Doping: čisté zlo nebo koncentrovaná pomoc?

Publikováno: 25.01.2013 01:10 | Jakub Matulík

Světem otřásá aféra nejlepšího silničního cyklisty Lance Armstronga, který se ve slabé chvilce Oprah Winfrey přiznal, že během své kariéry dopoval. Mnou otřásá také, ale z jiného důvodu než z jakého se nedočkavostí chvějí světová média. Pravdou je, že stojím za Lancem a z praxe moc dobře vím, že dopuje minimálně 90% profesionálních sportovců. A jak říkají odborníci, bez dopingu by nedocházelo ve sportu k žádnému pokroku a nikoho by to nebavilo.

1

Zdroj: Jacob Thomas

Jenže co je to tedy vlastně ten doping? Je to určitá látka, která pomáhá sportovci zvýšit svůj pokrok ve sportu. Nejsou to tedy pouze látky, které navyšují výkon sportovce, ale často jsou to spíše látky pomáhající rychlejší regeneraci po sportovním výkonu, stejně tak látky přímo škodlivé jako drogy nebo alkohol. Pokud jsou tyto látky zakázané objeví se na seznamu "zakázaných dopingových látek", který vydává světová dopingová agentura WADA. Jisté formy "dopingu" se používaly v podstatě již v dobách antiky, kdy gladiátoři užívali směsi z medu, citronové šťávy a alkoholu aby vytvořili "energetické" nápoje.

To že podporuji Lance, neznamená, že tím současně podporuji i doping. Jsem k němu spíše neutrální. Na jednu stranu neodmítám látky, které člověku pomůžou dosáhnout výkonu, ať už jsou to různé látky na přibírání svalové hmoty, regeneraci nebo doplňky stravy. Podle mého názoru takový kyslíkový stan je prostě něco dokonalého a člověk se po něm cítí jako znovuzrozený. A to přece člověk, který šest dní v týdnu jede třífázový, neskutečně náročný trénink potřebuje. To už pak můžou zakázat i sauny a solária, protože ty také slouží k určité formě regenerace těla. Na druhou stranu mám hrozný odpor ke steroidům a podobným látkám, které z lidí dělají zvířata.

Co se týče vrcholové cyklistiky je všeobecně známo, že se v ní poměrně hodně dopuje. Je to poměrně logické. Vydržet tak obrovský nápor na organismus, v určitém ohledu i na psychiku, je prostě nereálné. Musíme vzít v potaz fakt, že máte neustále zlepšovat svůj čas, a závodit opravdu na hraně svých (ne-li za hranou) svých sil. Jak řekl jeden známý světový odborník na cyklistiku "cyklistické závody bez dopingu, je jako vodní mlýn bez vody, jedno bez druhého prostě nedokáže být." A on má pravdu! Mám kamaráda, který co by junior trénoval právě silniční cyklistiku. Vzhledem k tomu, že byl velkou nadějí českých vrchařů, začaly se o něj zajímat různé týmy a řada lidí kolem cyklistiky. A s tím přišly i první "lehké" dopingové prohřešky. „Na, dej si tenhle vitamín, a zítra trénujeme nanovo.“ Uplynulo pár měsíců a kamarád si uvědomil, že to bez toho nejde, a proto se na to vykašlal, a dnes se věnuje zcela jiné disciplíně. Jenže, co když tak moc toužíš po tom vytouženém a vydřeném vítězství? Pak to nevzdáte. A když vám trenér nabídne něco, co vám pomůže dosáhnout cíle tak to přece neodmítnete. A to se bavíme jen o podmínkách v České republice. Jak to asi funguje ve vyšších ligách?

Opravdu má smysl hanit a bez předchozí úvahy pohřbívat největší žijící legendu cyklistiky jen proto, že sypal? Není to pořád jeho výkon, a jeho miliony najetých kilometrů na cestě za výsledkem? Nezasloužil by si člověk, který tomuto sportu obětoval své zdraví, notnou dávku podpůrného uznání, místo toho co kolem něj teď děje?

3

Zdroj: NBC

2

Zdroj: NYtimes
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!