Další špatné zprávy pro plešaté muže

Publikováno: 09.04.2013 12:38 | Petr Hájek

Muži vlastnící hladkou hlavu prostě nemohou mít chvilku klid - nejprve se po internetu mluvilo o tom, že ztráta vlasů může být rizikovým faktorem znamenajícím i srdeční chorobu a dnes tu máme spojení mezi tímto typem účesu a rakovinou prostaty.

pic2126

Zdroj: PattayaDailyNews

Nová studie uvedená v magazínu Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention se týkala zkoumání vzorců plešatění u mužů. Konkrétně šlo o mladší Afro-američny, z nichž 318 mělo rakovinu prostaty a 219 nikoliv. A co nalezli?

Zjištění nejsou příliš povzbudivá: jakákoliv plešatost, tedy výhradně nechtěná ztráta vlasů samozřejmě, u nich byla spojena s výrazně vyšším rizikem na pozdější rozvinutí rakoviny prostaty. Celých 69 % z plešatých mělo totiž její zvýšený výskyt.

Čelní plešatění bylo větším problémem, nežli tzv. v korunce hlavy a znamenalo doslova 2x větší šanci na rakovinu prostaty. Vědci soudí, že je za vším stejný hormon, jako za plešatostí - tj. vysoká hladina DHT (typ testosteronu dnes typicky asociovaný s plešatostí i rakovinou prostaty).

Ale na závěr máme přece jen dobrou zprávu, jak se zdá, jen proti efektu plešatění je tu přece jen jakási prevence: jíst více železa. Jeho nedostatek vede k plešatosti, takže raději zařadit do jídelníčku občas věci jako červené maso, žloutky, sušené fazole, sušené ovoce, celá zrna, ...

Hodnocení článku:Komentáře

Jan Palach: oheň, který probudil lidi Jan Palach: oheň, který probudil lidi Změny nejsou jednorázové akce. Možná jejich akutní provedení, ale ony samotné jsou trvalým procesem. V roce 1969 hlas lidu nepřekonal... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!