Nejmenší dům světa

Publikováno: 26.07.2012 12:48 | Petr Hájek

Přijde vás sotva na čtvrtinu výplaty a dokonce se i dá posouvat po okolí...

 

2012-07-26-1

Zdroj: Dvice 

 

Jestliže jste se mysleli u "tiny" domu Christiana Schallerta s jeho pouhými 24 m², že šlo o ten opravdu nejmenší byt na světě, raději s hodnocením ještě posečkejte do doby, nežli poznáte dnešní architektonický skvost, jenž vznikl jako pomník modernímu materialistickému přístupu k žití. 

Za konstrukcí i provedením stojí geniální architekt Bo Le-Mentzal, jenž vytvořil dokonale použitelný byt pouze v 10 čtverečných stopách (tj. 1 m²!). S ohledem na proporce průměrné lidské postavy je jasné, že více hardcore věci již jít ani nemohou.

Novinka bývá občas označována také jako One Square-Meter House (OSMH) a na rozdíl od předražených obydlí celebrit toto stojí pouhých pár tisíc. Navíc je tu výhoda mobility a nulového nájemného. Doposud samé přednosti, řekl by jeden, ale co zápory?

OSMH nabízí svému majiteli pouze to základní. Tj. střechu nad hlavou, výklopný stůl, okno a dveře se zámkem, velmi rafinovaně se pak byt mění v postel pouhým nahnutím celého domu. Jistě není třeba zdůrazňovat, že zde neuspořádáte party a ani na schovávanou se zde nehraje právě ideálně...

Na druhou stranu, jde o open source řešení, které můžete zkopírovat a po libosti používat. Jediné, co si autor žádá nazpět, tak vaše historky, kde s tímto bydlíte...
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!