Crossfit: Jen sport nebo tvrdý lifestyle?

Publikováno: 02.02.2016 11:23 | Jakub Matulík

Od mého prvního tréninku uběhlo více než půl roku. Nicméně vše spojené s crossfitem se pro mě úplně změnilo. První tréninky byly opravdu náročné. Spoustu lidí, z mé skupiny začátečníků skončilo. Prostě to vzdalo. Upřímně ani se jim nedivím. Člověk prostě musí mít povahu a žaludek na veškerou tu dřinu, pot a vyhecovanou atmosféru. Kolikrát si říkáte, že to musíte vydržet, ale že za půl roku už to tak náročné nebude. To je zásadní omyl. V crossfitu se totiž nikdy nedostane do fáze, že by pro vás trénink nebyl náročný.

Crossfit: Kult, dřina, skvělá parta & hromada zábavy

20121113_Froning_626-1

Zdroj: Rich Froning by John Loomis for Mens Health

Ve svém domovském gymu Crossfit Zlín jsem poznal spoustu lidí, řadu výborných atletů, ale taky dost lidí, kteří cvičí pouze proto, aby se udržovali v kondici. Tyto dva rozdílné typy lidí v závěru ale smýšlí úplně stejně. A tady je odpověď na vyřčenou otázku v názvu článku. Pokud nejste připraveni na to, že se pro vás stane crossfit životním stylem, nezačínejte s tím. Nepokoušejte ho. Pokud s ním totiž začnete, všechno se pro vás změní.

Jdete si sednou s kámoši po zatraceně těžkém tréninku na nějakou večeři a o čem se bavíte? Jasně, o toml, jak vy nebo někdo jiný na clean and jerk vytáhl 70 kg, ale jak ta technika vlastně nestála za nic. Můžete namítat, že po tréninku jste naplněni emocemi a proto je potřeba dostat je ven. Ano, do jisté míry je to pravda. Jenže když vám volá kamarád, že byl na rande s novou slečnou a když se dostali v diskuzi na to, co rád dělá, bylo po rande? Ptáte se proč? Protože ji zahltil informacemi o tom, jak mu nejde snatch a overhead squat a jak ho to děsně štve. Slečna po jeho půlhodinovém monologu získala podezření, že se jedná o magora a vzala nohy na ramena. A tak je to se vším. Kdykoliv máte volnou chvíli, sledujete videa, čtete články, nebo řešíte nové techniky. Upřímně, můj život se kompletně změnil. Trénovat chodím pětkrát až šestkrát týdně. Rovnou z práce letím na trénink, abych se pořádně zahřál před začátkem. Po tréninku zůstávám i hodiny v gymu, protahuji se, bavím se s lidmi a nebo sleduji ostatní tréninky. Jím šestkrát denně, do hospody chodím jen proto, abych pojedl a strávil čas s přáteli. A ano, pokecal o crossfitu. Samozřejmě.

20121113_Froning_225-1

Zdroj: Rich Froning by John Loomis for Mens Health

Úskalí číslo dvě. Spoustu vašich kamarádů s vámi přestane komunikovat. Protože máte neskutečnou potřebuji se jim pochlubit s dalším osobním rekordem, nebo říct, jak ta poslední fran byla zatraceně rychlá. Na druhou stranu poznáte spoustu nových lidí, kteří milují to, co milujete vy. To je právě na tom to zajímavé.

Vaše skvělá kámoška má nového kluka, super crossfit atleta, který obráží závody atp. Chce vás s ním seznámit. V normálních situacích bývá tohle všechno seznamování a následná „nezávazná diskuze“ trapná a divná a všichni chtějí, aby co nejrychleji skončila. Tady to je jinak. Odpadá to nejisté tápání a zjišťování, co ten druhý má rád. Je to jako kdybyste toho člověka znali rok. Protože on stejně jako vy, tímto sportem žije.

20121113_Froning_400-2

Zdroj: Rich Froning by John Loomis for Mens Health

Když už jsem zmínil slovo komunita, musím přiznat, že slovo komunita je opravdu příhodné. Nedávno jsme s lidmi z Crossfit Zlín byli kouknout na závody v Karviné, kterých mimo jiné účastnili i kluci od nás z gymu. Po závodech jsme se rozhodli, že zkusíme zajet zatrénovat do ostravského Colliery Crossfitu. Hned při vstupu nás přivítá místní trenér a zároveň atlet s tím, že vás vyslechne, odkud jste, jak dlouho trénujete atd. A už to jelo. „Z Crossfit Zlín, jo? Tam jsem byl mockrát trénovat... Máte super gym... Tak pojďte dál a buďte jako doma.“ Přesně takhle je to více méně všude a se všemi, které můžete potkat.

Další, věc, kterou změníte (a to mi věřte, že se tak opravdu stane), je váš styl oblékání, stravování, pití a spaní. K oblékání řeknu jen tohle. Tolik tepláků, sportovních triček, sportovních bot na vzpírání, cvičení, běhání jsem nikdy neměl. Opravdu! Dřív by mě nenapadlo jít v teplácích kdekoliv po městě. Dnes je to takový extrém, že zcela běžně jdeme do kina v teplácích, v ruce máme protein a jsme naprosto spokojení.

Co se týče jídla, je to více méně u každého sportu, kterému se věnujete víc, stejné. Pravidelnost a vydatnost zde hraje opravdu velkou roli. O pití se dá říct jen „alkohol free“. Spánek je jasný. Dřív před spaním jsem hodně četl. A dnes? Dostanu se do postele a během pár vteřin spím jako špalek. Poslední věc, která všechny zajímá. Jak je to drahý? Zatraceně drahý, ale to je každý životní styl. Když jsem chodil do fitka, tak po tréninku jsem se cítil unavený, ale v pohodě. Dnes odcházíme o po tréninku, zničení, unavení, ale s úsměvem. Jak je to možný? Milujeme to!

20121113_Froning_334-1

Zdroj: Rich Froning by John Loomis for Mens Health
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!