Devatenáctinásobný držitel Grammy Pat Metheny vystoupí s Unity Band v Brně

Publikováno: 27.06.2012 08:56 | Michal Novák

Fenomenální kytarista předstoupí před české publikum 28. června poprvé s novou formací Unity Band a představí novinky z aktuálně vydaného alba. Společně s Methenym v Brně vystoupí saxofonista Chris Potter, basista Ben Williams a bubeník Antonio Sanchez, kteří patří mezi nejvýraznější osobnosti současné jazzové scény. Turné k aktuální nahrávce pojmenované podle kapely Unity Band začíná koncem června v Evropě a pokračuje v Severní Americe až do půli října. Rozsah i délka turné potvrzuje Methenyho pověst nezničitelného jazzového harcovníka a mimořádně produktivního hudebníka.

Pat Metheny

Zdroj: Jazzfest Brno

Koncert v brněnském Bobycentru se koná v rámci festivalu JAZZFESTBRNO. Poslední vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketstream. Pro mimořádný zájem budou na místě k dispozici v omezeném množství vstupenky na stání za 500 Kč.

Pozitivní recenze nejnovější desky Unity Band naznačují, že skladatelsky i interpretačně se Pat Metheny blíží k dalšímu zenitu své bohaté kariéry. Po kontroverzně přijatém projektu Orchestrion se Metheny prostřednictvím alba Unity Band vrací k akustickému zvuku a návrat mu jednoznačně svědčí. Renomovaný anglický kritik John Fordham napsal v recenzi pro deník Guardian: „Nové skladby jsou typicky methenyovské, plné latinskoamerických groovů, fusion, folk-jazzových baladických motivů i šlapavého swingu. Methenyho blues-funkové frázování je minimálně tak inspirativní, jako na jeho nejlepších nahrávkách z posledních desetiletí... Unity Band je přehlídkou muzikálnosti všech členů kapely, která bude mít naživo ještě o poznání větší tah na branku.“ Podobně se vyjádřil renomovaný recenzent Thom Jurek, jehož texty znají mimo jiné čtenáři populárního portálu allmusic.com: „Unity Band je návratem k tomu, co Pat Metheny umí nejlépe – k psaní skladeb a jejich interpretaci ve společnosti nejlepších muzikantů současnosti.“

Živé provedení desky vydané na labelu Nonesuch 12. června si mohou vychutnat na jediném koncertě v ČR, který se koná 28. června v brněnském Bobycentru. Metheny nesahá k žádným kompromisům a na turné s sebou bere tu samou sestavu, jakou je možné slyšet na mimořádně vyvedené nahrávce.

V průběhu posledních více než tří desetiletí se kytarista Pat Metheny průběžně přibližoval i vzdaloval jazzovému mainstreamu, rozšiřoval a rozostřoval hranice hudebních stylů. Jeho obdivuhodné souborné dílo doposud zahrnuje 19 cen Grammy v 12 samostatných kategoriích, řadu vlivných nahrávek, ceněná sólová alba, filmovou hudbu pro Hollywood, spolupráci s významnými umělci, mezi kterými nechybějí Ornette Coleman, Steve Reich, Charlie Haden, Brad Mehldau, Michael Brecker a mnoho dalších. Jeho kapela Pat Metheny Group, založená v roce 1977, je jediným hudebním tělesem v historii, které získalo ocenění Grammy za sedm po sobě jdoucích nahrávek.

Text převzat z tiskové zprávy JAZZFESTBRNO.Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!