Dubai Eye: boží oko nad městem

Publikováno: 16.02.2013 13:46 | Jiří Hofbauer

Tolik oslavovaný emirát Dubaj začal v posledních několika letech dohánět jeho arabský bratr Abu Dhabi. Dubaj světového věhlasu dosáhl díky luxusu, prakticky neomezeným obchodním i investičním možnostem a především díky nevídaným až často kontroverzním projektům.

Nejvyšší mrakodrap na světě nebo ekosystém narušují obrovský umělý poloostrov ve tvaru palmy, které vznikaly v podstatě na dluh si však vybraly svou daň. S ekonomickou krizí způsobenou zhroucením realitního trhu v roce 2008 dopadl temné stín i na arabské emiráty a na Dubaj především. Ve středu 13. února se však zúročily snahy Jeho Výsost Šejcha Mohammeda bin Rashid Al Maktouma a Dubaj bude zase v jednom velkém kole.

1

Zdroj: Reuters

2

Zdroj: Reuters

3

Zdroj: Reuters

4

Zdroj: Reuters

Jeho Výsost Šejch Mohammed bin Rashid Al Maktoum, viceprezident a předseda vlády Spojených arabských emirátů a vládce emirátu Dubaj, dal souhlas k výstavbě umělého ostrova v předpokládané hodnotě $ 1,6 miliardy (30,5 miliardy korun). Ostrov vyroste kde jinde než v prominentní pobřežní rezidenční čtvrti Jumeirah, kde se nachází ikonické hotely jako Jumeirah Beach Hotel nebo Burdž al-Arab, stejně jako synteticky vystavěný ostrov Jumeirah Palm.

Projekt nazvaný Bluewaters Island bude návštěvníky z celého světa lákat na největší ruské kolo světa. Po jeho londýnské předloze bude nazváno obdobně – Dubai Eye. V čem ale britského bracha rozhodně překoná je rozměr. To, že největšími megalomany jsou Američané už tak moc neplatí. Oko nad Dubají bude měřit v průměru 210 metrů. Londýnská atrakce oproti tomu dosahuje pouhých 135 metrů. Podle agentury Reuters se Dubai Eye stane tím největším lákadlem Dubaje a možná i celé arabské federace všech sedmi emirátů.

9

Zdroj: Reuters

11

Zdroj: Reuters

12

Zdroj: Reuters

17

Zdroj: Reuters

18

Zdroj: Reuters

21

Zdroj: Reuters

Celý projekt zaštiťuje společnost Meraas Holding, která už ostatně má přislíbených další zakázky na výstavbu komplexu pěti tématických parků v Dubaji.

Dubajské oko bude samozřejmě doprovázet obchodní a kancelářský park, řada rezidenčních budov, restaurace, zóna zábavy i luxusní pětihvězdičkový hotel. A najednou tu máme další turisticky poutavé středisko.

Stavba započne v dubnu letošního roku. Hlavním konstrukčním dodavatelem bude jihokorejská společnost Hyundai Contracting a konstruktérem Starneth Engineering. S pevninou bude ostrov spojen silnicí Shaikh Zayed Road určenou pro automobily a podvodní trasou metra.

Na evropském nádechu celého projektu, včetně zapojení mimo arabských společností je znát vliv korunního prince Dubaje, Hamdana bin Mohammed Al Maktouma, který evropskému stylu života přivykl během studií ve Velké Británii. Princ je nejen naděje impéria, ale především vzdělaný, kosmopolitní člověk, kterého baví polo na koních, velbloudí závody přes poušť, auta miluje jen pokud je může řídit sám, a nejsvobodnější se cítí během svého oblíbeného skydivingu. To že má slabost pro evropskou kultura není tajemstvím.

prince1

Zdroj: Sheikh Hamdan prince de Dubai

2

Zdroj: Sheikh Hamdan prince de Dubai
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!