David Gandy: pravý britský gentleman

Publikováno: 05.05.2014 17:34 | Jiří Hofbauer

Mario Testino o něm řekl: „Vyzařuje z něj zdraví, pohoda, noblesa a neskutečná pozitivita. Je to jeho vzhled, jeho aura, to něco, co má v očích.“ Patří k nejúspěšnějším modelům současnosti a platí za mezinárodní ikonu pánského stylu. Když si ho značka Dolce & Gabbana vybrala jako tvář svého parfému, nikdo netušil, jakou revoluci v módním průmyslu tím spustí. Byl to právě on a jeho vzhled, co ovlivnilo vývoj módy a stylu v následujících letech. Spolupracuje s největšími módními domy světa, ale současně neodmítne ani spolupráci pro konfekční řetězce jako Zara nebo Marks & Spencer. David Gandy v rozhovoru pro Menstyle, který je vůbec prvním českým rozhovorem s ním, dokázal, že je skutečný gentleman.

david_gandy_2

Zdroj: davidjamesgandy.blogspot.com

Jaký máte vztah k módě?

Já měl vždycky zájem o design a módu, takže kladný. Ale jsou to auta, umění, architektura. To všechno se promítá do módy. To se mi třeba líbí právě u Ralpha Laurena nebo Giorgio Armaniho. Řada francouzských značek se nezaměřuje jen na samotnou módu, ale současně prodávají i nábytek, hodinky, parfémy a kosmetiku, a spolupracují se značkami aut. Měl jsem tu čest pracovat s nejlepšími světovými výtvarníky, návrháři, designéry, krejčími a hodně jsem se od nich naučil.Pro řadu mužů jste inspirací, co se týká oblékání a stylu. Uvědomujete si to, že jste skutečně módní ikona nejen pro muže ve Spojeném království, ale po celém světě?

Je pro mě neskutečnou ctí, pokud mě lidé – muži považují za ikonu. Jsem naprostý patriot, takže nedám dopustit na Savile Row. Za cit pro módu vděčím z velké části právě lidem a krejčovským salonům na Savile Row, které považuji za nejlepší na světě. Ve svém šatníku mám hodně věcí na míru, které rád kombinuji i s neformální módou. Ale nakonec se vždy rád vrátím ke klasické krejčovině a oblekům. Oblek pro mě funguje jako brnění, jako jistý způsob obrany. Chrání moje skutečné já, ale současně možná... díky němu mě lidé vidí jinak, než jaký jsem.

david_gandy_7

Zdroj: davidjamesgandy.blogspot.com

Řada mužů Vás bere jako vzor, co se i cvičení a posilování týká. Máte nějaké cvičební tipy?

Svoje zkušenosti a zásady správného a hlavně efektivního cvičení se snažím předat v aplikaci pro smartphony, kterou si zdarma může každý stáhnout. Navolíte si tam cvičební program a intenzitu a krátká videa vás už navedou. Vždycky říkám, že když jsem to zvládnul já, pak každý. Ano, chce o tom uvažovat a čeká vás těžká práce, ale právě díky této aplikaci jsem to chtěl řadě mužů usnadnit a zpříjemnit. Dát jim návod. Největší práce je pořád na nich.Dodržujete nějaký speciální druh diety nebo máte nějaké triky, které Vám pomáhají se udržet ve formě?

Žádná speciální dieta. Jen se vyhýbám průmyslově zpracovaným potravinám. Takže nic s vysokým obsahem cukrů, nasycených tuků, ale třeba nepiji ani perlivé nápoje. Jím asi nejvíc ze všech lidí, co znám, ale jen dobré a kvalitní potraviny, které prospívají zdraví těla. Tedy než bych se v jídle hlídal, hlídám to, co jím. Věřím, že když budete správně jíst, pak všechno, co tělo potřebuje, dostane prostřednictvím potravy. Ale přiznávám, že ne vždy mi čas dovoluje přesně dodržovat nastavený jídelníček. Takže když mám těžký trénink, zařadím do jídelníčku i proteinové koktejly.

david_gandy_12

Zdroj: davidjamesgandy.blogspot.com

Řada značek v současnosti vyžaduje velice hubené modely s chlapeckým vzhledem. A zrovna Vy jste takový ten správně maskulinní prototyp muže.

Ano, to platí. Popravdě, nebylo pro mě úplně lehké uspět v modelingu. V době, kdy jsem začínal, byl trend vyloženě vyzáblých až androgynních kluků, kteří působili skoro jako holky. Ale od roku 2006, kdy jsem udělal pro značku Dolce & Gabbana reklamu na parfém Light Blue, se to dost mění. Najednou na mola a do kampaní začali pronikat muži se strništěm na tváři, rozcuchanými vlasy, poměrně dost svalnatí a mužní. Já sám jsem začínal u Diora v době, kdy hledal spíš chlapecké typy. Ale trend se začal obracet. A dnes, zatímco mola zůstala modelům, kampaně většinou získávají celebrity – sportovce, herce, zpěváky.Traduje se, že mezi modelkami panuje rivalita. Existuje něco takového i mezi modely?

Existuje řada zažitých představ o modelingu a světě módy vůbec. Netuším, kde se tahle pověstná nenávist vzala. Ve všech pracovních odvětvích nejsou všichni jen přátelé a funguje tam jistá konkurence. V módní branži mám spoustu přátel a rozhodně si nemyslím, že by tam vládla silnější rivalita než kdekoliv jinde.

david_gandy_10

Zdroj: davidjamesgandy.blogspot.com

Zakládáte si hodně na svém vzhledu? Je to z Vaší strany něco jako závazek vypadat pořád dobře?

Rozhodně si nemyslím, že je to závazek. Ale je to do jisté míry tlak okolí vypadat dobře. Čeká se to ode mě. Nikdy nevíte, kdo vás kde vyfotí, koho potkáte. Ať už lidi z oboru nebo fanoušky. Záleží mi na tom, jak vypadám. A myslím, že bych měl vždy dělat dobrý dojem tím, jak vypadám a co mám na sobě. Zásadně nosím jen věci, ve kterých je mi dobře. Nevěřím na trendy. Naopak v mnoha ohledech jdu zcela úmyslně proti aktuálním trendům. Snažím se lidi inspirovat. Dodat jim odvahu, aby věřili sobě a svému úsudku. Opravdu nezáleží na tom, co si jiní lidé říkají nebo myslí.Četl jsem několik rozhovorů s Vámi a o svém osobním životě prakticky nemluvíte. Je to z Vaší strany cílený druh ochrany?

Ano, chráním se tím. Ale nejen sebe, především mou rodinu, přátele a v neposlední řadě i moje partnerky. Je to přímá úměra. Čím úspěšnější a populárnější jste, tím větší a intenzivnější pozornost ze strany médií je upírána na váš soukromý život. A můj osobní život je přesně to, co to slovo znamená – osobní. Na druhou stranu si myslím, že o své práci, charitativní činnosti a veškerých mých dalších aktivitách se dost dělím s fanoušky na sociálních sítích. Víte... Jakmile jste v hledáčku médií, z vašeho osobního života se stane doslova veřejná věc. Začnete dávat útržky svého soukromí na Twitter nebo Instagram, a najednou média, především pak paparazzi, získají pocit, že jste veřejný majetek.

david_gandy_13

Zdroj: davidjamesgandy.blogspot.com

Váš osobní život je pro Vás něčím skutečně vzácným a maximálně si ho snažíte uchránit před bulvárními médii. Jak zvládáte zájem médií?

Už dávno jsem se rozhodl, že nebudu veřejně mluvit o mém soukromém životě. A popravdě, snažím se to paparazzi co nejvíce ztížit. Někteří prostě pořád nechápou význam slov „dejte mi pokoj“. Samozřejmě online média a noviny se neustále snaží získat něco víc. Ale 99 % fotografií a informací, co se lidem dostane do rukou, jsou nesmysly.

david_gandy_6

Zdroj: davidjamesgandy.blogspot.com

Zapojujete se v řadě charitativních projektů. Kde se zrodil tenhle nápad nebo potřeba? Zdá se, že jste jeden z mála mužských modelů, kteří se věnují charitě.

To zdaleka ne. Znám spoustu modelů, kteří se aktivně charitativní činnosti věnují. Spíš tu není program, v kterém by se mohli zapojit. I z toho důvodu jsem začátkem loňského roku odstartoval Blue Steel Appeal. Jedná se o projekt, který úzce spolupracuje s lidmi z módního průmyslu. Pomocí různých akcí, eventů a módních přehlídek se snažíme získat peníze pro charitativní organizaci Comic Relief. Současně jsem ambasadorem dvou dalších charitativních organizací a snažím se zapojit v tolika projektech, kolik je možné. Pro charitu pracuji už od 14 let. Věřím, že je to něco moc důležitého. Myslím, že lidé, kteří jsou veřejnosti na očích, by se měli podílet na charitativních projektech. Třeba jako Paul Newman nebo Steve McQueen.

david_gandy_5

Zdroj: davidjamesgandy.blogspot.com

Máte vůbec něco jako volný čas? Tím myslím čas jen pro Vás. Žádná práce, večírek nebo cvičení.

Přiznám se, že moc volného času nemám. Práce je můj život. A když už mám den volna, je tu mnoho dalších projektů, charit, takže je nemožné to i na ten jeden den nechat být. Ale jednou za měsíc si najdu 1 - 2 dny volna, vezmu auto a jedu někam, kamkoliv. Je to pro mě druh úniku.Vy ale nejste jen model, také píšete recenze aut pro britskou edici GQ. Jaká auta sám máte?

Mám několik Jaguarů. A před pár lety jsem si splnil svůj sen. Podařilo se mi sehnat a zrestaurovat Mercedes Benz 190 SL z roku 1960. Na ten jsem hodně pyšný. Kromě GQ píšu i do Vogue nebo The Telegraph. Díky nim mám hlas a můžu se podělit i o svůj názor. Hrozně mě to baví.

david_gandy_8

Zdroj: davidjamesgandy.blogspot.com

david_gandy_9

Zdroj: davidjamesgandy.blogspot.com

Když si zpátky promítnete svou kariéru, je něco, co byste udělal jinak? Je něco, čeho litujete?

Ne. Nikdy jsem ničeho nelitoval. Jasně, udělal jsem chyby, ale poučil jsem se z nich. Popravdě jsem se díky svým vlastním chybám naučil víc, než mi daly úspěchy.Máte nějaký vysněný cíl?

Kladu si cíle pořád. Na letošní rok mám naplánovaný skutečně velký projekt. A čeká mě ještě několik dalších pracovních nabídek, na které se neskutečně těším. Musím se překonávat. Baví mě to. Je to moje koření života.Je podle Vás něco, co by měl pravý gentleman dodržovat každý den?

Můj dědeček i táta jsou oba naprostí gentlemani. Všechno jsem se naučil od nich. Je těžké, téměř nemožné říct, co by měl muž dodržovat. Věřím, že gentleman by měl být diskrétní, neměl by okatě předvádět všechno, co má, co získal, čeho dosáhl. Ale měl by inspirovat, pomáhat a naslouchat druhým. Tak moc, jak jen může. A to se já snažím dělat každý den.

david_gandy_4

Zdroj: davidjamesgandy.blogspot.com

Velké poděkování patří Loreně Aragüete (DjG Founder & Manager)

Text a produkce: Jiří Hofbauer, Petra Kinclová, Michal Novák

Fotografie byly použity s laskavým svolením davidjamesgandy.blogspot.com.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!