Nejmenší revolver světa

Publikováno: 14.08.2012 15:05 | Petr Hájek

Dle známé Guinessovy Knihy Rekordů to je Miniature Revolver C1ST od SwissMiniGun. Čím si získal tuto prestižní pozici?

 

2012-08-14-1

Zdroj: Dvice

Samozřejmě svojí velikostí, nebo v tomto případě spíše, svojí drobností: Miniature Revolver C1ST má totiž celkovou délku pod 5 cm a váží ani ne 20 g. Jak se dá u tak drobného produktu očekávat, ani jeho ráže samozřejmě není normální (.357, .38, ...), ale naprosto miniaturizovaná - 2,34 mm konkrétně.

Firma produkuje těchto sběratelsky zajímavých revolverů pouze pár ročně. Od doby, kdy se poprvé představily světu (2005) to tedy jsou zřetelně modely zaměřené svojí cenou i počtem na sběratele. Abychom byli konkrétní, mezi lidi se dostalo pouze nějakých 300 kousků, přičemž jeden stojí asi 6 200 USD. Pro skutečné VIP sběratele tu však byla i verze z 18karátového zlata s ebenovými a diamantovými střenkami za 60 000 USD.

Mnoho lidí by si model snad i rádo koupilo, ovšem legislativa řady zemí je problém: tak třeba v USA nesmíte importovat fungující zbraň s hlavní, pakliže má celkovou délku pod 3". Hromada úředníků bezpochyby (velmi správně) usoudila, jak je ráže 2,34 mm nebezpečná - nakonec má skoro 1 J energie (pro srovnání, vzduchovky ráže 4,5 - 5,5 mm u nás mají až 16 J)!

Problém se střelbou takto malými náboji má prý ještě jednu nevýhodu - střela je po opuštění hlavně po dopadu zcela zničena, takže jakákoliv balistická analýza není možná. Jak se ale Amerika už několikrát přesvědčila, kdo chce uškodit, ne vždy potřebuje zbraně...

 

Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!