Co o nás vypovídá... alkohol

Publikováno: 07.06.2013 10:39 | Jiří Hofbauer

Někdo pije aby v alkoholu našel pravdu, a jiný, který už tu pravdu zná, zapíjí žal. Alkoholem se vítá život a rovněž se s ním i loučíme. Mnohdy nám na něj zbude jen nezapomenutelná kocovina, na kterou bychom nejraději zapomněli. Gentlemani pijí zásadně tvrdý alkohol až po setmění, jen prostitutky pijí více jak jednu sklenici vína k obědu a Francouzi? Ti pijí celý den.

cocktail

Zdroj: vam.ac.uk

Dnešní společnost je nastavená tak, že pít je normální. A je spíše divný ten, kdo nepije vůbec než ten, kdo chlastá divizi. Proč někdo nepije? Je snad něco co by vykecal kdyby se napil? Na druhou stranu ten, co zase pije až moc tak má snad k tomu důvod? Snaží tím jedem něco umlčet?

Copak se bez toho chlastu opravdu nedokážeme bavit? Proč si dáváme panáka na kuráž a po sklenici vína si připadáme zábavnější a i druzí se nám najednou zdají zajímavější? Možná tady existuje určitý druh placebo efektu. Dáte si panáka a víte, že ten fyzický proces kopnutí hořkého obsahu skleničky do organismu vám umožní říct, cokoliv byste běžně neřekli a dělat věci, které jsou přípustné jen s nějakou tou promile v krvi. Ostatně to je častý problém kuřáků – nejde jen o ten nikotin ale svou roli hraje i ten prvotní pocit zapálit si. Už jen myšlenka na zvuk škrtajícího zapalovače je uklidní.

Proč se musí významné události zapíjet Dom Pérignon 1995 a ne bezinkovou limonádou? Proč je barikovaná hruškovice nejlepší způsob jak vás uctít? A když pak už pijete proč si nemůže dát to, co skutečně máte rádi, ale často musíte držet partu. Proč si chlap nemůže dát cosmopolitan s koktejlovou třešní v namražené skleničce na vysoké stopce bez toho, aniž by tím utrpělo jeho mužnost. (Nejednou barman řekl: „To je ale babskej drink.“) A obráceně – žena je odsouzena k vinnému střiku i když by si raději dala tekutého chleba v orosené sklenici.

Jeden příklad za všechny. Kamarádův šéf slavil narozeniny a celou kancelář pozval na panáka. Ta oslava mezi kancelářskými kójemi zahrnovala jednu láhev Jägermeistera a deset plastových kelímků na dvacet lidí. Takže nejdřív si připíjela první půlka týmu a pak druhá. Kamarád Jakub tenhle likér nesnáší, ale vzhledem k pravidlu, že se šéfovi neodporuje, přemohl se a ten byliňák z jetého kelímku do sebe obrátil. Nato šéf vytáhl tester a dal celé kanceláři nadýchat. Uzavřel to slovy „V kanclu se nechlastá, zpátky do práce.“ Všechno nejlepší.

Můj děda ve svých osmdesáti letech začíná i končí den panákem slivovice. To je ostatně poměrně rozšířený zvyk u straší vrstvy obyvatelstva. Argumentuje tím, že jen díky téhle meducíně se dožili tak požehnaného věku ve zdraví. A já dodávám, že právě díky svému věku si tenhle zvyk může i dovolit. Kdo z manažerů, vedoucích podniků, učitelů, profesionálních řidičů, vlastně kohokoliv s běžnou zaměstnaneckou smlouvou si může dovolit začít den panákem? V pracovní době se beztrestně nechlastá.

Opravdu – co nám ten chlast dává? Pocit štěstí? Možná, ale jen než vyprchnou bublinky a zůstane jen zavíněná sklenice. Velké ego? Pokud ho nemáme za střízliva tak i ve třech promile je to jen dům z ledu uprostřed písečné pouště. Legraci? Společnost skutečně zábavných a zajímavých lidí se obejde bez tácu panáku. Energii? Za veškerou energii, kterou vám mix vodky s redbullu večer dá si ji s těžkými úroky vybere druhý den ráno, kdy budete rádi, že se z koupelny doplazíte zpět do postele.

Stojí to chvilkové potěšení za hřmotnou kocovinu, pracovní neschopnost, zákaz vstupu do určitých barů, pohaněnou pověst, prázdné konto a především úplně vymetenou hlavu? Asi ano když každý večer, zvláštně pak páteční, jsou bary, hospody a lounge napěchované k prasknutí...
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!