Jaký je příběh za hodinami v posledním Apple iOS 6?

Publikováno: 12.11.2012 12:58 | Petr Hájek

Ačkoliv vypadají hodiny relativně normálně, až běžně, získat je pro uživatele nebylo pro Apple vůbec snadné...

2012-11-12-1

Zdroj: Dvice

Na úvod vám položíme zásadní otázku - kolik jste nejvíce zaplatili za hodinky? A kolik za ty, jenž jste si mohli jenom půjčit? Částka to možná byla i docela vysoká, vsadíme se nicméně, že na dnešní kauzu určitě nemá... Jde o to, že Apple musel zaplatit 21 milionů USD, abyste mohly tyto stylové a strohé hodinky vidět v jeho posledním iOS.

A proč to vlastně? Důvod je prostý. Švýcarská organizace Swiss Federal Railway (SBB) byla z poslední verze operačního systému od Apple v podobě iOS 6 velmi rozrušená. Nejde o žádnou vlastnost týkající se map nebo nesprávného označení, ale skutečně a výhradně o ten fakt, že Apple použil pro svoje hodiny design, jenž jako by vypadl z oka tomu, který se již dlouhá léta používá ve Švýcarsku u dráhy.

A jelikož SBB tvrdila, že design náleží jim a Apple ho evidentně zkopíroval, byla společnost Apple nucena sáhnout do kapsy a to velmi hluboko - skoro půl miliardy Kč za pár teček a proužků, to věru není málo...

Na druhou stranu je zřejmé, že hodiny vypadají prakticky shodně: na snímku vpravo je originál pocházející z roku 1944, kdy jej navrhl Švýcar a SBB zaměstnanec Hans Hilfiker. Od té doby se daný typ čile rozšířil po stanicích skrze celé Švýcarsko, takže něco takového jde jen těžko přehlédnout. Design se dokonce dostal i do Museum of Modern Art (New York) a London Design Museum (London).
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!