Stylový koš na papír

Publikováno: 01.10.2012 13:30 | Petr Hájek

Designér Damien Hirst nám dnes představí svůj unikátní Limited Edition Vipp Trash Bin aneb velmi stylový koš na papír.

 

2012-10-01-1

Zdroj: Bornrich

 

Vše to začalo v roce 1939, kdy se Damien Hirst pokoušel pomoci své manželce Mari Axelsen s provozem kadeřnictví a jelikož právě otevírala svůj vlastní salon a situace na trhu nebyla právě nakloněná nějakému rozhazování na všech frontách, musel tento dánský umělec sám salon vybavit nábytkem a zařídit. 

 

2012-10-01-1

Zdroj: Bornrich

 

Tehdy se prý poprvé i svět setkal s konceptem tohoto pohledného a pohodlného koše na papír jménem Vipp (obsluhovaný pedálem). Ačkoliv byl koš určen jen jeho ženě, časem se objevil také na místní klinice, k čemuž došlo jistě hlavně s ohledem na jeho celkovou praktičnost. 

 

2012-10-01-1

Zdroj: Bornrich

 

Dnes je tento typ koše brán jako jakási dánská ikona místního designérského umu a jako taková se i propracovala do prestižní výstavky architektury a designu v The Museum of Modern Art (New York) v roce 2009. Tolik (jistě zajímavá) historie okolo koše, jak je na tom dnes?

Damien Hirst aktuálně nabízí v omezené edici produktovou řadu, jíž právě vidíte na snímcích. Jde o Vippy, jenž se objeví pro změnu v Astrup Fearnley Museum v norském Oslu a to od 29. září. 

 

2012-10-01-1

Zdroj: Bornrich

 

Designér Damien Hirst vždy miloval práci s barvami a jeho dnešní dílko není výjimkou - u tohoto konkrétního kusu se tak prý umělec rozhodl čistě jen a jen proto, aby koš přinášel jak funkci praktickou, tak i nabízel pohlazení pro oko. A cena? 595 USD. 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!