Chytrá cyklistická helma měřící tep

Publikováno: 09.03.2013 11:59 | Petr Hájek

Poslední dobou je velmi dobře zřejmý velký boom nejrůznějších mobilních gadgetů, jejichž primární funkce je sloužit člověku poté, co si je nasadí na nějakou část těla - hodinky všichni známe již léta, ale jsou zde i jiné originální věci, které často jistým unikátním způsobem usnadňují život některým skupinám lidí, jako třeba sportovcům.

2013-03-09-1

Zdroj: LifeBEAM

Zařízení pro sledování tepové frekvence má řadu medicínských významů a je důležité jak z pohledu profesionálních doktorů (mini-sonda, co máte na ruce sleduje, jak si vedete), tak i ze soukromého pohledu na věc - kdo chce totiž dělat sport (byť jen tzv. amatérský), určitě se mu bude něco podobného hodit.

2013-03-09-3

Zdroj: LifeBEAM

Udělátek měřících tlak, teplotu, srdeční puls nebo některý z ostatních projevů lidského těla, je již na trhu pěkná řádka a další záplava se objevuje každý měsíc, ovšem to dnešní určitě vyčnívá nad řadu svých kolegů z toho prostého důvodu, jelikož jde o helmu a ne věc připomínající digitální hodinky.

Vestavět podobnou věc do helmy má vůbec četné výhody - normální komíhající se měřiče visící na metrových šňůrách jinak mají tendence zamotávat a zachytávat se i za ty nejméně vhodná místa a výstupky, což není pro sportovce určitě to pravé ořechové. Zabudovat proto technologii do jiného cyklistického vybavení je určitě ideální řešení.

2013-03-09-2

Zdroj: LifeBEAM

Helma nese jméno LifeBEAM SMART a kromě srdečního tepu vám změří také rychlost, což jsou sice určitě dva nejdůležitější faktory, ale na libovolnou GPS a její desítky a desítky potenciálně užitečných údajů to určitě nemá. Helma přežije cca 15 hodin na jedno nabití své baterie a funguje bezdrátově, jelikož právě touto cestou přenáší i získaná data k dalšímu zpracování do tabletu nebo smartphonu (prý je tu ale i USB port pro připojení k PC).

Další verze slibují detektory nárazů, lokátory kol i osoby, GPSku a také cosi prozatím pojmenované jako "náhlavní displej". Helma je zatím ve stádiu prototypu, ovšem hned poté, co se tvůrcům podaří sehnat finance na rozjetí projektu, měla by se začít prodávat za 149 USD kus.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!