Duffle coat: silný kabát do silné zimy

Publikováno: 22.12.2015 02:47 | Jiří Hofbauer

Duffle coat je asi jediný britský kousek oblečení, který za své jméno nevděčí Britům ale Belgičanům. Duffel je belgické město ležící zhruba 15 kilometrů jižně od vlámské části Antwerp. Angličtina pak následně slovo duffel převzala jako označení pro silnou vlněnou látku s hustým vlasem, která má v tomto městě mnoholetou tradici zpracování. Jméno látky pak dalo i označení výslednému kabátu, které během obou světových válek ale i dalších válčených konfliktů oblékali muži britského námořnictva. Navždy se také kabát stal neodmyslitelně spjatý s maršálem Bernardem Montgomerym, který si ho skutečně oblíbil a i když ve svém postavení mohl nosit uniformu, dal přednost tomuto erárnímu kabátu jako výraz svého ztotožnění s vojáky, jimž velel.

2101

Zdroj: Tumblr

Historie ale tohoto ikonického kabátu sahá až do roku 1890, kdy jej začala vyrábět britská společnost Original Montgomery. Zcela původním smyslem bylo vytvořit masivní kabát, který by odolal náročným povětrnostním podmínkám na moři a současně, aby mořské vlky nijak neomezil v pohybu. Z módního hlediska bychom ho dnes označili jako oversized. Počítalo se totiž s tím, že posádka jej bude oblékat na masivní pletené svetry. K jeho praktičnosti a užitnosti sloužila i kapuce a velké přední kapsy. Stejně tak typické pro duffle coat je zapínání – tedy tři až čtyři olivky. Opět to má důvod. V chladu se tohle bylo takové zapínání mnohem praktičtější než klasické knoflíky.

menlook-duffle-coat-histoire

Zdroj: Tumblr

A zase to byla armáda, která z tohoto kabátu udělala trend a dostala jej mezi civilisty. Začátkem padesátých let minulého století britská armáda za velice příznivé ceny rozprodávala přebytečné zásoby. Logicky se velice rychle tento druh převlečníku rozšířil mezi ty, kteří měli do kapsy nejhlouběji – tedy intelektuální vrstvy a především studenty. Tak se duffle coat stal spjatý s akademickým prostředím univerzit a jeho příznačným preppy stylem. Toho se velice rychle chytila další britská značka Gloverall, která začala v roce 1954 vyrábět vlastní i když o poznání luxusnější a propracovanější verzi duffel coatu, která měl podšívku z kostkovaného tartanu, poutka z kůže a olivky z rohoviny. V nejrůznějších obměnách ho značka vyrábí dodnes.

overcoat3

Zdroj: Tumblr

Dnes ale duffle coat dostal zcela jiný význam. A dávno už není jen vlněný. Dělá v mnoha barvách a z nejrůznějších materiálů. Často i kapuce je odepínatelná a supluje ji vysoký límec. Změnila se i délka. Původní kabát občas sahal až do půli lýtek. Dnešní značky však střih vydatně zúžily a délku posunuly už do poloviny stehen. Původně se olivky dělaly buď ze dřeva, nebo později z bůvolích rohů, a následně se provlékaly provázkovými nebo koženými očky. Dnes se ale olivky dělají z plastu nebo i kovu. Očka jsou často i z umělých materiálů. Mnohdy jsou podpořeny ještě zdrhovacími zipy a samotné olivky jsou často jen dekorativní. Ten pravý duffle coat se ale vždycky bude zapínat právě na ně.

tumblr_mj00r0zxbS1qj8evso1_1280

Zdroj: Tumblr

Na rozdíl od jiných kabátů je duffle coat střižený rovně. I když není absolutně nikterak projmutý, dělá muži ramena a působí velice mužně. Proto tenhle hmotný kabát v barvě velbloudí srsti bude dobře vypadat v kombinaci s kontrastně úzkými temně modrými džínami. Naopak navy duffle coat kombinujte s béžovými chinos nebo šedými džínami. Abyste umocnili mužné vyznění outfitu obujte k nim kotníkové vysoké boty. Pokud byste chtěli dotáhnout vizuál příslušníka britského námořnictva případně intelektuálního spisovatele nebojte se sáhnout po hrubě pletené čepici.

Blažek, 8 990 Kč

blazek

Zdroj: Archiv značky

Burberry London, 49 990 Kč

burberry

Zdroj: Archiv značky

Zara, 3 299 Kč

zara

Zdroj: Archiv značky

Gucci, 69 990 Kč

gucci

Zdroj: Archiv značkyH&M, 2 999 Kč

hm

Zdroj: Archiv značky
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!