Do látkového ubrousku se nesmrká

Publikováno: 12.10.2014 11:47 | Jakub Pavlovský

Všichni si určitě vzpomínáte na doby, kdy každý druhý člověk vytahoval z kapsy látkový kapesník a smrkal do něj. O tomhle zašlém, naprosto nehygienickém a neestetickém zvyku ale psát nechci. Mám na mysli látkové ubrousky, které nám číšníci dávají na stůl v restauracích.

V každé lepší restauraci (a všude tam, kde nedávají papírové ubrousky) přijdete ke stolu a vidíte, jak na vás látkový ubrousek poslušně čeká na stole. V některých podnicích si vysloveně potrpí na abstraktních tvarech tohoto kusu látky, jinde ho naopak jednoduše složí do obdélníku. Po usednutí si ho decentně položte na klín ještě předtím, než si začnete vybírat jídlo a pití. Představte si, že v těch lepších restauracích vám na klín látkový ubrousek položí obsluha.

gm_51cdc5b0-8168-428b-91db-23170aa613db (kopie)

Zdroj: Robert Fairer

S látkovým ubrouskem si můžete utřít ústa (především před každým napitím se ze sklenice), mastné prsty nebo mokrý flek na košili či kalhotách. Nikdy však do něj nesmíte smrkat! Je to zcela proti zásadám slušného chování a rovněž estetiky. Jestliže musíte smrkat u stolu, použijte prosím svůj vlastní papírový kapesník a smrkejte potichu a nenápadně. Každopádně je lepší odejít na toaletu a tam si vyčistit dýchací otvory v soukromí. Nikdo ze spolusedících a ostatních hostů restaurace není zvědavý na vaše troubící schopnosti. S pomocí látkového ubrousku neleštíme příbory, ale můžeme jím nenápadně setřít nehezké stopy pokrmu z okraje sklenice.

napkin

Zdroj: etiquettebutterfly.files.wordpress.com

Pokud chcete od stolu z jakéhokoliv důvodu odejít, nezapomeňte předtím ubrousek vrátit na stůl. Nemusíte ho nijak speciálně skládat nebo aranžovat, stačí ho jen jednou či dvakrát přeložit a položit na stůl, přičemž schováte všechny nečistoty od jídla dovnitř. Je nepříjemné a trapné, když na to zapomeneme a vstaneme i s ubrouskem – v těch horších případech se zastrčeným ubrouskem za opaskem.

Není správné si zastrkávat ubrousek za límec košile či trička – to máte možnost praktikovat doma, kde se můžete více uvolnit a kde taktéž můžete jíst rukama a sedět přitom na gauči. Pokud vám ubrousek spadne v restauraci na zem, poproste číšníka, aby vám přinesl nový, čistý. Pamatujte, že po dojedení a zaplacení se látkový ubrousek nikdy nedává do talíře, nýbrž vedle něj.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!