Dny závislosti

Publikováno: 04.07.2013 18:17 | Jiří Hofbauer

Právě dnes Američané slaví jeden z jejich nejvýznamnější a nejpopulárnějších státních svátků Den nezávislosti. I po téměř 240 letech prožívají osamostatnění od Velké Británii hodně bouřlivě. Ulice zaplaví průvody a nadšenci provolávající slávu Ameriky s lahvovým pivem v papírovém pytlíku budou slibovat věrnost hvězdami poseté vlajce. U téhle příležitosti i já musím přemýšlet o nezávislosti. O nezávislosti všeobecně, o nezávislosti České republiky i své vlastní. Jak moc je člověk nezávislý? Existuje vlastně vůbec něco jako absolutní independence?

Český národ by mohl slavit mnoho dnů nezávislosti. Po pádu Rakouska-Uherska, po vzniku poválečného Československa, po listopadu 1989 a s trochou sarkasmu i po pádu každé novodobé vlády. Ale je vůbec co slavit? Pravdou je, že díky propojování evropského trhu a postupující globalizaci se faktická nezávislost státu neustále zmenšuje. Jak můžeme být nezávislí, když drtivá většina produktů, které se u nás prodávají nepochází z české kotliny? Alespoň se už nemusíme bát, že čeští skláři nebudou mít co žrát. Ti už prakticky vymřeli.

Zjistil jsem, že na hodně věcí lze aplikovat (mou oblíbenou) teorii strážce majáku. Že je nezávislý? Pokud s potravou nespoléhá na moře a vlastní rybářský um, tak má rozhodně auto, kterým si zajede pro zásoby do nejbližšího města. A když se auto pokazí? Buď si ho zvládne opravit sám nebo tu dálku do města dojde a tam najde někoho, kdo bude ochotný zajet k majáku a tam mu to auto opravit. A směrem od něho – náplní (smyslem) jeho života je právě ta správa majáku. Jeho povinností je, aby naváděl lodě, které jsou na jeho světle závislé. Pokud lodě netrefí do přístavu a nepřivezou náklad tak na to doplatí celé město. Mám pokračovat? Je to nekonečný řetězec.

Absolutní nezávislost nikdy neexistovala a dovolím si říct, že ani existovat nebude. Pokud nahlédneme do budoucnosti prostřednictvím sci-fi filmů zjistíme, že závislost a limity spíše porostou a utuží se.

Zkuste se zamyslet jako moc nezávisle respektive závisle žijete. Jak moc se zodpovídáte druhým. Teď mě napadá, že pokud by někdo trval na tom, že není závislý na druhých a na ničem je tedy přirozeně odkázaný na sebe. Jeho nezávislost je vykoupena faktem, že se musí spoléhat sám na sebe. Tedy žádný konsenzus většiny, žádná pomocná ruka.

Když mi někdo chrstne do obličeje, že si žije zcela nezávislý život, musím se smát. Kde bydlíš? Z čeho žiješ? Nemáš rodinu? Nevyznáváš žádné hodnoty?
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!