Co si vzít na sebe v letních dnech?

Publikováno: 25.05.2015 22:26 | PR

Léto se blíží a s ním by se také mělo měnit oblečení, které nosíme, protože přeci jen v létě jsou teploty dosti odlišné od těch jarních a nerespektovat tento základní fakt by byla prostě hloupost. Jak se však v létě obléci tak, abychom se v oblečení cítili dobře, zbytečně se nepotili a zároveň brali v potaz to, že různé události vyžadují různý způsob oblékání? Na takovou party asi nepřijdeme ve stejném outfitu jako na svatbu. V tomto článku jsou uvedeny nejtypičtější události, které se většinou odehrávají v létě, společně s vhodným oblečením, které se hodí při takových příležitostech nosit.

Nejdříve se zaměřme na pojem dress code. Pokud tento pojem vidíte poprvé, dalo by se říci, že jde o určitý kodex oblékání, určitý prvek společenské etikety. Tento kodex je tvořen všeobecně přijímanými pravidly oblékání, která jsou většinou nepsaná, a pokud je porušíme, můžeme očekávat společenskou neoblíbenost či dokonce vyloučení z kolektivu. Jak již bylo zmíněno, různé společenské akce vyžadují různý styl oblékání v závislosti na formálnosti a důležitosti takové akce. Tyto styly oblékání se často rozdělují do kategorií podle kritéria formálnosti, a sice na formální, semi-formální a tzv. „casual“, což by se dalo přeložit jako neformální, přirozené nebo všední.

Pokud chcete být opravdovým gentlemanem, měli byste se jako gentleman v prvé řadě chovat, neměli byste však zapomínat také na vhodné oblečení, které odpovídá konkrétní situaci, a to nejen kvůli sobě, ale také kvůli lidem, kteří vás obklopují, protože nedbání toho, co mám na sobě, může být pokládáno za výraz neúcty k nim.

semi-formal-men

Zdroj: thefiestahblog.files.wordpress.com

 Co si vzít jako host na svatbu?

Svatba je pokládána za slavnostní obřad a jako taková zasluhuje slavnostní přístup. Lidé pozvaní na svatbu by toto měli respektovat a obléci se v souladu s normou. Na svatbu byste neměli přijít příliš nastrojeni, neměli byste to přehánět se zdobností vašeho oděvu, protože účast na svatbě by měla být výrazem úcty vůči budoucímu manželovi a manželce a jejich rodinám. Pokud by vaše oblečení bylo příliš křiklavé, mohli byste na sebe poutat příliš mnoho pozornosti a to by mohlo mít negativní efekt na průběh celé svatby. Časopis Esquire vytvořila užitečné sběru fotografie z oblečení, které byste se měli vyvarovat nosit, když jdete na svatbu.

Při chystání se na tento obřad byste měli přihlédnout k místu, kde se má odehrávat. Pokud má být např. v kostele, určitě se oblečte jinak než pokud se má svatba konat venku. V prvním případě se obecně doporučuje vzít si na sebe tmavé sako, bílou košili a kravatu a vhodnou společenskou obuv. Ve druhém případě, třeba pokud se svatba má konat ve volné přírodě, si rozhodně nemusíte brát sako, postačí košile, která nemusí být nutně bílá, společenské kalhoty a kvalitní boty. Rozhodně se nehodí brát si džíny nebo tenisky.

bridal-636018_640

Zdroj: pixabay.com

Také byste měli přihlédnout k času, kdy se má obřad konat. Obecně platí, že obřad konaný odpoledne je méně formální než obřad, který se bude konat večer. Dokonce mnoho lidí má za to, že vzít si sako na odpolední obřad je faux pas a měli bychom se tomu vyvarovat. V neposlední řadě také nezapomeňte si důkladně prostudovat samotnou pozvánku. Pokud je v ní popsán specifický dress code, zapomeňte na výše uvedené a oblečte se tak, jak je v pozvánce doporučeno.

 Návštěva kasina – hodí se oblékat se ve stylu Jamese Bonda?

Kasina i v dnešní době lákají nespočet návštěvníků, kteří si sem přicházejí zahrát hazardní hry a pobavit se. Jde o velmi specifickou událost, která jako každá taková vyžaduje pečlivou přípravu. Při samotném vstupu do reálného kasina není vyžadováno nijak extra formální oblečení. Nejde totiž o slavnostní událost jako je svatba nebo pohřeb. Do kasina chodíme se zpravidla bavit, popř. se pokusit vydělat peníze. Proto není zapotřebí brát si kravatu. Nemusíte si ani brát motýlek, protože by spíše mohlo vést ostatní k tomu si myslet, že se snažíte vypadat za každou cenu jako James Bond, a spíše než respekt by to u nich mohlo vyvolat smích.

Také si nemusíte nutně brát černobílý oblek. Pokud chcete nenuceně překvapit, můžete vyzkoušet oblek modré nebo namodralé barvy a vyzkoušet, jaký účinek to bude mít. Rozhodně tak budete originálnější než pokud byste se snažili vypadat co možná nejformálněji. Nezapomeňte si oblečení před návštěvou kasina dobře vyprat a vyžehlit. Věřte, že investovaný čas za to stojí. Nezapomeňte také před tím navštívit holiče, pokud máte pocit, že váš současný účes není vyhovující, a dobře se oholit, abyste budili dojem upravenosti, což by mimochodem mělo být jedním z vašich pravidelných rituálů.

Pokud plánujete návštěvu kasina, měli byste pamatovat nejen na vhodné oblečení, ale také, pokud se chystáte hrát hru, kterou jste ještě v životě nezkusili, byste se měli nejdříve seznámit s pravidly hry a s žargonem, který se v kasinu při běžné mluvě používá. K tomu účelu můžete využít slovníku na PokerStars kasinu, online herní platformu, kde se můžete vzdělat v oblasti řeči používané při hraní kasinových her jako poker, blackjack nebo ruleta a můžete také cvičit, tím, že hraje hru zdarma.

article-1169280-05A512F60000044D-916_468x568

Zdroj: dailymail.co.uk

 Jak na rande?

Rande je situací, která rozhodně vyžaduje vhodné oblečení. Při seznamování se s ženou na rande může dojít k tomu, že budete mít odlišné názory. Vtipy, kterým se vy sami obvykle smějete, nemusí připadat vtipné dívce, atd. Tyto věci zkrátka nemůžete ovlivnit a měli byste se spíše zaměřit na vzájemné porozumění mezi vámi a ženou a snažit se zpříjemnit čas strávený na schůzce vám oběma. Jedna věc, kterou však máte plně ve své moci, je, co si na rande oblečete. I tím můžete přispět k tomu, aby pro vás setkání dopadlo pozitivně.

love-519804_640

Zdroj: pixabay.com

Oblečení byste měli vybírat tak, abyste dali vyniknout vaší mužné postavě a zvýraznili tak typicky mužské znaky jako široká ramena a úzký pas. Tričko nebo polo vhodné velikosti je proto nezbytnou součástí vašeho outfitu. Pokud si libujete v hip-hopové módě a rádi nosíte pytlovité oblečení, měli byste nejprve zjistit, jestli dívka, se kterou se máte setkat, má podobný vkus jako vy. Dalo by se ukázat jí některé fotografie na webových stránkách, například na hiphopcloset.com, aby zjistili, zda se jí líbí tento druh oblečení.

Oblek, tmavá košile nebo blejzr nemusí být špatný nápad. Pokud se rozhodnete pro něj, doplňte jej vhodnou obuví a tmavými kalhotami vysoké kvality, které vám mohou pomoci ušetřit si momenty trapnosti, pokud se například polijete vínem nebo kávou. Nezapomínejte, že máte pouze jednu příležitost udělat první dojem. 

Party – typická letní událost

U party záleží na tom, jestli se s lidmi, kteří se jí mají účastnit, známe nebo nikoliv. Pokud tomu tak je, nemusíme to s formálním rázem oblečení rozhodně přehánět a můžeme zvolit casual neformální oblečení, tedy v podstatě takové, jaké bychom si vzali při cestě do centra města nebo při setkání s rodinou.

Pokud jde o událost, o které víme, že se při ní setkáme s lidmi, které jsme třeba dlouho neviděli, nebo se zde máme seznámit s někým novým, volíme lehce formálnější oblečení než v předchozím případě. Pokud jsme zaměstnaní, může jít o firemní akci, na kterou nás pozval kamarád z kanceláře a kde budou další zaměstnanci firmy, se kterými jsme však ještě v životě nemluvili. Nebo může jít o cocktail party u kamaráda, které se mají účastnit jeho vlastní přátelé, které my neznáme. V takovém případě volíme tzv. business casual oblečení, které se může sestávat z košile s límečkem nebo sportovní košile, které také můžeme doplnit blejzrem a lepší je vzít si tmavé kalhoty než džíny.

mojito-698499_640

Zdroj: pixabay.com
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!