Editorial: Čas si to užít

Publikováno: 02.03.2015 09:59 | Jiří Hofbauer

Zbožnuju ten pocit, kdy si natáhnu novou, bílou košili a vyrazím korzovat do společnosti. Současně si užiju, když můžu strávit sobotu v šedé mikině, odrbaných džínách a tričku s nápisem Jesus Rocks.

Jednou za čas si neodpustím návštěvu vyhlášeného baru a Old Fashioned z prémiového rumu. Přitom nedám dopustit na pivo z plastového kelímku na magorfestu.

Strávím hodiny péčí o svoje rámové boty, ale pak v trekových botách natvrdo vyrazím na túru přes les, kde se na rozcestí rozhoduji mezi směry cesta sebevrahů a zatím se nikdo nevrátil.

Jednou za čas si dopřeju několikachodovou večeři, ale už teď se těším na první buřt opečený venku na ohni.

Myslím, že takovýhle výčet přesně definuje dnešní dobu. Musíme stihnout mnoho povinností, hrát celou řadu rolí, vhodně se začlenit mezi ostatní, současně originálně vyčnívat a přitom nezapadnout. Jak si razíme cestu tímhle bludištěm jménem Život, nějak ho zapomínáme (nebo nestíháme?) skutečně prožít. Místo abychom jeli na plný pecky nebo z posledních sil, náš život řídí setrvačník. Čas určený k vydechnutí, raději investujeme zase do práce. Jenže není smyslem investování zisk? A kde je výnos?!

tumblr_lokyt9Izbw1qdsdu0o1_1280

Zdroj: Tumblr

Říká se, že v cílové rovince se běhá nejrychleji. Já dodávám, že pokud svou práci děláte dobře, tak neběžíte závod, ale nekončící štafetu. Je to přesně takový ten moment, kdy si leháte do postele s hrůzou, co jste zapomněli udělat a budíte se s myšlenkou na první úkol dne.

Po dokonalém, uhlazeném, do jisté míry svazujícím únoru, jsem cítil, že březen na Menstyle by měl být o uvolnění. Nejen o tom fyzickém, ale především o otevřené mysli. Proto měsíc, ve kterém se láme zima a jaro, jsme se rozhodli pojmout jako poklonu člověku a lidské práci. Pátrali jsme po českých zemích a hledali lidi, kteří se věnují jedinečným řemeslům. Dali jsme dohromady zajímavou partu lidí.

Jako osobnost měsíce jsme chtěli někoho zručného, chytrého, úspěšného, kdo má styl a současně působí jako sympaťák, který by mohl bydlet vedle vás. Ano, přiznám, hledali jsme tak trochu renesančního člověka. Ten kdo naši představu splňuje je Lukáš Hejlík. Hraje v divadle, je autorem knižního projektu, s kterým rotuje po republice, má farmu a teď navíc začal tzv. dělat do módy.

IMG_9176

Zdroj: Tomáš Škoda Photography

Právě Lukáš mě neskutečně inspiroval v jedné věci. Do diáře si totiž kromě povinností, píše i radosti. Přesně ví, kdy bude na chalupě, který den si s přítelkyní zajdou na oběd, kdy si bude hrát s dcerou. Osobní věci nestaví na druhou kolej, ale naopak tvoří markantní část jeho životního plánu. Lukáš přiznal, že vším, co kdy dělal, se svým způsobem snažil dělat osvětu. A podle mě je tohle hodně osvícená myšlenka.

Celý rozhovor s Lukášem Hejlíkem si můžete přečíst ZDE.

IMG_0544 2

Jirka Hofbauer

Editor

jirka@menstyle.cz
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!