Co vše (ne)mohl řídit Velký Gatsby

Publikováno: 18.05.2013 13:22 | Jiří Hofbauer

Po včerejší filmové recenzi jsme si mysleli, že už není nic co bychom na Jaye Gatsbyho nevěděli. Známe jeho historii, jeho garderóbu i jeho filmovou podobu. Co ale ke Gatsbymu bezesporu patří jsou auta. Zvláště pak jedno, které život Velkému Gatsbymu zkomplikuje víc než tušil. Chtělo by se říct „zapnout pásy“, ale tenhle zářivě žlutý blesk žádné nemá. A stejně jako u postavy Gatsby se nabízí otázka, zda tohle auto vůbec existovalo?

Ano, je to ta uřvaná žlutá kára, kterou Leonardo DiCaprio ve filmu Velký Gatsby křižuje ulice New Yorku. Jedná se o značku Duesenberg model J. Tohle je důkaz, že nejen samotná postava Gatsbyho, ale i věci jsou pouhou iluzí. Děj knihy i filmu se odehrává v roce 1922, ale značka Duesenberg začala model J vyrábět až v roce 1929. Film, který za první víkend vydělal $ 51,1 milionu, tedy má trochu faktické trhliny. Tohle je nebezpečí u filmů, které mají přesně daný rok děje. Režisér snímku Baz Luhrmann tak autem spíše dotváří komplexní atmosféru doby, než že by se snažil o fakticky přesnou interpretaci. Na druhou stranu se nikdo nemůže divit, že si tohle auto vybral. Skvěle dotváří osobnost posledního magnáta. A pokud by se Gatsby roku 1929 dožil rozhodně by Duesenberga měl v garáži.

Luhrmann však svoje rozhodnutí hájí a dodává, že pokud někdo o jeho počinu pochybuje špatně Gatsbyho četl. Nicméně ani literární experti, kteří román z roku 1925 prošli zepředu dozadu nenašli v textu samotném ani mezi řádky žádný popis nebo i jen indicii, která by odkazovala na značku nebo model auta.

Pokud by si Gatsby Duesenberga dopřál tak jedině model A, který se vyráběl v letech 1921 až 1927. Další byl až model X (1926 až 1927) a konečně model Y (1927), který sloužil jako prototyp k nadcházejícímu modelu J a byl vyroben pouze jeden kus. Tady jsme realitě nejblíž. Ale pořád pět let visí ve vzduchu.

O čem není pochyb je, že Gatsby jezdil v Rolls Royce Silver Ghost z roku 1922. Ostatně o tom píše Francis S. Fitzgeral i v knize, když zmiňuje, že mezi Gatsbyho rezidencí a New Yorkem pendloval jeho řidič a svážel hosty na večírky od deváté hodiny ráno do pozdních nočních hodin.

Luhrmann chtěl být prostě originální. Nenavázal na filmovou verzi z roku 1974, kde Robert Redford jezdí v Rolls Royce I. Ale ani tady to nebylo přesné. V roce 1922 tyto modely vyráběl pouze závod ve Springfieldu ve státě Massachusetts. A všechny vozy měly volant na pravé straně. Redford ale sedá do modelu s volantem na levé straně, který se vyráběl až od roku 1928.

A poslední hřebíček do rakve realitě – ani filmový Duesenberg není opravdový.

Filmaři koupili dva modely Duesenberg J z muzea Volo Village Road. Podobou odpovídají modelům z roku 1936 ale ve skutečnosti jsou to repliky s karosérií ze sklolaminátu z roku 1983. Za jakou cenu muzeum vozy prodalo nikdo neví. Dva modely J (jeden červený, druhý hnědý) pak filmaři přepravili do Austrálie, kde se film natáčel, a přestříkali na zářivě žlutou.

Lze tedy říct, že Myrtle Wilsonovou rozhodně nemohl rozpárat Duesenberg J z roku 1922. Pokud bychom chtěl fakt tak spíše Rolls Royce, který v roce 1922 patřil ke špičce. Závěr je takový, že postava Jaye Gatsbyho z knihy, která vyšla v roce 1925, žije v roce 1922 a jezdí v autech z roku 1929.

Původní Duesenberg model J

duesenberg-j-01

Zdroj: Carcabin

Rolls Royce Silver Ghost z roku 1922

1922-rolls-royce-silver-ghost-side_640x480

Zdroj: Carcabin

Rolls Royce I

1364841158_The_Great_Gatsby_1929_Rolls_Royce

Zdroj: Carcabin

tumblr_lev2s3pun41qe5vzdo1_1280

Zdroj: IMDB

rolls-royce-680x385

Zdroj: IMDB

Filmový Duesenberg J

great_gatsby_marketing

Zdroj: IMDB

DiCaprio+gets+behind+wheel+Gatsby+klyuSW_TAcRl

Zdroj: IMDB

yellow

Zdroj: IMDB
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!