Chvíle mezi synkopami (Jazz a blues na vlnách řeky Vltavy)

jazzmain
Jazz Dock v celé své noční záři.
09.11.2009 01:13 | Pavel Lopušník

Víte co spojuje Josefa Škvoreckého, Bohuslava Martinů, George Geschwina a Yvese Sainta Laurenta? Všechny čtyři a nepochybně i mnoho dalších tvůrců inspiroval, inspiruje a snad ještě i bude inspirovat Jazz. Kdo by tehdy, v počátcích tohoto hudebního stylu, doufal, že se z něj jednoho dne stane styl životní, že ovlivní také módu a „svět vůní“.

Jazzovou hudbu si vždy propojujeme s určitou moderní noblesou, kterou nejlépe popisují slova jako dynamika, osobitost, elegance. Sám Jazz pak představuje, alespoň dnes, nesmírnou škálu různých dílčích stylů a syntéz1. Jako by byl řekou, která napájí mnohé další, tu větší, tu menší proudy. Dílem populární hudba, dílem už klasika, nikoli však vážná a rozhodně nikdy ne ve skutečnosti klasická. Kromě jazzu tu můžete zaslechnout i tóny truchlivého blues. Takže pokud jste přišli o práci, nebo Vás nechala dívka, můžete si být jistí, že si to tady za Vás někdo odzpívá a Vy uprostřed těch barev na všechno zcela jistě zapomenete, neboť blues není o utrpení a bolesti, blues je přeci hlavně o životě, možná krutém, ale přeci jenom nakonec krásném.

Jazz Dock

Chcete-li zažít jazzovobluesové svádění a zároveň chcete prožít určitou elegantnější alternativu Vašeho, nepochybně cool and hardcore nočního života v neklidně poklidné části hlavního města, zavítejte někdy na Janáčkovo nábřeží, nacházející se v Praze 5- Smíchov a nastupte do „prosklené lodi“ zvané Jazz Dock, kde zní Jazz, blues a jiné alternativní směry, které s těmito hudebními žánry souvisí. Koncerty začínají od 21:30 a trvají do 4 hodin ranních. Pokud však chcete skočit jen tak na kávu, anebo Vás třeba čeká ať už pracovní či nepracovní schůzka, s někým, koho chcete překvapit něčím neobvyklým, je zde otevřeno denně už od 15:00.

Vstup na koncerty je, podle mého, za lidových 150 Kč2, pokud není uvedeno jinak. Samozřejmostí jsou slevy pro seniory (od 65 let) a juniory (do 25 let), tady vstupné činí 90Kč. Kromě toho můžete využít nabídku slevové karty JazzPassu. Kromě přímého vstupného lze vstupenku na některý s koncertů sehnat i v předprodeji (síť Ticketpro či v Jazz Docku).

Jazz Dock

Za zmínku stojí především interiér, kterému dominuje až desetimetrový hypermoderně pojatý bar, který rozehrává zajímavá paleta podávaných nápojů, koktejlů a různých barových specialit. K samozřejmému vybavení patří i jukebox a hudební biograf. Osobně mám dojem, že se v Jazz Docku navrací jakýsi génius Loci prvorepublikové Prahy, kde se kultura více než po hospodách šířila po kavárnách, kdy se mladí umělci setkávali s těmi zkušenějšími, aby pak ve společném jamování byly publiku nejblíže, jak to jen šlo.

Ideálním způsobem se zde snoubí hudba, architektura, design a upřímně řečeno nedivil bych se, kdyby zde vznikla nějaká moderní povídka či báseň, vždyť ideální prostor, kdy vidíte na nestálou hladinu Vltavy, k moderní, poetické inspiraci přímo vybízí.

Velice zajímavý je také exteriér Jazz Docku. Jeho výhodou je flexibilita. Může být totiž využita jak horní tak i dolní část budovy, což je příjemné zejména v létě, anebo v období slunečného dne babího léta. Kromě větších akcí se zde dají pořádat i poněkud komornější produkce a koncerty. Sama budova pak za večera překypuje světlem (viz. propagační foto na předcházející stránce – mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že odpovídá pravdě). S okolní kulisou noční Prahy pak tato budova vypadá jako osvětlený ostrov v lehce prosvětleném moři, který jako by tu byl snad odjakživa.

Konečně se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, co našince zajímá nejvíce, totiž k ceně jídla a pití. Myslím si, že na pověstné pražské, vysoké sumy3 jsou zde ceny přívětivější. Rozhodně se mimopražský návštěvník nemusí bát, že by zde utratil celé své jmění. Domnívám se, že i v porovnání cen v rámci celé republiky Jazz Dock vychází jako průměr. Co rozhodně za průměrné označit nelze, je zážitek, který na Vás v Jazz Docku čeká.

  1. Jednou s posledních syntéz představuje spojení jazzu a latinské hudby např. v podání Yvone Sanches.
  2. Ve smyslu kvalita (umělecký zážitek), cena.
  3. Zkrátka ne v celé Praze je tak draze :)Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!