Deep Space Tourbillon: tři rozměry v centru času

12.06.2013 17:19 | Jiří Hofbauer

Při pohledu na hodinky z jeho dílny vás rozhodně nenapadne, že by jejich stvořitel mohl být blázen do sci-fi. Vianney Halter na první pohled vypadá úplně obyčejně. Ve svých oblíbených sepraných džínách a reklamním tričku vypadá jako spíš jako chudý příbuzný než jako výrobce jedněch z nejnádhernějších hodinek. Lidí se spíše straní a jeho světem je kancelář továrny ve švýcarském městě Sainte Croix. Po šesti letech tenhle 50ti letý Francouz k sobě znovu stáčí pozornost. Na trh vstupuje novinka Deep Space Tourbillon. Dejte si pozor na svoje hodinky. Ať se nezastaví závistí.

haw_008_06a

Zdroj: Watchonista

Halter se hodinkám věnuje už více jak 30 let. Za tu dobu si jen zřídka vzal dovolenou. Kvůli náročnému pracovnímu tempu často spal jen tři hodiny denně, z kterých se časem stal devastující životní styl. Do roku 2010 bylo jeho denním chlebem jen papírování a nekončnící komunikace se zákazníky. V důsledku toho mu zbývalo minimum času na skutečnou hodinářskou práci. Stal se z něho vynervovaný, roztěkaný workoholik, nesoustředěný člověk, kterého požírala jeho vlastní práce.

work2

Zdroj: Watchonista

Zlom nastal v listopadu 2010. Tehdy mu jeho vyčerpaný organismus vydal jasnou výstrahu stop. A Halter pochopil, že stejně jako hodinky tak i lidské tělo se občas musíte zastavit, a znovu natáhnout aby mohlo fungovat dál. Tak začal dohánět vše, co v uplynulých letech zameškal. Jako první upravil spánkový režim na maximum. Začal spát 15 hodin denně. V lednu 2011 propustil 17 ze svých 20 zaměstnanců. A smířil se s tím, že jeho hodinářská kariéra je u konce. Byl frustovaný, bez energie, bez nápadů. Navíc polední hodinky, které vytvořil byly Classic Janvier v roce 2007. Stáhl se do ústraní a po letech strávených péčí o druhé se věnoval jen sobě. Odpočíval, poslouchal hudbu, četl svou oblíbenou sci-fi klasiku. Jako by se vracel na začátek kariéry. Ostatně ne nadarmo se říká, že právě dno je nejlepší místo k odrazu.

Prodavač v obchodu s filmy vzpomíná jak se k němu do obchodu v Lausanne přišoural unavený Halter a koupil celou sérii všech 180 epizod Star Trek: Deep Space Nine. S touhle náloží se Halter zavřel doma a celou ji projel. „Vždycky se mi ten svět líbil. A tak abych si co nejvíce uchoval a vstřebal jeho atmosféru po každé epizodě jsem šel hned spát. Tak jsem získával nejvíce dojmů toho vesmírného světa,“ vysvětluje Halter.

V tom snu se setkával s obyvateli jiného ze vzdálených světů a snažil se jim vysvětli, že na planetě Zemi jsou 4 rozměry: délka, šířka, hloubka a čas. Takže zatímco zatracení básníci se utápěli v chlastu a prolévali si hrdlo absintem aby našli neexistující ztracené ráje Halter projížděj DVD se Star Trackem, aby vytvořil patrně jedny z nejobdivuhodnějších hodinek, které kdy spatřily světlo světa. „Pořád jsem musel přemýšlet, co mi ty sny naznačují. Pak jsem pochopil, že ta věc, která se formovala v mé hlavě... že jsou to hodinky.“

A tak se díky Star Tracku Halter zase zavřel v ateliéru a tikal tužkou po papíře. Spánek stáhl na 12 hodin, ale zbytek věnoval jedinečnému dílu – Deep Space Tourbillon. „Uvědomil jsem si, že nejvíce práce odvedu právě ve spánku. Právě tehdy se vytvoří nejvíce nápadů, které pak stačí přenést do reality.“ Musíme uznat, že na tom všem něco bude.

A teď k tomu hlavnímu. Viděl jsem už hodně hodinek na různý pohon, z nevídaného designu, z ušlechtilých materiálů, ale tohle jsou opravdu hodinky z úplně jiné dimenze. Vlastně uvažuji jestli lze vůbec použít výraz hodinky. Při prvotním pohledu na ně si nejste úplně jistí co to vlastně je. Takže klidně bych se v vrátil o několik století zpátky a místo hodinek mluvil a časoměrném mechanismu, který se nosí na ruce.

Co vás okamžitě zaujme je absence ručiček – hodinovky, minutovky i sekundovky. Místo toho po hlavním orbitalu putují dvě zaoblené věže. Ta menší ukazuje hodiny, ta delší minuty.

Samotný strojek pak vykonává pohyb po třech osách. Po vnitřním orbitalu rotuje stěžejní strojek jehož doba oběhu trvá 30 minut. Současně strojek vykonává pohyb kolem své vlastní osy za dobu 6 minut. I samotný Tourbillon je anomálií – místo klasických 60 sekund opíše svou dráhu již za pouhých 40 sekund. Takže to zcela jistě nejsou ideální hodinky, které by mohly suplovat stopky.

Sám Halter k mechanismu a jeho atypickým časovým mírám dodává: „Hodinky jsou vysvětlením života na Zemi. Tři osy se pohybují rychlostí, kterou ještě nikdy nikdo nepoužil. Předznamenávají něco jako tři rozměry – dimenze. Tím čtvrtým rozměrem (elementem) je čas. Čas, hlavní orbit, který je obklopuje. To byl můj sen. Vytvořit stroj s třemi rozměry v centru veškerého času.“

Cena hodinek Deep Space Tourbillon byla stanovena na 3,8 milionu korun.

Vianney-Halter-Deep-Space-Tourbillon-01

Zdroj: Pinterest

Vianney-Halter-Deep-Space-Tourbillon-3

Zdroj: Pinterest

Vianney-Halter-Deep-Space-Tourbillon-04

Zdroj: Pinterest

Vianney-Halter-Deep-Space-Tourbillon-05

Zdroj: Pinterest

Vianney-Halter-Deep-Space-Tourbillon-6

Zdroj: Pinterest

vianney-halter-deep-space-tourbillon-6h-h

Zdroj: Pinterest

Vianney-Halter-Deep-Space-Tourbillon-7

Zdroj: Pinterest

Vianney-Halter-Deep-Space-Tourbillon-8

Zdroj: Pinterest

Vianney-Halter-Deep-Space-Tourbillon-9

Zdroj: Pinterest

Vianney-Halter-Deep-Space-Tourbillon-10

Zdroj: Pinterest

Vianney-Halter-Deep-Space-Tourbillon-13

Zdroj: Pinterest

Vianney-Halter-Deep-Space-Tourbillon-14-714x1024

Zdroj: Pinterest

Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!