Digitalizace a automatizace ovlivní v příštích dvou letech 90% společností

Publikováno: 24.04.2017 10:00 | Lenka Mařanová

Jak se v budoucnu promění realita, až se počítače, stroje a nejrůznější zařízení propojí v inteligentní a navzájem komunikující systémy? Je kybernetická revoluce pro člověka výzvou nebo hrozbou? Bude dost práce, nebo lidi nahradí roboti? A jaké dovednosti a schopnosti budou pro zaměstnance klíčové v roce 2020? To jsou stěžejní témata, o kterých se bude hovořit na konferenci Chytrá budoucnost Česka, kterou pořádá společnost Top Vision ve čtvrtek 27. dubna v pražské La Fabrice.

Digitalizace a automatizace. Podle kvantitativní celosvětové studie společnosti ManpowerGroup z července 2016, více než 90 procent zaměstnavatelů očekává, že jejich společnost bude v příštích dvou letech ovlivněna právě těmito dvěma procesy. Do výzkumu se zapojilo 18 tisíc zaměstnavatelů ze šesti průmyslových a ekonomických oborů ze 43 zemí včetně České republiky. Studie dále uvádí, že až 45 procent každodenních pracovních činností, za které jsou dnes lidé placeni, by mohlo být automatizováno s aktuálně dostupnými technologiemi. „Náš svět se dramaticky mění a směřuje k vysoké automatizaci. Jsme obklopeni obrovskou spoustou dat, která se musíme učit analyzovat. Sociální média změnila svět komunikace a internet vlastně celý svět práce,“ konstatovala Marie Petrovová, ředitelka společnosti Top Vision, která je v České republice jedničkou v manažerském vzdělávání.

Pracovní pozice budou v budoucnosti vyžadovat jiné dovednosti a zaměstnavatelé se budou muset zaměřit na rekvalifikaci a zvyšování kompetencí zaměstnanců více než kdy jindy. Jaké dovednosti a schopnosti napříč různými pracovními pozicemi i obory budou nejžádanější v roce 2020, popisuje studie nezávislého Institutu pro budoucnost (IFTF) se sídlem v kalifornském Palo Altu s názvem Pracovní dovednosti budoucnosti 2020. K deseti klíčovým dovednostem - mezikulturní kompetence, sociální inteligence, virtuální spolupráce, novátorské a adaptivní myšlení, řízení kognitivní zátěže, vytváření smyslu, nová mediální gramotnost, designérské nastavení mysli, transdisciplinarita, informatické myšlení přibyla ještě psychická odolnost.

„Každá firma a každý manažer i zaměstnanec musejí na svých dovednostech pracovat kontinuálně a rozvíjet se podle výzev, které tento dynamický vývoj přináší. Z našich průzkumů mezi klienty vyplývá, že společnosti požadují od svých zaměstnanců především kreativní přístup, komunikační dovednosti a schopnost přizpůsobit se změnám,“ vysvětlila ředitelka společnosti Top Vision Marie Petrovová a dodala: „A právě o změnách a o tom, na co bychom se měli připravit, budeme hovořit na konferenci Chytrá budoucnost Česka.“

 Ústředními tématy budou:

Průmysl 4.0 a informační společnost budoucnosti.

Marketing dnes vs. zítra – nahradí dron pošťáka?

(R)evoluce ve vzdělávání.

 Konference Chytrá budoucnost Česka se uskuteční ve čtvrtek 27. dubna 2017 od 9:00 hodin v pražské La Fabrice. Mezi přednášejícími bude Ivan Pilný, předseda Hospodářského výboru PS PČR, Vladimír Mařík, ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT, Ondřej Krátký ze společnosti Liftago, Martin Roman, zakladatel projektu Čtení pomáhá a předseda správní rady PORG o.p.s. a další významné osobnosti. Více informací na: www.chytrabudoucnost.cz.

Hodnocení článku:Komentáře

Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Dnes je kolikátého? CO?! To ale musí znamenat, že tu zkoušku mám... za tři dny. Tři dny. Tři! Zdroj: Arnaldo Anaya-Lucca/Tumblr Přesně... Předchozí článek Studenti UMPRUM Zabilková a Kost vítězi Bata Young Designers Challenge Studenti UMPRUM Zabilková a Kost vítězi Bata Young Designers Challenge Nejzdařilejší návrhy českých mladých designérů z Ateliéru designu oděvu a obuvi Vysoké školy uměleckoprůmyslové včera ocenila... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!