David Beckham: jednačtyřicetiletý a úžasný

Publikováno: 04.05.2015 10:43 | Aktualizace: 09.05.2016 08:00 | Jiří Hofbauer, Václav F. Mensa

Zatímco u žen je krása spojena především s mládím, u mužů je to naopak. Ve dvaceti nic moc ale s prvními vráskami začnou zázraky. David Beckham je jedním s důkazů zrání. Jednačtyřicetiletá legenda fotbalového hřiště dokázala za svůj život mnohé.

david_1

Zdroj: Pinterest/Another Man, Collier Schorr

Jeho kariéra byla a vlastně je legendární. Začínal v sedmnácti letech v Manchesteru United a prožil dvacetiletou kariéru. Proslul jak uměním s míčem ale i změnami vlasů, které potom následoval každý druhý fanoušek. V roce 2013 oznámil odchod na odpočinek a od té doby se věnuje rodině a charitě. Nicméně, věčné kampaně pro H&M a potažmo jeho tělo dokazují, že rozhodně sportuje dál. Dobrá inspirace.

„Jako fotbalista jsem byl naprosto odříznutý od jiných aktivit. Ale když dosáhnete jistého věku tak si začnete užívat i jiné věci,“ říká David. „Hrál jsem fotbal 22 let a když jsem v 38 letech skončil, mohl jsem buď zůstat doma, sedět a užívat si tu slávu, ale já chtěl mít další byznys, do kterého bych se mohl pustit. Ať je to charitativní činnost nebo třeba propagace mojí nové whisky Haig Club. Myslím, že je hodně důležité, aby děti stále viděly, že tvrdě pracuju.“

david_2

Zdroj: Pinterest/Another Man, Collier Schorr

Patřil k nejlépe placeným fotbalistům. Jak se ale stal nejbohatším? Jen za představení svého parfému na území Spojených států dostal přes 13 milionů dolarů. Žádné sportovní oblečení se neprodává tak dobře, jako jeho. Už zmíněná kolaborace s H&M je ojedinělá v tom, že stále trvá. U většiny jde o "one-time stand".

„To je něco o čem by se mi před deseti lety nesnilo,“ popisuje David spolupráci. Kolekce spodního prádla byla absolutně něco jiného. Daleko to přesáhlo moje nejdivočejší sny. Když jsme představili kolekci, věděli jsme, že máme skvělé produkty a úžasné globální partnerství s H&M. Ale absolutně jsem si neuměl představit, jak populární se ty věci stanou a kolik mužů si nekoupí jen jeden kus, ale ty věci stanou se základními kousky jejich šatníku. Mám z toho opravdu radost.“

david_3

Zdroj: Pinterest/Another Man, Collier Schorr

V roce 1999 si vzal Posh a vybudovali společně impérium. Jsou nedělitelný atom světového showbyznysu. Je velice pravděpodobné, že za dvěstě let bude jméno Beckham znamenat to, co dnes Rothschild. Protěžování jeho dětí je trochu kontroverzní. Přece jen, dítě by asi v deseti letech nemělo fotit kampaň pro Burberry. Ale na druhou stranu, učí je samostatnosti a s jeho pevnou rodičovskou rukou se asi nebude jednat o další cliché zlaté mládeže.

„Vždycky jsme šli příklad, v tom jak vedeme naše děti, jak se o ně staráme i jak jim projevujeme lásku. Ale jsme hodně přísní rodiče. Chceme je vychovat nejblíže hodnotám, v jakých jsme vyrostli my sami, protože jim musíte dát vychování, musíte jim dát hranice a naše děti to rozhodně mají,“ říká David. „Mají spoustu výhod a krásný život a já je chci chránit a ochránit před čímkoliv co se děje mimo rodinu. Právě kvůli tomu, kdo jsme s a co děláme je jejich výchova hodně odlišná od toho, v čem jsem vyrůstal já. Takže... vždycky je tu důvod se bát. Myslím, že o díte se bojíte od prvního dne po zbytek svého života.“

Jednou prohlásil, že Victorii by miloval i kdyby prodávala v Tescu. Těžko říct, zda-li to je pouze marketingový tah nebo realita. Důležitost rodiny a lásky v ní ale zmiňuje často. S Posh si prý chatují neustále i když jsou roky manželé. Kouzlo asi opravdu nemusí vyprchat.

„Moje děti jsou největší motivace. Prostě to tak je. Chci jim vším co dělám dokázat, že když budete tvrdě pracovat, můžete být úspěšný. Vždycky jsem byl dříč a Victoria je v tomhle stejná.“

david_4

Zdroj: Pinterest/Another Man, Collier Schorr

Reklama na Pepsi, ve které naprosto s přehledem kopne několik míčů přes půl pláže a trefí se do popelnice. Spot pro H&M, kde běží skrze Los Angeles nejprve v županu a pak jen v boxerkách. To je jedna z největších věcí na jeho marketingovém úspěchu. Představa, že Beckham je vtipný muž "od vedle". A mimoto, už podle rozhovorů je jasné, že má rozum a důvtip. Dokáže smést nepříjemné otázky jak profesionální mluvčí.

Velvyslanec dobré vůle pro UNICEF, patron nadace proti AIDS Eltona Johna, zakládající člen Malaria No More UK. Mediálně a finančně podporuje dětské kliniky po celém světě a budu sportovní programy pro ty, kteří neměli v životě takové štěstí. Fotka jeho a jeho rodiny přitahuje dobročinné peníze.

Forbes ho označil za patnáctou nejvlivnější osobnost na planetě za rok 2007. Time ho ještě předtím zahrnul do seznamu sta hrdinů a ikon. Magazín Arena jej dokonce uvedl jako nejvlivnějšího muže v Británii za rok 2007 pod čtyřicet let (když se nad tím zamyslíte, ta země má prince Williama.

Její Veličenstvo královna Alžběta II. udělila Davidovi řád britského impéria. Sice jej obdržela už spousta lidí, ale zde je to opodstatněné. Nejenže dělá Anglii dobré jméno ve světě, ale svým způsobem má také šlechtickou rodinu. Američané, kteří svou šlechtu nemají vždy hledají dobré rodiny, které mohou obdivovat a dosadit si je na podstavec.

david_5

Zdroj: Pinterest/Another Man, Collier Schorr

Nejde opomenout Davidův smysl pro styl. Asi není rodina, která by co do oblékání byla na takové úrovni jako právě Beckhamovi. Sám David byl jedním z průkopníků nyní extrémně úspěšného konceptu sportovec dělající modela.

„Vždycky jsem se zajímal o oblečení, ale když jsem potkal Victorii, ona mě navedla tou správnou cestou. A pokud mi řekne, že tohle nevypadá dobře, tak jí naprosto věřím. V tomhle ohledu jsem dost propojení,“ přiznává bývalá fotbalová hvězda.

Už zmíněné H&M sice funguje nejdéle, ale třeba jeho první kampaň pro Armani zvýšila prodej spodního prádla a 400 procent. Společně s Victorií prošli různými módními érami. Jejich kožený dvojobleček je úsměvná legenda. Nicméně, nyní se našel v dokonalých oblecích a klasickém účesu.

„Víte, nikdy jsem neplánoval tak, že příští týden si nechám oholit hlavu. Vždycky to vycházelo z nějakého akutního pocitu. Prostě jsem se probudil a rozhodl jsem se, že přišel ten správný čas na změnu,“ popisuje David vývoj stylu.

Nutno připustit, že s čímkoliv David přišel, okamžitě jej mladí fotbaloví fanoušci po celém světě následovali. Obdivuhodné na něm je to, že stejně sebejistě působí jak v obleku ze Savile Row tak i v teplákách a bílém tričku. Co k Davidovi patří jsou i jeho tetování, která se mu rozlézají po celém těle.

„Moje nejoblíbenější tetování jsou ta, která nějak souvisí s dětmi a Victorií, ta pro mě skutečně něco znamenají, ale každé tetování co mám, má význam,“ říká a dodává: „Lidé se mě často ptají: 'Je nějaké tetování, kterého fakt lituješ?' Ale vážně není ani jedno kterýho bych litoval.“

david_6

Zdroj: Pinterest/Another Man, Collier Schorr

Přimět děti milovat sport sice není v dnešní době tak dramatický čin, jako je donutit ćíst knihy na papíře ale i tak je to zásluha hodná zmínky. David je inspirací pro miliony mladých kluků a děvčat především díky své fotbalové kariéře. V Británii a Spojených státech dokonce mezi lety 2005 až 2009 fungovala David Beckham Academy, která zajišťovala sportovní výcvik pro budoucí generace mistrů. Bohužel, kvůli nedostatečnému financování jsou obě školy zavřené, nicméně idea přetrvává.

„Jestli chcete být úspěšný v životě, musíte tvrdě pracovat. A být slušný člověk. To je jedna z věcí, které jsem vždy připomínal i dětem,“ vysvětluje David.

Další velkou inspiraci David poskytuje na poli lidských práv. A i co se týče manželství. Muž smí podporovat a veřejně milovat svou ženu, být gentleman a přesto neztratí své mužství.

„Vždycky se snažím mít něco, na co se můžu těšit. Ať je to cokoliv. Pokud nic takového nemáte, ztratíte zájem i ztratíte životní nadšení.“

Podle výše uvedených bodů by měl asi žít každý gentleman. David by mohl být namyšlený až hrůza. Ale není. Skutečně velký člověk nemá zapotřebí něco takového dělat. Takže jak být do čtyřiceti tam, kde je Beckham? Sportujte, žije, pomáhejte a vsaďte na to, čemu věříte.

„To co vidíte, to jsem já. A to se nezmění. Stejně tak, jak se nesnažím cokoliv skrývat, tak ani nic nepředstírám,“ dodává David.

david_7

Zdroj: Pinterest/Another Man, Collier Schorr
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!