Hororový žánr na hranici reality a fikce (P. S doporučuji číst v pozdních nočních hodinách v úplném

Horor na pokraji
03.01.2010 21:41 | Pavel Lopušník

Lidstvo se snad už od počátku své existence zabývá fenomény, které přesahují hranice jeho chápání. Ne zřídkakdy si v touze po tom tajemném zážitku, kterému říkáme strach, vymýšlelo všelijaké příběhy a legendy. A tak stejně jako je rozdělený i náš svět, je rozděleno lidstvo na ty, které v tyto příběhy věří, ty kteří jim nevěří a konečně ty, kteří je vyprávějí.

Nová technika (audiovizuální), fotografie a film, které přišly s 20. Stoletím posunuly tyto příběhy, původně přenášené pouze orální a později grafickou formou, do nové dimenze a relativizovaly hranici mezi skutečností a fikcí. Vydejte se proto s námi na drobnou cestu skrze filmy, tu kratší tu delší, které tuhle hranici i nadále relativizují. Za sebe Vám mohu říct, že se stoprocentně budete bát, ale věřte mi, že to není hlavní důvod tohohle článku. Úmyslně se zde nepřikláním ani na jednu stranu názorového spektra, jsem kdesi uprostřed1 . Z této pozice Vám radím přemýšlet, co se kolem Vás děje a koneckonců se občas nechat postrašit, protože strach je předsíní zvědavosti.

Jedná záhada, která to všechno spustila

V roce 1999 přichází film, který mění pohled na hororový žánr. Na jeho počátku byl příběh tří studentů, kteří se v roce 1994 ztratili kdesi v tajemných hvozdech poblíž Burkitsvillu v Marilandu, když se snažili přijít na kloub tamější legendě. Jejich natočený materiál byl nalezen o rok později, aby mohl být zachován jako stopa tří ztracených životů.

Mystifikační horor Eduarda Sáncheze a Daniela Myricka předvedl novou dimenzi pomalu poklesajícího žánru. Před diváky předstupuje příběh bez trapně kostýmovaných příšer z druhé říše, jenž trestají ty, které je vyrušili z jejich klidu, bez psychopatických monster, které kýbly krve uspokojují svou zvrácenou duši. Zde se fikce pro diváka stává realitou a realita fikcí. Dokumentární ráz celého filmu, vtahuje diváka do děje a kromě hranice realita- fikce, ruší pomyslnou hráz mezi plátnem a hledištěm. Záhada Blair Witch tedy stojí na počátku naší cesty, cesty skrze filmy, které posouvají hranice vnímání a toho, co od hororového žánru očekáváme. Nutno dodat, že následující druhý díl už nebyl tak úspěšný, právě proto, že příběh vrací zpět do starých kolejí žánru2. Navíc v prvním filmu se dokonale podařilo sladit marketing (využití fiktivního příběhu a vytvoření reálné zprávy) a filmové zpracování.

Blair Witch

Když Vám v domě straší, pozvěte si kameru

Současný filozof Paul Virilio se ve své knize zamýšlí nad příběhem Američanky June Hustonové, která měla pocit, že na ni doléhají přízraky a proto si do svého bytu nechala nainstalovat čtrnáct online kamer, které přenáší její byt na webovou stránku. Návštěvníci této stránky se pak stávají ghost watchers. Virilio o tom píše- „s takovým voyeurismem dostává teledohled nový význam: už se nejedná o zabezpečení proti vloupání, nýbrž o sdílení úzkosti, utkvělých představ s celým netem, a to prostřednictvím přeexponování místa, kde žiji.“3 Na podobném principu sdílené úzkosti stojí i horor, thriller Parnormal Activity, režiséra Orena Peliho, který měl premiéru 19.11.2009.

Patrně jste se už někdy setkali s typem pořadu, který se v některém ze svých dílů zabývá paranormálními jevy.4 Pro větší realističnost toho či onoho dílu se navštěvují tajemná místa a někdy se i podaří kamerou nějaký ten záhadný jev zachytit. Stále je diskutabilní, do jaké míry jde o šikovné triky filmařů, a do jaké míry je to realita. Na stejném principu stojí i příběh tohoto filmu. Setkáváme se zde s mladým párem, který žije v domě, kde se dějí divné věci. Zejména noční hodiny jsou pro zdejší obyvatele signálem k jejich řádění.

Paranormal Activity

Tak co je krucinál vůbec reálného?

Ještě se nebojíte? Hm, tak to byste pomalu měli, protože teď trochu překročíme hranici mezi reálným x nereálným a předvedeme Vám příběh, o kterém si mnozí myslí, že je skutečný, jiní, že je to vlastně ten nejlepší a nejrealističtější horor na světě. Prozatím jsme se věnovali filmům, těm, kde se obyčejným lidem stávají neobyčejné věci, ale nyní.

V roce 1983, došlo u portugalského města Sintry k vážné dopravní nehodě, při níž zahynula mladá žena Teresa Fildago (22). Na tom by nebylo nic tak závažného, kdyby se o mnoho let později neobjevil na internetu krátký asi sedmiminutový amatérský záznam v portugalštině, jehož je hlavní hrdinkou asi tohoto děje. Tři mladí lidé jedou autem do hor. Nezávazně konverzují (znáte to, když se sejdou dva kluci a jedna holka. Samé srandičky apod.). V jednom místě minou osvětlenou postavu, stopaře. Vrací se pro ni, zastavují. Do auta vstupuje mladá a hezká dívka. Ta druhá ji uvolní místo, avšak kamera se při každém záběru na stopařku chová divně. Stopařka je nemluvná a místy neklidná, což všichni přikládají nervozitě z kamery, a tak se mladíci tuto novou dívku snaží zapojit do debaty. Na otázku, jak se jmenuje, odpovídá prostě, Tereza a jede rovně a chce jen pochopit, co se stalo. Po krátké době ukazuje mladíkům před sebe. Tam je to místo, kde měla autonehodu a tam také zemřela. Po vteřině ticha, kamera zaměří (opět ve vteřině) na její obličej. Tereza křičí hrůzou a vidíme, že její tvář je zdeformovaná jizvou, ozve se rána a ticho5. Následuje informace, že ze tří pasažérů v autě přežil akorát jeden chlapec, který si není schopen vybavit, co se té noci stalo. Terezin duch v tom místě prý udeřil ještě několikrát a vždy to skončilo nehodou.

Ať už tomu filmečku věříte či nikoli jde o fascinující zážitek, po němž Vás budou děsit všechny zvuky ve Vašem pokojíčku, a na divné stopaře se pak budete dívat trochu jinak. Je pravda, že pro tvrzení, že jde o filmový trik, můžete nalézt sto a jeden důkaz6, ale pro pravdu, vlastně ani jediný. Pokud jde o film, pak zde máme před sebou jedno z nejdokonalejších děl hororového žánru, protože zcela překračuje hranici fikce a pokud jde o skutečný příběh, potom je tohle skutečně první, audiovizuální důkaz posmrtného života. Konečný soud nechám na Vás divácích a čtenářích.

Teresa Fildago

Tereza před autonehodou, nastupující do auta a krátce před havárií. Posuďte sami, jestli je to tvář ducha, anebo šikovný maskérský trik.

Případu tohoto ducha se věnuje mimořádná pozornost a doposud nikdo nebyl schopen říci definitivní slovo. Tak třeba se jednou dočkáme rozuzlení.

Prozatím Vám přeji dobrou noc a sladké sny :)

  1. Jakožto vědec, teoretik i divák a vnímatel.
  2. Bohužel totéž se dá očekávat i od chystaného třetího pokračování, pokud k němu vůbec dojde, i když člověk nikdy neví. Podle mých informací se na trhu objevuje také stejnojmenná počítačová hra.
  3. Virilio, P.: Informatická bomba, nakl. Pavel Mervart 2004, str. 71 -72.
  4. Jeden z nich uváděl i nedávno zesnulý spisovatel A. C Clarke (Tajemný svět Arthura C. Clarka (1981) a Svět tajemných sil Arthura C. Clarka (1984))
  5. Podrobné video naleznete na jakémkoli webu sdílených videí, stačí zadat Teresino jméno. Doporučuji shlédnout celou variantu a nejen to místo, kde stopařka nastoupí až ke konci. Kompletní český překlad toho, co se na videu děje www.paranormalnijevy.blog.cz – článek s názvem Duch, který figuroval v automobilové nehodě, z něhož jsem vycházel jako pramene.
  6. Proč by duch měl mluvit, a proč zrovna tímto souvislým způsobem (znáte- li ukázky E.V.P – hlasy duchů- víte, že tyhle záznamy poukazují na až dětský způsob komunikace, či zvukové anomálie, které se dají rozluštit různě, v nichž každý může slyšet cokoli). Navíc proč by duchovi neměla vadit kamera? A vrcholem je mentalita dívky, která se zde nechová nadpřirozeně, ale až k osudné scéně s místem havárie naopak velmi přirozeně. Konečně má své stránky na Facebooku a Twitteru, že by žert počítačového fajnšmekra? Kdo ví?Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!