Čeští akademičtí Andělé dohnali svět

Publikováno: 17.03.2013 13:43 | Jiří Hofbauer

Včera v Průmyslovém paláci byly předány ceny Akademie populární hudby za nejlepší hudební počiny loňského roku. Když před pár dny byla zveřejněna grafiky stage na finálový večer mnoho lidí to komentovalo slovy, že to bude jen další trapný večer. Vítejte v Česku!

V tomhle ohledu je česká povaha divná. Nepřející. Proč by to nešlo dělat dobře? Skutečně dobře aby to nebyl zase trapas. Pravdou ale je, že sobotní předávání cen bylo jednou z akcí, kterou doháníme svět. Tvůrcům večera například šlo i změnit koncepci jednotlivých vystoupení. Aby to nebyly jen songy zazpívané v sobotu večer v televizi, ale aby to byla ta vystoupení na letošních Andělech.

1

I když prapůvodní záměr Andělů byl vytvořit protipól Českému slavíkovi dnes si kladou daleko vyšší cíle. „Hudební ceny Grammy mají ve světě velikou popularitu a jsou dlouhou řadu let uznávaným významným oceněním práce umělců a významných osobností hudební branže napříč žánry. Ceny Anděl jsou českou obdobou těchto světových cen,“ říkají pořadatelé.

Obměnou akademického večera vysílaného veřejnoprávní televizí byl moderátor – jindy zcestný humor vystřídal "komerční" Leoš Mareš. Na rozdíl od celé plejády lidí, kteří moderovali předávání cen v minulosti, Mareš ví jak se to dělá. To potvrdil i skvělým výběrem oblečení – zvolil úzký černý oblek doplněný vestou, bílou košilí a motýlkem.

2

Dvouhodinový maraton odstartoval svou vlastní inovátorskou předělávkou songu Gangnam Style s textem „Dneska nejdem spát“. (Pravda, že jsem se vydržel dívat. A rád.) Mareš je především showman. Umí to, umí to dobře a je si toho i vědom. Když řekne vtip, narážku okamžitě pochopíte pointu. Ne jako na Českých lvech kde zaznívají něco jako glosy (?), kterým nikdo nerozumí. Mareš byl oproti loňské moderátorce, která si nevěděla rady sama se sebou natož s průvodcovstvím celého večera, sázkou na jistotu.

Zpěvák roku: Vojtěch Dyk / Live at la Fabrika

První sošku ve tvaru anděla z dílny sochaře Jaroslava Róna získal Vojtěch Dyk za geniální album Live at la Fabrika. Dyk ostatně se svým B-side Bandem objel celou republiku. Dokonce musel přidávat. A i když jindy volí spíše elegantní styl jeho triko, kde projevil svůj vztah k (ne)slavnému brněnskému orloji, k němu sedí.

3Skupina roku: Kryštof / Inzerát

Richard Krajčo nezískal cenu za zpěváka roku, ale radoval se skupinově. Ostravské skupině Kryštof vyneslo album Inzerát cenu skupina roku. Bardi pojali večer jednoduše, černě a vypadá to dobře.

4Nejprodávanější album: Jaromír Nohavica / Tak mě tu máš

I cena za nejprodávanější album roku šla na ostravsko – alba Tak mě tu máš Jaromíra Nohavici se prodalo přes 37 tisíc kusů.

5Videoklip roku: Boris Carloff / Falling

Videoklipem roku se stal Falling od Borise Carloffa. Originální klip byl inspirován starými filmy, horory a stylem filmování Karla Zemana. Carloff zvolil zcela originální outfit, který zcela jistě zaujal v tom nejlepším slova smyslu.

6
7

Objev roku: Zrní / Soundtrack ke konci světa

Tak nějak se čekalo že Boris Carloff bude bodovat i v kategorii objev roku. Tím se ale stala skupina Zrní. Co je to to Zrní?

8

Do Síně slávy vstoupil Pavel Bobek. „Děkuji především bohu a těm, co jste tady se mnou a všem mě po taková léta podrželi natolik nahoře. Chtěl bych vám popřát, abyste měli z dnešního dne takovou radost, jako mám právě já,“ řekl Bobek.

9Zpěvačka roku: Langerová Aneta / Pár míst...

Vzpomenete si na nějakého výherce talentových soutěží? Některé z (hrubým odhadem) padesáti řad superstar, talentu, faktoru, hlasu..? Ne. A vlastně ani není důvod. Hlavní je pamatovat si Anetu Langerovou, který byla první a patrně jedinou skutečnou zpěvačkou, které tyhle soutěže vyplodily. A prvenství získala i včera v kategorii zpěvačka roku se svým akustickým tour Pár míst.... Mimořádně povedené album. Z Anety je krásná žena, která má velkou šanci stát se dámou české hudební scény. Pokud jí tedy už není.

10Album roku: Kryštof / Inzerát

Když už Kryštof vydají album tak to stojí za to – podruhé na jevišti pro cenu album roku.

Skladba roku: Charlie Straight / Coco

Trochu zklamání, že Charlie Straight si odnesli jen jednu cenu za skladbu roku. Posunuli se nejen hudebně i stylem – jejich outfity jsou někde na pomezí skvělého stylingu a lehké kostýmovosti.

11

Hledačka talentů Ewa Farna

12

Stříbrná Superstar 2009 Miro Šmajda

13

Zdroj: Denik

Hodnocení článku:Komentáře

Jan Palach: oheň, který probudil lidi Jan Palach: oheň, který probudil lidi Změny nejsou jednorázové akce. Možná jejich akutní provedení, ale ony samotné jsou trvalým procesem. V roce 1969 hlas lidu nepřekonal... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!