Denim Love: jak se starat o džíny

Publikováno: 20.05.2015 07:23 | Jiří Hofbauer, Václav F. Mensa

Džínovina a potažmo samotné džíny jsou téměř dokonalý materiál. Vznikly jako kalhoty pro horníky, díky módním revolucím se z dolů dostaly až na přehlídková mola a od té doby budete v západním světě jen stěží hledat šatník, kde byste alespoň jedny nenašli.

denimlove_text

Zdroj: Tumblr

V každé módní vlně je použitý denim. Stal se natolik nepostradatelným a všestranným, že už si nedovedeme představit žít bez něj. Prošel miliony variant a inspirací od veškerých návrhářů. Karl Lagerfeld z něj udělal Chanel sako, Alexander McQueen je vrátil rozervané, Roberto Cavalli jej potiskl leopardem. Od počátku nošení džín to bylo docela jednoduché. Vždy byl v kurzu pouze jeden druh a nikterak se neměnil. Ale v současnosti, době módního volnomyšlenkářství, přešly džíny do fáze krojů. Ne však geografické příslušnosti. Džíny nás dělí na skupiny se společným cítěním světa. Podnikatel v hladkých, temně modrých džínách pravděpodobně nebude milovat stejné věci jako punker v dirty černých. Kluk v teniskách a s dírami na kolenou určitě nekouká na svět přes brýle jako panička v růžových skinny džínách. Někdo nazývá denim ošklivou uniformou dnešní doby. Na oděvních školách se říká, že kdo nosí džíny nemá vlastní myšlení. Ale naopak. Dnes mají dále k uniformám, než kdy dřív.

Prát naruby

V pračce je kovový buben a ten odírá materiál. Budete-li otáčet před praním džíny, neztratí temný, luxusní odstín. Platí to i pro "oprané" džíny. Ne, jednou provždy - žádná Indka nepere vaše džíny u Gangy dokud nemají kýžený odstín. Je to chemický proces a vhodně zvolené barvivo. Při špatné péči se tudíž změní.

Ikonické džíny typu 501 CT Levi's, 2 990 Kč

levis

Zdroj: Archiv značky

Nebo vůbec neprat...

Legendy praví, že džíny nemusíte nikdy prát, pokud se neušpiní cizím prostředkem (to ranní espresso pijte nad podšálkem). Ale i když žijete v místě bez bláta, chodí te ven jenom při nulových srážkách a nenápadném slunci, po nějaké době nebudou džíny vonět "čerstvě". Existuje tudíž rada, že je stačí dát na noc do mrazáku. Teplota pod nulou zničí bakterie, které způsobují zápach. Za zkoušku nic nedáte ale pokud začnete mrazákovou metodu praktikovat, vyperte je alespoň jednou za dva měsíce.

Džíny Comfort Fit Boss, 4 299 Kč

boss

Zdroj: Archiv značky

Nežehlit

Ano, džíny jsou v tomto ohledu splněný sen. Nemusíte je žehlit, protože ihned po vyprání se vlákno natvaruje do původní podoby. Vedlejší a negativní účinek žehlení je poškození vlákna a kupříkladu zažehlené pruhy, kterých se nikdy nezbavíte.

Slim džíny Diesel, 4 990 Kč

diesel

Zdroj: Archiv značky

Neklekejte

Jestliže investujete do pořádných džín jako J Brand nebo Levi's, pravděpodobně chcete, aby vydrželi. Samozřejmě, v zájmu ekonomiky bychom měli nakupovat laciné věci, ale nikdo není tak bohatý. Staré džíny poznáte podle kolen, rozkroku a vnitřního švu na úrovni kotníků. Tam jsou kalhoty nejvíce namáhané. Tudíž, poklekněte pouze v případě zasnoubení. To by džíny měly pětkrát, šestkrát za život vydržet. Proti opotřebení v rozkroku a u kotníků se toho příliš udělat nedá. Levi's ale tvrdě pracuje na vývoji a tak vznikl upravený materiál extrémně odolný vůči vnějšímu nátlaku.

Džíny s patinou H&M, 1 299 Kč

hm

Zdroj: Archiv značky

Věřte svojí velikosti

Když si koupíte příliš velké džíny, budete vypadat jako Obama. Když si koupíte džíny malé, tak za A se neposadíte a za B se postupně roztáhnou švy. Představte si ty elegantní bílé pruhy podél nohou. Takže, když vám džíny padnou a jsou dokonalé, budete vypadat jako James Dean.

Džíny s prošitými koleny Balmain, 25 490 Kč

balmain

Zdroj: Archiv značky

Na sklad

Co se skladování týče, samozřejmě je lepší, když má každý kus oděvu vlastní ramínko. Na to ale všichni nemáme prostor. Nejlepší cesta, jak poskládat džíny je jednoduchá. Položte je předním dílem k sobě a každou nohavici poskládejte natřikrát směrem k pasu. Vytvoří se tvar šortek. Vše symetricky urovnejte a naposledy přeložte (jako když normálně skládáte kalhoty, boční díly k sobě, zapínáním dovnitř. Vznikne tak balíček s kapsami na každé straně. Tento systém nevytváří nechtěné zvrásnění a je i přehlednější v šatníku.

Klasické džíny Dior Homme, 9 590 Kč

dior

Zdroj: Archiv značky

Jak na to

Džíny jsou univerzální kousek. Zvládnou kombinace s klasickým bílý tričkem, šedou mikinou, kašmírovým svetrem formálním sakem nebo koženým křivákem. Možná právě tím, jak dlouho se džíny dostávaly do běžného šatníku, o to déle v něm zůstanou.

Formální Blažek, 2 490 Kč

blazek

Zdroj: Archiv značky
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!