musí znamenat, že tu zkoušku mám... za tři dny. Tři dny. Tři! Zdroj: Arnaldo Anaya-Lucca/Tumblr Přesně... Předchozí článek Lednický zámek zdobí viněty brandu Annovino. Jak se prodává? Lednický zámek zdobí viněty brandu Annovino. Jak se prodává? Dalo by se říci, že profesní cesta vedla Pavla Vacka od vína k vínu, až zakotvil ve společnosti ANNOVINO LEDNICE, která nejen že přináší... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!