Festival swingové hudby na podzim představí hvězdy českého i zahraničního swingu

Publikováno: 16.05.2012 10:37 | Michal Novák

Stylový festival, který každým rokem potěší nejen příznivce tradičních tanečních rytmů, se opět letos pochlubí hvězdnou dramaturgií. Další ročník Festivalu swingové hudby, jenž se i letos uskuteční v obvyklých prostorách prodchnutých duchem dobových tančíren - v Národním domě na pražských Vinohradech, vsadil na interprety, kteří si získali řadu oddaných fanoušků už v minulých letech. Patnácté pokračování oblíbené přehlídky, jež dramaturgicky přesahuje žánr swingu, se tentokrát uskuteční ve dnech 7. – 8. listopadu. Stane se tak za účasti miláčků publika, jakými jsou vokální soubor TAKE 6 nebo ONDŘEJ HAVELKA a jeho MELODY MAKERS.

Take 6

Vedle hlavních hvězd letošního ročníku budou moci návštěvníci obdivovat neméně kvalitní umělecký přednes slovenských NOTHING BUT SWING TRIO, kteří se na festivalu blýskli již před dvěma lety. Po jejich boku bude tentokrát hostovat uznávaný americký saxofonista SCOTT HAMILTON. Tradiční dramaturgický čtyřlístek dotvoří prvotřídní polský jazzový ansámbl JAZZ BAND BALL ORCHESTRA.

Jedinečný vokální sextet TAKE 6 se v listopadu vrátí do Prahy, aby zdejšímu publiku opět představil to nejlepší z tradičního amerického gospelu, doplněné o jazzové evergreeny i R&B hity ve vlastní originální úpravě. Desetinásobní držitelé cen Grammy a nositelé mnoha dalších prestižních ocenění se pro velký úspěch vrátí na Festival swingové hudby již potřetí v jeho historii. Skupina vyniká výjimečnou hlasovou technikou a aranžérskou originalitou, které jsou v kombinaci s nebývalou duchovní hloubkou zárukou silných zážitků.

Populární zpěvák, tanečník a stepař Ondřej Havelka, jenž se společně se svým ansámblem Melody Makers stylizuje do období swingové éry minulého století, je v oblasti swingové autenticity, od hudebního výrazu a vzhledu po aparaturu na naší scéně nedostižný. Kapela, která sklízí nemalé úspěchy i v zahraničí, o čemž svědčí například pozvání na britský červencový festival Vintage, dostane v závěru festivalu opět příležitost rozjásat publikum výběrem songů 30. a 40. let minulého století, přičemž neopomene ani stále líbivou českou a slovenskou klasiku tohoto žánru.

V roli předskokana slovutných TAKE 6 se první festivalový večer na pódiu představí již zmíněné Nothing But Swing Trio ze Slovenska hlásící se k odkazu významných hudebníků 40. a 50. let minulého století. Kapela si přiveze i hosta ze Spojených států – světově uznávaného saxofonistu Scotta Hamiltona, který mistrně zaswinguje na svůj tenor saxofon. Návštěvníci Národního domu se mohou těšit na libý zvuk jeho nástroje, za nímž stojí především Hamiltonova bezmezná představivost a dokonalé frázování.

Swing festival

Zahajovatelem druhého večera se stane snad nejstarší polská kapela hrající tradiční jazz – Jazz Band Ball Orchestra. Ansámbl z Krakova, který existuje už od roku 1962, byl složen ze studentů Krakovské hudební akademie. Jeho iniciátorem byl jazzový trumpetista Jan Kudyk, který na Festivalu swingové hudby osobně vystoupí. Kapela zahraje domácí i zahraniční kousky s příměsí blues a swingu.

Ukázky
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!