Czech Design Week Jaro 2017 - sklo, porcelán, šperky, nábytek a mnohem víc

Publikováno: 26.04.2017 13:00 | Lenka Mařanová

Poprvé po 20 letech se otevírá celých 5 poschodí Domu uměleckého průmyslu na Národní třídě v Praze pouze pro další, v pořadí již 3. festival designu Czech Design Week Jaro 2017 (dále CZDW). Budou zde představeni noví designéři a také nová zajímavá partnerství. Na co se můžete těšit?

czdw-poster-jaro-01-ctverec

Zdroj: CZDW 2017

-Ve spolupráci značek SONY a Preciosa vznikl pouze pro tuto příležitost designový playstation posetý křišťály, který bude vydražen pro charitativní účely

-Na retrospektivní výstavu váz Jaroslava Bejvla

-Na výstavu českých hodinek PRIM, jejichž instalaci navrhl Cyril Dunděra a Ondřej Lalák

-Na módní přehlídky – Wolfgan Store, Michala Marka, Vladimíra Staňka a další

-Na soutěž „Podivná výloha“, ve které budou návštěvníci CZDW posílat fotky s nejhorším designem výlohy v Praze. Majitel vítězné fotky bude odměněn poukazem na relaxační pobyt v Lázních Bělohrad

-Na limitovanou sérii bílých recyklovatelných plechovek s vodou CanO Watter, které pro náš festival vytvořil David Kurňavka

-Na limitovanou řadu piva uvařeného pro CZDW v rodinném pivovaru Zichovec ve speciálním designovém obalu

 -Na doprovodné programy, probíhající v The Chemistry Gallery a Galerii 1

-Na fóra začínajících i již slavných designérů a mnoho dalších zajímavých akcí

Cílem CZDW však není jen představení vystavujících umělců, ale také jejich následná podpora. Proto byla uzavřena spolupráce s online shopem zoot.cz a 10 vybraných designérů bude prodávat své produkty jejich prostřednictvím po dobu čtyř měsíců.  Získají tak další odbyt a nové zákazníky, což je pro další vývoj značek prioritní.

Designérkám Nalejto a zástupci hodinek PRIM jsme položili několik otázek jsme položili 5 tematických otázek.

Za značkou NALEJTO ceramic design stojí skupina designérek porcelánu, které dala dohromady nejen láska k porcelánu, ale i ateliér keramiky na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara na ZČU v Plzni. Na Czech design weeku představí kolekce tří autorek – Markéty Kalivodové, Lucie Vostalové a Lenky Záhorkové.

Lenka_Za_horkova_

Zdroj: Lenka Záhorková

Lucie_Vostalova_

Zdroj: Lucie Vostalová

Ty samy navrhují i vlastnoručně realizují především užitkový porcelán – čajové sety, mísy, vázy, ale i volné objekty, šperky, hračky nebo svítidla. V tvorbě hledají správnou bilanci mezi estetikou a funkčností, ale nebojí se ani experimentovat.

  1. 1.     Práci kterého českého designéra nebo umělce nejvíce obdivujete?

Protože jsme kolektiv více designérek, neshodneme se jednohlasně na jednom jméně. Nicméně české klasiky, průkopníky designu a užitého umění jako jsou například Adolf Loos, Ladislav Sutnar, nebo třeba Pavel Janák bychom zmínit asi měly.

  1. 2.     Jaké je Vaše nejoblíbenější místo v Praze z hlediska designu?

Když nebudeme počítat spoustu nových galerií a designshopů, tak jít načerpat inspiraci do sbírek Uměleckoprůmyslového muzea či stálých expozic Veletržního paláce je vždy sázka na jistotu.Z hlediska konceptu máme rády kulturní centra, jako je Pragovka, SmetanaQ nebo Vnitroblock.

  1. 3.     Co bylo inspirací pro Vaši kolekci, vystavenou na CZDW jaro 2017?

Celkem rády experimentujeme. V naší expozici najdete jak užitkové produkty, tak více experimentální a konceptuální objekty.

  1. 4.     Vaše životní motto?

Hlína není špína a někteří keramici jí i jedí :)

  1. 5.     Na co z vaší dosavadní činnosti jste (vy osobně nebo jako značka) nejvíce pyšné?

Nejvíce si ceníme našich společných projektů. Konkrétně výstavy „NALEJTO v Laufenu / jak roste porcelán“ a projektu „Design jako hra“, designového stolního fotbálku s porcelánovými hráči s ilustracemi českých designérů, který jsme představily na loňském ročníku Designbloku./A protože osazenstvo našeho studia tvoří pouze ženy, můžeme být pyšné na to, že ještě stále jako studio fungujeme ????.

Marke_ta_Kalivodova_

Zdroj: Markéta Kalivodová

Zdeněk Novák pracuje v marketingu již 16 let a v současnosti zastává pozici marketing managera ve společnosti Elton hodinářská a.s., jediného výrobce hodinek PRIM. Je velkým obdivovatelem designu a vášnivým sběratelem hodinek. Při příležitosti 600 let výročí postavení Pražského Orloje uspořádal se svým týmem ve své době největší výstavu hodinek v ČR  pod názvem Umění řemesla hodinářského.

  1. 1.     Práci kterého českého designéra nebo umělce nejvíce obdivujete?

Maxima Velčovskýého. Mimo tvorbu obdivuji také jeho sociální přesah.

  1. Jaké je Vaše nejoblíbenější místo v Praze z hlediska designu?

Vinohrady

  1. Co bylo inspirací pro Vaši kolekci, vystavenou na CZDW jaro 2017?

Přijďte se podívat????

  1. 4.     Vaše životní motto?

Žádné nemám

  1. 5.     Na co ze své dosavadní činnosti jste sám nejvíce pyšný?

Na své děti
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!