Kanada postaví 30podlažní mrakodrap ze dřeva

Publikováno: 20.03.2012 14:09 | Petr Hájek

Ze dřeva? Ze dřeva! Z toho dnes ale přece nikdo rozumný nestaví? No to máte pravdu..

2012-03-20-1

Dřevo, jak známo, je mnohem méně pevné (relativně ke své váze), nežli ocel a beton. Je potřeba kvůli tomu pokácet pěkných pár stromů a to ani nemluvíme o ochotě dřeva vzplanout při sebemenší příležitosti. A také tu máme onu stránku věci, že si ve dřevě přímo libují (z hlediska stravy i obydlí) všelijaké plazivě-lezivé potvůrky. Navzdory těmto evidentním nevýhodám dřeva jako stavebního materiálu pro mrakodrapy se podobný objeví ve Vancouveru.

2012-03-20-1

Odvážní architekti plánují rovných 30 pater. Dva největší problémy dřeva (tedy sklony k požárům a velká váha) prý půjde obejít díky velkým kouskům speciálně laminovaného dřeva. To jsou ve své podstatě jen menší dřevěné části spojené pospolu lepidlem. Díky tomu prý má materiál při lehké váze i docela solidní nosnost. A ta ještě vzroste poté, co se podobné prvky uspořádají při stavbě pod správnými úhly.

2012-03-20-1

A co se týče oné ohnivzdornosti, tak kupodivu takto upravené dřevo je na tom s odolností proti ohni paradoxně "velmi přijatelně až dobře". Tak trochu nevíme, co si pod tím představit, ale když to říkají architekti a stavitelé, něco pravdy na tom být prostě musí! Jen se divíme za podobného stavu věcí, že autoři nesáhli třeba po bambusu, jenž se ke stavbě lešení apod. používá v Asii po tisíciletí. Zřejmě bylo nutno přihlédnout k lokálním zdrojům.

Někteří mají za to, že budoucnost stavění vysokých domů tkví právě ve dřevě. Je to totiž ideální materiál hned z několika hledisek a jedno z nich je i to, že při svém vzniku v sobě pohlcuje uhlík z atmosféry, namísto jeho zbytečného vydávání. Podobné věci jistě nebude brát nikdo vážně, dokud neuvidí v praxi, že i takto navržená budova může být konkurencí běžným stavbám. Tedy minimálně v něčem...

Hodnocení článku:Komentáře

Chystáte se na dovolenou? S MUDr. Jaroslavem Foltýnem jsme si vyměnili mnoho užitečných informací! Chystáte se na dovolenou? S MUDr. Jaroslavem Foltýnem jsme si vyměnili mnoho užitečných informací! Mnoho lidí může jistě říci, že ve volbě dovolené nejsou konzervativní, ale v otázce s kým budou cestu realizovat, sázejí... Předchozí článek "Michelinská hvězda je jako Oscar v kuchařském světě." Když něco chcete opravdově zažít, dělat či poznat, vydejte se tam, kde se taková příležitost nabízí od skutečných profesionálů.... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!