Digitalizace a automatizace ovlivní v příštích dvou letech 90% společností

Publikováno: 24.04.2017 10:00 | Lenka Mařanová

Jak se v budoucnu promění realita, až se počítače, stroje a nejrůznější zařízení propojí v inteligentní a navzájem komunikující systémy? Je kybernetická revoluce pro člověka výzvou nebo hrozbou? Bude dost práce, nebo lidi nahradí roboti? A jaké dovednosti a schopnosti budou pro zaměstnance klíčové v roce 2020? To jsou stěžejní témata, o kterých se bude hovořit na konferenci Chytrá budoucnost Česka, kterou pořádá společnost Top Vision ve čtvrtek 27. dubna v pražské La Fabrice.

Digitalizace a automatizace. Podle kvantitativní celosvětové studie společnosti ManpowerGroup z července 2016, více než 90 procent zaměstnavatelů očekává, že jejich společnost bude v příštích dvou letech ovlivněna právě těmito dvěma procesy. Do výzkumu se zapojilo 18 tisíc zaměstnavatelů ze šesti průmyslových a ekonomických oborů ze 43 zemí včetně České republiky. Studie dále uvádí, že až 45 procent každodenních pracovních činností, za které jsou dnes lidé placeni, by mohlo být automatizováno s aktuálně dostupnými technologiemi. „Náš svět se dramaticky mění a směřuje k vysoké automatizaci. Jsme obklopeni obrovskou spoustou dat, která se musíme učit analyzovat. Sociální média změnila svět komunikace a internet vlastně celý svět práce,“ konstatovala Marie Petrovová, ředitelka společnosti Top Vision, která je v České republice jedničkou v manažerském vzdělávání.

Pracovní pozice budou v budoucnosti vyžadovat jiné dovednosti a zaměstnavatelé se budou muset zaměřit na rekvalifikaci a zvyšování kompetencí zaměstnanců více než kdy jindy. Jaké dovednosti a schopnosti napříč různými pracovními pozicemi i obory budou nejžádanější v roce 2020, popisuje studie nezávislého Institutu pro budoucnost (IFTF) se sídlem v kalifornském Palo Altu s názvem Pracovní dovednosti budoucnosti 2020. K deseti klíčovým dovednostem - mezikulturní kompetence, sociální inteligence, virtuální spolupráce, novátorské a adaptivní myšlení, řízení kognitivní zátěže, vytváření smyslu, nová mediální gramotnost, designérské nastavení mysli, transdisciplinarita, informatické myšlení přibyla ještě psychická odolnost.

„Každá firma a každý manažer i zaměstnanec musejí na svých dovednostech pracovat kontinuálně a rozvíjet se podle výzev, které tento dynamický vývoj přináší. Z našich průzkumů mezi klienty vyplývá, že společnosti požadují od svých zaměstnanců především kreativní přístup, komunikační dovednosti a schopnost přizpůsobit se změnám,“ vysvětlila ředitelka společnosti Top Vision Marie Petrovová a dodala: „A právě o změnách a o tom, na co bychom se měli připravit, budeme hovořit na konferenci Chytrá budoucnost Česka.“

 Ústředními tématy budou:

Průmysl 4.0 a informační společnost budoucnosti.

Marketing dnes vs. zítra – nahradí dron pošťáka?

(R)evoluce ve vzdělávání.

 Konference Chytrá budoucnost Česka se uskuteční ve čtvrtek 27. dubna 2017 od 9:00 hodin v pražské La Fabrice. Mezi přednášejícími bude Ivan Pilný, předseda Hospodářského výboru PS PČR, Vladimír Mařík, ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT, Ondřej Krátký ze společnosti Liftago, Martin Roman, zakladatel projektu Čtení pomáhá a předseda správní rady PORG o.p.s. a další významné osobnosti. Více informací na: www.chytrabudoucnost.cz.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!