Degustace vín z Bordeaux přilákala stovky zájemců na Pražský hrad

Publikováno: 18.02.2016 13:41 | Michaela Lejsková

Pražský hrad se stal 11.–12. února 2016 již podvanácté dějištěm prestižní přehlídky věhlasných vín bordeaux. Nejen milovníci nejlepších světových vín, ale zejména investoři, měli možnost zhodnotit v rámci Audience Grand Cru Classé více než 45 vín od nejlepších vinařů z Bordeaux. 

 „Mezi hosty nechyběli jak odborníci z řad vinařů, restauratérů a sommelierů, tak samozřejmě investoři, kteří tato vína koupili v kampani En Primeur a po dvou letech zrání na sudech měli první možnost ochutnat to, do čeho přede dvěma lety investovali svoje prostředky,“ říká Zlatko Míčka, pořadatel Audience a odborník v oblasti investičních vín.

IMG_8196

Zdroj: Audience Grand Cru Classé Bordeaux

Letos byl představen ročník 2013 z více než třiceti nejprestižnějších vinařství. Celkem tří degustací v Rothmayerově sálu Pražského hradu se zúčastnilo celkem 750 lidí. Zájem o účast byl tak velký, že byly vstupenky vyprodány již několik měsíců dopředu. „Na začátku byly pouze dvě páteční degustace, před několika lety jsme počet rozšířili o čtvrteční odpolední degustaci, ale další prostor pro „nafouknutí“ této akce již není, a tak mohu jen všem zájemcům doporučit, aby si vstupenky rezervovali včas, tzn. nejlépe během listopadu na www.audience-bordeaux.cz nebo přímo u mne,“ komentuje Diana Sixtová, obchodní ředitelka společnosti Merlot d’Or.

IMG_8560

Zdroj: Audience Grand Cru Classé Bordeaux

Vyvrcholením celé akce byl slavnostní banket ve Španělském sálu Pražského hradu za účasti všech zástupců châteaux a osobností veřejného a společenského života ČR. Slavnostní menu pro 350 osob speciálně sestavil šéfkuchař z Dijonu, pan Nicolas Isnard.„Příprava probíhala v šestnáctičlenném týmu a to celé dva dny. Pracovali jsme na ní společně s šéfkuchaři z restaurace V Zátiší Oskarem Peťkem a Zdeňkem Marešem z restaurace Wine & Dine. Bylo pro mě potěšením pracovat na tak monumentálním místě a s tak výbornými kolegy,“ hodnotí držitel hvězdy Michelin. Skvělou atmosféru večera podtrhl hudební doprovod kapely Blue Star pod vedením Václava Marka. 

IMG_8684

Zdroj: Audience Grand Cru Classé Bordeaux

Záštitu nad akcí převzali velvyslanec Francie Jean-Pierre Asvazadourian a starosta městské části Praha 1, Oldřich Lomecký. Audience měla i charitativní rozměr. Finanční podporu v hodnotě 50 000 Kč získal Nadační fond Českého rozhlasu Světluška.

IMG_9201

Zdroj: Audience Grand Cru Classé Bordeaux

 A jak hodnotili vína návštěvníci?

„Vzorky, které obsahují větší podíl Merlotu a vstupuje do nich ještě Cabernet Sovignon, mají daleko významnější strukturu. Osobně mám raději vína s delší persistencí, ale zde i přes nepříznivý rok 2013 se zde dají najít hezká vína.“ Milan Novák, podnikatel, bývalý vinař.

IMG_7813

Zdroj: Audience Grand Cru Classé Bordeaux

„Cíleně bych na degustaci bordeaux z ročníku 2013 nepřijel, protože vím, jaký byl ten rok ve Francii pro vína. Moje postřehy: vína jsou kyselejší, řidší, ale na ty poměry je hodnotím nadprůměrně.“ Vinař z Břeclavy.

„Bohužel mi dnes onemocněl můj doprovod, tak jsem přišel sám a musím říct, že tak krásná vína by se měla ochutnávat ve dvou. Vždycky jdu ochutnat první Peyraguey, ale dnes jsem ochutnal víno z Canon La Gaffeliére& Clos de l'Oratoire a tam jsem byl naprosto nadšený.“ Petr Jančařík, moderátor.

IMG_7827

Zdroj: Audience Grand Cru Classé Bordeaux

„Když to srovnám s Českou nebo Slovenskou produkcí, tak naše vína jsou už ve dvou, třech letech plná harmonie a měkkosti. Francouzská bordeaux z roku 2013 na mě působí hrubě, a proto myslím, že potřebují delší čas zůstat v sudech, aby se sladila a našla. Jediné opravdu hotové víno představili vinaři z Château Guiraud.“ Jaroslav Ostrožovič, vinař.

IMG_7811

Zdroj: Audience Grand Cru Classé Bordeaux

Foto: Marie M. Morillon Špačková

Zdroj: Merlot d'Or

Seznam prezentovaných châteaux

 

Château Beaumont

Château Beychevelle

Château Brane Cantenac

Château Cantemerle

Château Rauzan Gassies

Château Gazin

Château d´Issan

Château du Glana

Château Durfort Vivens

Château Figeac

Château Grand Puy Lacoste

Château Guiraud

Château La Conseillante

Château Lagrange

Château Lascombes

Château Latour Martillac

Château Leoville Poyferré

Château Malartic Lagravi?re

Château Smith Haut Lafitte

Châteaux Beauregard & Bastor Lamontagne

Châteaux Canon La Gaffeliére

Châteaux d’Armailhac & Clerc Milon

Châteaux Giscours & du Tertre

Châteaux Pape Clément & Fombrauge & Clos Haut Peyraguey

Châteaux Pichon Baron, Suduiraut & Petit Village

IMG_7480

Zdroj: Audience Grand Cru Classé Bordeaux
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!