Den vlčích máků: na západní frontě klid

Publikováno: 10.11.2013 18:12 | Aktualizace: 11.11.2014 16:00 | Jiří Hofbauer

Možná jste si za poslední týden povšimli, že někteří muži nosí v klopě saka červený kvítek. Není to módní trend, který vám unikl, ani se nejedná o charitativní produkt ze série (RED). I když by se to určitě dobře prodávalo. Vzhledem k tomu, že si ho na klopu pravidelně připíná i Její Veličenstvo královna Alžběta II. musí to být něco velkého. A taky že je.

maky_1

Zdroj: Mirror, Vogue, Tumblr

maky_10

Zdroj: Mirror, Vogue, Tumblr

Dnešní den 11. listopad je ve Spojeném království známý jako Den příměří (Armistice Day), Den uctění památky (Remembrance Day) nebo právě Den vlčích máků (Poppy Day). Právě v těchto dnech kolem 11. listopadu, a především druhou neděli v listopadu, si Spojené království připomíná konec první světové války. Údajně to bylo 11. listopadu 1918 v 11 hodin 11 minut, kdy na západní frontě utichly zbraně.

maky_8

Zdroj: Mirror, Vogue, Tumblr

maky_2

Zdroj: Mirror, Vogue, Tumblr

maky_4

Zdroj: Mirror, Vogue, Tumblr

maky_5

Zdroj: Mirror, Vogue, Tumblr

maky_6

Zdroj: Mirror, Vogue, Tumblr

Kvítky připomínají nejen konec války, ale i životy statečných žen a můžu, kteří padli nejen v této ale i v další ohavné válce o třicet let později. Vlčí mák však není zvolen náhodou. Ještě několik měsíců po vypuknutí války kvetly na flanderských polích (dnešní území Belgie) rudé vlčí máky. Právě Flandry patřily k jedněm z nejkrvavějších bojišť na západní frontě. Hrůzný zážitek dal vzniknout známé básni V polích flanderských, která je dnes symbolem bestiality válečných činů a řady zmařených lidských životů.

Autorem básně je podplukovník John McCrae, původem kanadský chirurg, který působil během 1. světové války jako člen kanadských zdravotnických služeb. Poté co přítele rozmetala mina, pohřbil jeho ostatky do pole vlčích máků a napsal báseň My nebudeme spát, kterou však zahodil. Nějaký dobrák ji našel a nechal vydat. McCrae se jejího otištění nedožil. Zemřel v lednu 1918 na zápal plic. Vlčí mák je vnímán nejen jako symbol krve ale také jako symbol znovuzrození.

maky_3

Zdroj: Mirror, Vogue, Tumblr

maky_7

Zdroj: Mirror, Vogue, Tumblr

maky_9

Zdroj: Mirror, Vogue, Tumblr

Každý rok se pak u památníku Cenotaph před Whitehall v srdci Londýny koná velká vojenská přehlídka doprovázená řadou vzpomínkových akcí, muzea otvírají speciální expozice, konají se bohoslužby a koncerty. Podobné oslavy se rovněž konají v Belgii a Francii.

Konečně i v České republice se pomalu rozmáhá tradice rudých vlčích máků. Například díky českému spolku Vlčí máky.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!