Chvála spontánnosti, zatracení škrobenosti

Publikováno: 06.04.2015 14:06 | Štěpán Molitor

Je častou chybou začínajících gentlemanů. Křečovitost. Opak spontánnosti. Vzniká tehdy, když člověk příliš korektně, striktně dodržuje všechna pravidla. Když nedává prostor diskuzi. Když se bere příliš vážně. Je produktem přílišného snažení. Projevuje se geometrickou přesností, vizuální dokonalostí. Na okolí působí nesympaticky, protože lidé nemají rádi dokonalost a podvědomě odmítají symetrii.

skrobenost_1

Zdroj: The Sartorialist

Člověk může působit skvěle teprve tehdy, cítí-li se sebejistě a přitom uvolněně. Jestliže jste celý život chodili v džínách a košili s krátkým rukávem, když vás někdo obleče do obleku a obuje vám oxfordky, budete působit nepřirozeně. Prostě je z něčeho poznat, že máte na sobě oblek potřetí za život.

skrobenost_2

Zdroj: The Sartorialist

Podívejme se na pár obvyklých a naprosto zřejmých možností jak se křečovitosti v oblékání vyhnout. A také na několik nezvyklých postřehů:

První a nejdůležitější pravidlo: musíte trénovat. Vše chce čas, budování stylu nevyjímaje. Experimentujte. Čtěte knihy. Čtěte blogy. Hledejte inspiraci. Jako každá jiná, i tahle cesta je plná slepých uliček, na které určitě mnohokrát narazíte. V budování stylu vytrvejte.

skrobenost_3

Zdroj: The Sartorialist

Oblékejte se přiměřeně situaci. Když jdete na vychlazené pivo s přáteli ve tvídovém saku a s kravatou, budete pravděpodobně vypadat komicky. Ostatní budou mít trička a džíny. Pokud jdete na grilování a gardenparty v černých oxfordkách, budete také za šaška. Snaha být dobře oblečen je chvályhodná, ale být dobře oblečen znamená být oblečen přiměřeně situaci. Kam jdete? S kým jdete? Co tam budete dělat? Na základě toho si zvolte oděv. Do divadla oblečte bílou košili na míru, do oblíbené hospůdky si vezměte polo tričko. A do klubu Air Maxy. Dávám vám své požehnání.

skrobenost_4

Zdroj: Tumblr

Nechte pracovat asymetrii. Nechte pracovat ležérnost. Místo symetrického Winsdoru uvažte užší a elegantnější uzel four in hand. Na kravatě vytvořte důlek; dimple. Místo podle pravítka poskládaného kapesníčku jej do kapsičky u saka prostě nacpěte. Rozepněte si knoflík na rukávu saka. Jen na jednom rukávu. Zadní konec kravaty nezastrkujte do poutka. Kravatu si lehce povolte a rozepněte knoflíček (při běžném nošení, do společnosti je to neslušné). Ohrňte si nohavice nebo rukávy. Šálu si kolem krku nedbale přehoďte. Můžete mít košili trošku pomačkanou.

skrobenost_5

Zdroj: The Sartorialist

Zapojte detaily. Nazval jsem to „what the fuck details“. Jde o něco, co se do vašeho outfitu na první pohled nehodí. Ale komplexní dojem? Skvělý! Může jít o barevné nebo vzorované ponožky. Barevné tkaničky. Výraznou kravatu nebo kapesníček. Tetování na ruce. Rozcuchaný účes. Barevný pásek na hodinkách. Náramek na ruce s hodinkami. V košili místo manžetových knoflíčků barevné uzlíky. Květina v klopě. Nebo třeba navoskovaný knír. Takovéto detaily rozbijí uhlazený dojem a dodají mu šmrnc. Rozhodně ale nepoužívejte žertovné kravaty, zlaté masivní řetězy, špičaté červené boty nebo pouzdro s revolverem na opasku.

skrobenost_6

Zdroj: Tumblr

Pozor na překombinování. Pokud spojíte všechno, co jsem uvedl v minulém bodě dohromady, budete vypadat jako nebezpečný šílenec. Pokud si nejste jistí, radši méně než více.

Nedovolte, aby vaše věci vypadaly jako nové. Ano, čtete správně. Pokud se vaše boty budou lesknout novotou, sako bude vyžehlené k dokonalosti a hodinky vypucované do vysokého lesku, vypovídá to jednu věc. Všechny tyhle věci jste včera koupil a potřebujete je honem, honem předvést. Každý nový kousek do šatníku si doma důkladně osahejte, vyzkoušejte. Celý víkend běhejte po bytě v novém obleku. Tím si ho „rozchodíte“, zvyknete si na něj. Pro ženu také nejedete v úplně novém autě. Protože i když by to byla A8, budete vypadat jako nezkušené mladík, ne jako světem protřelá šelma, když nebudete umět najít ovládání topení. Nebo spojku…

skrobenost_7

Zdroj: The Sartorialist

O tom, jakou péči věnujete svému vzhledu, moc nemluvte – vypadáte skvěle tak nějak automaticky. Ráno se netrápíte s volbou šatníku. Něco na sebe dáte, na odchodu ještě rychle nacpete kapesníček do saka, prohrábnete vlasy a můžete vyrazit. A ono to funguje! Styl máte vrozený. Tohle je efekt, kterého chceme docílit. Co na tom záleží, že jste vlastně celý včerejší večer ladil kousky oblečení a pulíroval boty. A že jste ten nedbale složený kapesníček do saka vlastně aranžoval 15 minut…

skrobenost_8

Zdroj: Pintrest

skrobenost_9

Zdroj: Tumblr

skrobenost_10

Zdroj: Tumblr

skrobenost_11

Zdroj: Tumblr
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!