Drogy jako trend napříč společenskými vrstvami

Publikováno: 26.07.2014 10:44 | Jan Prchal

Drogy jsou rozšířený fenomén napříč společenskými vrstvami a napříč celým světem. Inteligentní člověk ví, že je dobré se jim vyhnout. Někdy se však i rozumně smýšlejícího člověka jeho životní problémy donutí vyzkoušet tuhle cestu. Pravdou zůstává, že jak lehká cesta k nim vede, o to těžší a komplikovanější je, se vyprostit z jejich spárů.

o-COCAINE-FINANCIAL-CRISIS-facebook

Zdroj: Financial Times

Statistika pro ČR 2012

· odhad počtu problémových uživatelů drog: 41 300 osob (pervitin 30 700, opiáty 10 600; Praha: 14 600 osob)

· průměrný věk žadatelů o léčbu: 28 let (v roce 2002: 23,4 let)

· identifikováno 5 HIV pozitivních osob, u kterých bylo jako možná cesta přenosu nákazy zjištěno injekční užívání drog

· pod vlivem drog spácháno 15 % trestných činů (z toho 88 % pod vlivem alkoholu)

· zachyceno 18 nových syntetických drog, 653 kg marihuany a téměř 90 tisíc rostlin konopí; odhaleno 235 varen pervitinu

· výdaje z veřejných rozpočtů na protidrogovou politiku: 587,3 mil. Korun

4wGxWI2

Zdroj: imgur.com

Poznámka redakce: Tento článek má pouze informativní povahu. Užívání návykových látek nenávratně poškozuje zdraví člověka, může vést k selhání základních životních funkcí a následně přivodit smrt.

LSD

LSD patří do skupiny halucinogenních drog. Podává se většinou ve formě malých pestrobarevných papírků o rozměrech 1x1 cm a nechává se rozpouštět pod jazykem. Není jasné, kde poprvé vznikla, ale je na světě už dlouho. Ostatně Jim Morrison, Ray Charles a prý, kdysi dávno i Angelina patřila mezi její fanoušky.

Napadlo vás někdy, proč ve druhé polovině minulého století vznikalo tolik psychedelické hudby? Jasně, kvůli LSD. Vyvolává halucinace, buď dobré nebo špatné. Při špatných, a to následuje pokud již před požitím máte deprese či úzkost, můžete zažít paranoidní stavy, pocity zranění či umírání. Při dobrých vidíte vše barevněji, zářivěji a celé účinky trvají přibližně 12 hodin. Problém je v tom, že některé halucinace mohou přetrvat. Může se stát, že po LSD budete mít úporný pocit, že létat není těžké. LSD není nejnebezpečnější droga. Lysohlávky jsou přírodní verze této chemikálie. Navozují podobné avšak kratší účinky. LSD nikdy není odpověď na špatnou náladu. Nezlepší ji, právě naopak. Přesně platí, že čím krásnější let, tím brutálnější dopad. LSD patří ke drogám relativně levným. Cena se pohybuje do 200 Kč.

drogy_3

Zdroj: elitedaily.com

Extáze

Tančíte někde v klubu nebo na festivalu, dostane se k vám malá pilulka s rozličným logem. Po jejím užití jsou možné dva scénáře. Budete mít spoustu energie, všechno bude zářivé a jasné, mysl se vyčistí a vy budete tančit a skvěle celé hodiny a hodiny. Ve druhé verzi sice budete mít spoustu energie a chuť tančit, ale bude vám bušit srdce, zvýší se krevní tlak, nastane dehydratace v důsledku silného pocení. Extáze se vyrábí v nelegálních laboratořích a jako většina drog, i tato skýtá problém s čistotou samotné látky. Nikdy nemůžete vědět, co všechno bylo do drogy přidáno. Cena drog se mění ale extáze se pohybuje okolo 300 Kč.

drogy_1

Zdroj: cdn.slike.hr

Kokain

Lidé se prý dělí na tři skupiny. Jedni "šňupají" kokain plastovými brčky, další srolovanou bankovkou a ti nejbohatší zlatými tyčinkami. Kokain je prášek získávaný z jihoamerické rostliny koka a patří k nejdražším drogám. Buď se podává v podobě prášku nebo se kouří. V takovém případě je nazýván crackem.Whitney Houston by mohla vyprávět.

Způsobí pocit naprosté bdělosti, zažene chuť k jídlu a dodává energii. Tento stav ale nepřekročí hodinu, tudíž je nutná další dávka. Problém je také v tom, že nikdy nevíte, jaký "materiál" se k vám dostane. Jednou můžete mít hodně naředěný a jakmile si následně dáte čistý, může nastat předávkování. Politici rádi mluví o tom, jak se daří čistit centrum našeho hlavního města. Pravda je, že sotva padne tma, kokain se stává na Václaváku nejdostupnější drogou. Ceny jsou v tisících korun za gram.

drogy_2

Zdroj: cdn.slike.hr

Hašiš

Hašiš je nejdostupnější jako tmavě hnědavá až černá hmota. Kromě pevné formy existuje i hašišový olej, který je ještě silnější.

Nejčastěji se kouří. Účinek nastupuje velmi rychle, nejpozději do patnácti minut rauš, který trvá asi hodinu. Po třech hodinách se vytrácí. Dalším užitím je nadrobení do normálního tabáku a vytvoření jointu. Při ústním podání je třeba větší dávky. Kvůli nepříjemné chuti se rozmíchává třeba v jogurtu. Nástup účinků je pozvolnější, ale trvá déle. Účinky hašiše jsou 5 až 8 krát silnější, než u marihuany. Stav trvá 30 až 60 minut, vytrácí se po třech hodinách. Příznaky doprovází sucho v krku, psychomotorické poruchy, hlad a žízeň, i někoho se může dostavit nevolnost.

Účinek hašiše se projevuje nutkáním k naprostému klidu, dochází ke klidovému útlumu. Člověk přestává vnímat čas. Svoje okolí a vlastní myšlenky často vnímá zkresleně. Rovněž se objevují šílené barevné pseudohalucinace nebo dochází k poruše prostorového vnímání. Účinky jsou dost podobné jako u marihuany. Jen je jakoby jemnější. A oproti marihuaně, která má travnatý zápach, je hašiš relativně voňavější. Ale i to je relativní. Cena se pohybuje kolem 300 Kč za gram.

drogy_4

Zdroj: cdn.slike.hr
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!