Crossfit: Kult, dřina, skvělá parta & hromada zábavy

Publikováno: 26.08.2015 11:03 | Jakub Matulík

Hned na začátek se musím přiznat, že jsem na crossfit nikdy nenahlížel, jako na sport, který by se mi líbil. Do nedávna jsem byl typický kondiční návštěvník fitcentra (3x až 4x týdně). Navíc když se člověk na internetu podívá na videa, některých účastníků CF, přeletí mu mráz po zádech, protože technika některých jedinců je skutečně za hranou. Když se na to podívám s nadhledem, ani v tom fitku to není taky žádná výhra. Většina cvičenců s činkama zápasí stejně, ne-li hůř než jedinci na inkriminovaných videích.

MH-Crossfit_Equipment_800

Zdroj: Reebok

Uběhla nějaká doba a já sledoval videa známých crossfit atletů a začal jsem uvažovat o tom, že přece chodit po rukou, nebo dřepovat s osou za krkem mě vždycky bavilo. Poslední kapkou bylo potkání člověka jménem Pavel, ke kterému pravidelně chodím na oběd (vlastní vegetariánskou jídelnu v Kroměříži). Tento člověk je totiž aktivní crossfiter, který navíc dělá jedno z hlavních trenérů ve zlínském crossfit gymu.

MH_0312_Uebung_Sumo_Deadlift_2_800

Zdroj: Reebok

Slovo dalo slovo a já šel na první základní lekci. Nutno říct, že ve Zlíně funguje crossfit trošku jinak. Pokud chcete být pravidelným cvičencem, musíte projít první očistou ve formě pětidílného základního kurzu, který vám dá veškeré info ohledně názvosloví, druhů tréninků a o všem, co potřebujete teoreticky vědět. Navíc se zde naučíte, všechny základní techniky cviků, protahování, dýchání atp. V neposlední řadě je základní kurz takový malý filtr, který vyfiltruje zrno od plev.

MH_0312_Uebung_Pull-ups_800

Zdroj: Reebok

Hned při vstupu do gymu vás na zdi čeká tabule se Základními pravidly zlínského crossfit gymu. Jen namátkou mě teď napadá „ego nech venku“ nebo „v gymu nenadáváme a nemluvíme sprostě“. Upřímně, já bych si tabule vůbec nevšiml, kdybych se o ni neopřel. Jelikož před základní lekcí probíhaly klasické lekce, prvních par minut, jsem jen sledoval a nedokázal se pohnout. Na tolik testosteronu, adrenalinu, potu, a dobré energie, který na vás dýchne hned při vstupu, nenarazíte nikde jinde. Ze „záseku“ mě vytáhl až alfatrenér Honza, který přiskočil a šel se se mnou s úsměvem přivítat. „Čau, já jsem Honza.“ A tak to všechno začalo. Člověk by ani nevěřil, s kolika lidmi se dá tak jednoduše seznámit. Ano, znám to z dob, kdy jsme jezdil závody na kole, že většina lidi, dělající stejnou zálibu jsou přátelští, ale tady to je ještě trošku vyšší level.

MH_0312_Uebung_Box_Jumps_800

Zdroj: Reebok

První lekce byla lehce oťukávací, kdy nám oba trenéři, ukázali některé základní techniky, například shybu na hrazdě, nebo „klasickém“ dřepu. Narovinu musím říct, že fitko mě nenaučilo nic… Dřep jsem dělal špatně, shyby na hrazdě taky nic moc. No nestačil jsem se divit. Nehledě na to, že jsem během „rozcvičky“ propotil všechno co jsem měl na sobě. Co se mi opravdu hodně zamlouvá, je fakt, že se velice dbá na techniku každého jednoho opakování. Dokonce i iluze o mé fyzické kondici byly okamžitě zbořeny. A to je ono, to je věc, která mě chytla a do dnes (zhruba dva měsíce od první lekce), je to výzva. Po každém tréninku, který jsem absolvoval za tu dobu, odcházím plný adrenalinu, ale totálně vyšťavený a propocený. A to je prostě skvělé.

MH-Crossfit_M4_Aufmacher_800-1

Zdroj: Reebok
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!