Chybik+Kristof Architects získali cenu za podpoření památky Cvernovky

Publikováno: 09.12.2016 18:00 | Štěpán Molitor

„Cvernovka 2.0, příběh unikátního industriálního bloku pokračuje…“ stálo na začátku oceněné prezentace návrhu nové podoby bratislavského brownfieldu Cvernovka od československého architektonického ateliéru Chybik+Kristof Architects & Urban Designers. Spojuje nové využití čtvrti se silným odkazem na minulost, ze které čerpá inspiraci.  

CVERNOVKA7Chybik+Kristof Architects & Urban Designers

Zdroj: Chybik+Kristof Architects & Urban Designers

Návrh nové Cvernovky není příkladem, v Bratislavě obvyklého, vyhlazení brownfieldu a jeho náhrady za developerskou architekturu, ale zachováním důležitých aspektů jeho identity. Citlivý přístup k revitalizaci jednoho z nehodnotnějších a nejstarších industriálních areálů v Bratislavě byl stěžejním tématem, kterým se architekti studia v přípravě projektu zabývali. Jeho záměrem je revitalizovat celý blok a zároveň přinést téměř 100 000 m2 nových nadzemních ploch bytů, kanceláří, kulturních prostor, školky, restaurací i kaváren, aby na jeho místě vznikla nová, veřejnosti přístupná a v kontextu Bratislavy i Slovenska unikátní čtvrť. 

Náš návrh si stojí za tím, aby se Cvernovka neodstranila z mapy města, jak by se dalo předpokládat, a nezůstala po ní pouze bývalá přádelna jako jediná zachovaná národní památka. Jeho koncept vychází z principů, které zachovají identitu superbloku, jeho unikátnost, velkorysost a pestrost. Inspirovali jsme se i dalšími industriálními areály, ve kterých se propojují vysoké komíny, velké haly s menšími domky, dvory a jejich skrytými zákoutími a úzkými uličkami, říká architekt Michal Krištof. 

Kostrou řešení revitalizace Cvernovky je reinterpretace a zachování hlavních identifikačních fragmentů brownfieldu, kterými byly dominanty areálu, objekt bývalé přádelny, silocentrály, chladírenské věže, barvírny a komín. Podle návrhu studia by každý z těchto objektů podstoupil rekonstrukci nebo novou reinterpretaci.

Objekt přádelny by měl sloužit jako kancelářský objekt a stejně jako silocentrála by se její přízemí využilo pro celou škálu kulturních aktivit od koncertů po výstavy. V místech, kde v minulosti stávaly chladírenské věže, by vznikly nové, zelení prorostlé „eko-věže“, které by zároveň plnily nový účel a chladily okolní veřejný prostor. Chybějící objekt barvírny návrh architektonického studia vrací spolu s přilehlou uličkou na její původní stopu v nové podobě haly, která by ukrývala školku, jesle, klub dětí, restaurace, kavárny nebo tržnici. Na místě komína, původního „landmarku“ Cvernovky, by vznikla jediná nová výšková stavba v podobě bytového domu, připomínajícího komín, který by akcentoval industriální charakter Cvernovky.

Zachování původních prvků by mělo být základním předpokladem dalšího vrstvení a cílené pestrosti funkcí, prostorů a objektů. „Na čtyřapůlhektarové zóně by tak v budoucnu mohly stát moderní bytové domy, kanceláře a široká škála pestrých veřejných prostor, včetně hlavního náměstí, uliček, dvorů či jiných mikroprostor s jedinečnou atmosférou, které by mohly fungovat celoročně nejen pro jejich obyvatele, ale i široké okolí. V létě by tvořila příjemné místo k procházce do práce nebo do školky, večer za koncertem nebo vernisáží nebo jen na kávu či večeři a v zimě za vánočními trhy s kluzištěm,“ dodává Ondřej Chybík, partner studia.

Do mezinárodní soutěže na budoucí podobu Cvernovky slovensko-finská developerská společnost YIT Slovakia, a. s., pozvala dohromady dvanáct studií, mezi která se v září 2016 zařadili také Chybik+Kristof Architects & Urban Designers. Soutěže se nakonec zúčastnilo deset z nich.

Hodnocení článku:Komentáře

Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Dnes je kolikátého? CO?! To ale musí znamenat, že tu zkoušku mám... za tři dny. Tři dny. Tři! Zdroj: Arnaldo Anaya-Lucca/Tumblr Přesně... Předchozí článek Ota Balage a jeho očekávané album Balage band feat Ota Balage a jeho očekávané album Balage band feat Multiinstrumentalista, producent, zpěvák, skladatel, moderátor a dirigent Ota Balage dokončuje dlouho očekávané funk - rockové album... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!